Poniedziałek, 13.07.2020, Imieniny: Malgorzata, Ernest, Henryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Gdy agresorem jest najbliższy, trudno powiedzieć "dość!". Podsumowanie kampanii Bezpieczny Senior

27.11.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Gdy agresorem jest najbliższy, trudno powiedzieć "dość!". Podsumowanie kampanii Bezpieczny Senior
Fot. Ryszard Biel

Problem przemocy w stosunku do osób starszych jest niezwykle trudny. Często ukrywany w czterech ścianach domu. Osoby starsze uważają, że nie powinny skarżyć się, zgłaszać tego organom ścigania, aby ich najbliżsi nie ponieśli konsekwencji - mówi Teresa Urban, pełnomocnik prezydenta ds. osób starszych. W Elblągu opieka społeczna, policja i wiele organizacji pozarządowych próbują to zmieniać, organizując kampanię społeczną Bezpieczny Senior.

Konferencja podsumowująca kampanię społeczną Bezpieczny Senior odbyła się we wtorek, 26 listopada, w Ratuszu Staromiejskim.

Dziękują organizacjom pozarządowym, które się włączyły w kampanię. Policji, która ją współorganizuje. Wszystkim osobom, którym zależy na osobach starszych. Gdy wspólnie działamy jest w nas moc i możemy zapobiec jakieś tragedii

- przywitała gości Beata Kulesza, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu.

Podczas konferencji rozstrzygnięto konkurs na najlepszą kampanię na rzecz seniorów. I miejsce zajęła Fundacja Elbląg, która przygotowała film dotyczący przemocy wobec seniorów. Za wyróżniony spot organizacja otrzymała nagrodę 2,5 tys. zł. Ten krótki materiał warto przesłać do obejrzenia rodzinie, znajomym, tak aby dotarł do jaknajwiększej liczby osób.

Ten spot jest już dostępny na Facebooku, na Instagramie. Zależy nam, aby ten materiał dotarł do jak największej liczby seniorów. Mamy już pomysły na kolejne filmiki. Chcemy pokazywać, że konkretne traktowanie osób starszych, wydarzenia mogą być przemocą, choć często tą nie nazwaną, nie zawsze przecież chodzi o przemoc fizyczną

- mówi Krzysztof Grablewski, prezes Fundacji Elbląg.

Spotkanie przedstawicieli instytucji i organizacji działających na rzecz seniorów, którzy wzięli udział w podsumowaniu kampanii, było okazją, aby powiedzieć o tym, jak pomagać osobom starszym, jak zapobiegać przemocy wobec nich, a także jaką ofertę mogą oni znaleźć dla siebie m.in. w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid". Na zakończenie seniorzy z Uniwersytetu III Wieku z Ostródy zaprezentowali się w spektaklu teatralnym "Życie zaczyna się po 60 ?– Wesołe perypetie i przygody kandydatek na żony".

Osoby starsze równie często, a może i częściej, padają ofiarami przemocy jak ludzie młodzi. Niestety wielu z nich jest bezbronna, zostają sam na sam z oprawcą, często osobą najbliższą, wstydząc się przyznać, że są ofiarami. Bezpieczny Senior to elbląska kampania społeczna, która od lat próbuje uwrażliwiać mieszkańców, a także same osoby starsze na zaghrożenia, na które są narażone, pokazywać gdzie należy zwrócić się o pomoc i jak reagować, gdy widzimy, że dzieje się im krzywda.

W ciągu sześć lat dyżurów, jako pełnomocnik prezydenta, wielokrotnie spotkałam się z tym problemem. Osoby starsze przychodziły, ale w zasadzie po to aby się wypłakać, nie oczekiwały ode mnie pomocy. Często byłam bezradna. Mogła tylko z nimi przeżywać ich sytuację i i płakać. Nic poza tym nie mogłam zrobić. Tern problem istnieje, a my tak naprawdę nie wiemy ile osób dotykniętych przemocą jest w Elblągu. Z danych statystycznych policji wynika jednak, że wszystkie kampanie prowadzone w Elblągu na rzecz osób starszych przynoisą efekty

- mówiła Teresa Urban, pełnomocniczka prezydenta ds. osób starszych.

W 2016 roku osób powyżej 60 roku życia doświadczonych przemocą w rodzinie było 160, w 2017 r. - 137, a w 2018 r. - 118. - Mam nadzieję, że te wszystkie działania prewencyjne, kampanie społeczne, rozmowy, spotkania przynoszą efekty, że starsze osoby zdają sobie sprawę, iż czasami trzeba powiedzieć: Dość! mimo miłości, jaką darzy się dziecko czy męża, bliskiego, który dopuszcza się przemocy - dodała pełnomocniczka.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Galeria / Bezpieczny Senior seminarium ( zdjęć 40 )
Dodano: 2019-11-27 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ szukanie w lesie, a ...
  Środa, 27.11

  A jeżeli agresorem jest pracodawca, zwierzchnik, przełożony? Czy słupowanie podwładnych i ich bankomatowanie na kww to nie jest wynaturzone , amoralna agresja ?

 2. 2
  +4
  ~ Bezpieczny pracownik ?
  Środa, 27.11

  Gdyby zapytać się o mobbing, to w jakiej instytucji jest go najwięcej? Prymitywni przełożeni tym zastępują brak kultury osobistej i zawodowej. To musi eksplodować !

 3. 3
  +2
  ~ Krzysiu trzymaj fason
  Środa, 27.11

  Bez komentarza...najlepszy komentarz! Bicie piany.

 4. 4
  0
  ~ Tłumy zainteresowanych
  Środa, 27.11

  I te tłumy zainteresowanych na zdjęciach, szok. Temat ważny ale....

 5. 5
  --1
  ~ Kris
  Środa, 27.11

  Dobra inicjatywa.Brawo!

 6. 6
  --1
  ~ Ania
  Środa, 27.11

  Dobrze że się o tym mówi, trzeba dbać o seniorów!!!

 7. 7
  0
  ~ Mops
  Środa, 27.11

  Dla wielu ludzi przemoc to temat tabu. Walczmy o godne życie seniorow

 8. 8
  0
  ~ Widzzycia
  Środa, 27.11

  Bardzo wartościowa konferencja.

 9. 9
  0
  ~ Konserwatysta
  Środa, 27.11

  Są zjawiska, które należy potępiać. Jednym z nich jest właśnie przemoc. Brawa dla MOPSU , brawa dla Fundacji. Niech się dzieje w tym mieście więcej dobrego!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.