Czwartek, 27.02.2020, Imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

„Żebyśmy te święta przeżyli w atmosferze miłości i życzliwości, radości i dobra”

15.12.2019, 14:30:06 Rozmiar tekstu: A A A
„Żebyśmy te święta przeżyli w  atmosferze miłości  i życzliwości, radości i dobra”
Fot. Ryszard Biel

Drugi dzień Świątecznych Spotkań Elblążan w pełni. Niedziela (15.12), która  przywitała  słoneczną pogodą, zachęciła mieszkańców naszego miasta do odwiedzenia Starego Rynku, gdzie wzdłuż ulicy swoje towary, jak za dawnych czasów, prezentują wystawcy z całej Polski, a nawet z zagranicy.


Największym powodzeniem cieszą się smakołyki, zwłaszcza te rozgrzewające. Co elblążanie kupują najchętniej?

- Chleb ze smalcem, smalec, oscypki na ciepło i z żurawiną oczywiście, bo jest zimno. Oscypki są prawdziwe, przyjechały tu  Nowego Targu

– mówi pani Kasia, ze stoiska z produktami południa Polski.

- Obwarzanki są dla dzieci. Poznały je i polubiły na poprzednich Spotkaniach Elblążan i ze Święta Chleba. Kupiliśmy też keks w kształcie choinki, przysmak litewski. Będziemy smakować podczas Świąt

–  opisuje zawartość siatek  pani Barbara.

- Mamy słodkie szyszki z ryżu preparowanego, według  starej tradycji polskiej. Przyjechaliśmy z nimi z Warszawy. Nie wszyscy jeszcze je znają

– mówi pani Zofia.


Wśród rozgrzewających produktów powodzeniem cieszą się również trunki inspirowane starymi recepturami i inwencją twórczą producentów.

- Nalewki są mojej produkcji. To jedna z nielicznych nalewkarni w Polsce, czyli takich typu manufaktury. Wszystko wykonuję sam. Owoce pochodzą z mojego gospodarstwa, bądź zbieram na stanowiskach ekologicznych, ze sprawdzonych miejsc, żeby te owoce były nieskażone niczym. Macerację najdłuższą w Polsce robię tych owoców, bo dwa lata. Dopiero po tym czasie zlewam do butelek. Dzięki temu wszystkie substancje lecznicze mamy zawarte w butelce. Elblążanie znają już moje produkty i nawet mają pretensje jak nie ma mnie na jarmarku

– opowiada pan Robert Galiński z Gniewskiego Dworu .


Nalewki i miody wielu elblążan znajdzie pod choinką, albo na świątecznym stole.

- Kupiłam miód pitny na stół wigilijny. Tradycyjny trójniak. Prezenty już kupione są dużo wcześniej

– mówi pani Lucyna.

- Dostałyśmy prezenty od pana Kosiniaka Kamysza, słoiczki miodu z życzeniami Wesołych Świąt

– dodaje pani  Józefa.


Ale nie tylko trunki i słodkości znajdują wielu amatorów. Najróżniejsze precjoza, często unikatowe, przykuwają wzrok przechodniów i kuszą urodą.

- To jest komplet biżuterii ze stali chirurgicznej. Kolczyki w kształcie łapaczy snów i zawieszka w kształcie ażurowego serca. Jeszcze nie wiem dla kogo to będzie. Na razie kupuję. Może zostawię sobie

– przyznaje pani Agnieszka

- Urzekły mnie te deski z orzecha włoskiego. Rozważam zakup i dla siebie,  i dla córki. Są bardzo oryginalne. Mogą być np. do serwowania serów

– stwierdza pani Ewa.


Tradycyjnie podczas Świątecznych Spotkań Elblążan ma miejsce Wigilia, podczas której Prezydent Miasta oraz Biskup Elbląski składają zebranym świąteczne życzenia. Tak będzie również dzisiaj.

- Rozpoczęliśmy drugi dzień Świątecznych Spotkań Elblążan. Serdecznie zapraszamy na Stare Miasto. Mnóstwo atrakcji i dla małych, i dla dorosłych. Oczywiście świąteczny jarmark, na którym elblążanie mogą nabyć i smakołyki, i ozdoby, i różne rękodzieła,  które mogą wykorzystać jako prezenty dla swoich najbliższych. Jest mnóstwo atrakcji dla dzieci. Oczywiście czeka na nich Mikołaj, są warsztaty świąteczne. Na scenie cały czas występy artystyczne, na razie naszych milusińskich ze szkół i przedszkoli elbląskich, a po południu występ teatru oraz na zakończenie chór elbląski Alta Trynita. Serdecznie zapraszamy. Kulminacyjnym punktem dzisiejszego dnia jest oczywiście Wigilia Elblążan, o godzinie 15:30. Tradycyjnie już Prezydent wraz z Biskupem złożą elblążanom życzenia, później podzielą się  opłatkiem, a następnie zaprosimy do skosztowania tradycyjnych wigilijnych potraw. Na pewno będzie się jeszcze dużo działo. Serdecznie zapraszamy wszystkich na Stare Miasto.

-mówi  Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga.


Na zakończenie tegorocznych Świątecznych Spotkań Elblążan wystąpi chór Alta Trynita, który przygotował specjalny repertuar na tę okazję.

- To będzie taka wisienka na torcie. Na pewno nie  zabraknie niespodzianek w wykonaniu elbląskiego chóru. Ale będą też tradycyjne kolędy. Repertuar typowo świąteczny, także na pewno dzisiaj  ten świąteczny klimat poczujemy dzięki chórowi

– dodaje Joanna Urbaniak .


Obleganego przez dzieci i dorosłych świętego Mikołaja zapytaliśmy czego życzy elblążanom na nadchodzące Święta i Nowy Rok.

- Takich podstawowych rzeczy, jak zdrowie, jak dobra atmosfera na święta, żebyśmy te święta przeżyli w  atmosferze miłości  i życzliwości, radości i dobra, bez animozji. Żeby te święta były czasem, kiedy odkłada się na bok kłótnie, spory, a miłość i obecność bliskich będzie najważniejsza.

- mówi Mikołaj.

 

 

KS

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Świąteczne Spotkania ( zdjęć 56 )
Dodano: 2019-12-15 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.