Sobota, 30.05.2020, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Prezydent: Nie wyraziłem żadnej zgody na przemarsz pod hasłem: Kościół katolicki winny

05.10.2019, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydent: Nie wyraziłem żadnej zgody na przemarsz pod hasłem: Kościół katolicki winny
Fot. Ryszard Biel
Prezydent Elbląga Witold Wróblewski podczas zwołanej wczoraj konferencji prasowej zaznaczył, że nie wyrażał zgody na zorganizowanie niedzielnego przemarszu pod hasłem: Kościół katolicki winny. - Prezydent Miasta, Wójt, Burmistrz nie mają kompetencji do dawania zgód – zaznaczył.
 
Jutro, 6 października, pod Katedrą św. Mikołaja ma ruszyć przemarsz pod hasłem: Kościół katolicki winny. Jak wyjaśniają organizatorzy, uczestnicy tego wydarzenia chcą wyrazić swój sprzeciw wobec ingerencji Kościoła katolickiego w sfery życia prywatnego i publicznego.
 
- Idziemy, bo jest nam wstyd za polskie państwo i polskie społeczeństwo, że cały czas tak zdemoralizowana i zepsuta instytucja jaką jest kościół katolicki, cieszy się tak wielkim poparciem wśród ludzi! Społeczeństwo jest mało poinformowane o tym co złego dzieje się wśród tej instytucji.
Przedstawiamy tylko fakty. Idziemy w imię prawdy! - wyjaśniała organizator przemarszu Izabela Daciuk.
 
Współorganizatorami przemarszu są: Elbląski Strajk Kobiet, DOŚĆmilczenia-STOP klerykalizacji kościoła. Inicjatywa Obywatelska, Toruński Strajk Kobiet, Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom, Świecka Szkoła Pomorze
 
- Żądamy państwa wolnego od zabobonów, rzetelnej edukacji seksualnej, edukacji szkolnej zgodnej z wiedzą naukową, opieki medycznej-nie watykańskiej, likwidacji tzw. "klauzuli sumienia", religii w parafiach i na koszt kościoła katolickiego, niezależnej komisji ds. pedofilii w kościele katolickim, wymierzenia bezwzględnych kar sprawcom i osobom winnym ukrywania przestępstw pedofilii w kościele – wymieniała Izabela Daciuk.
 
Informacja o tym wydarzeniu pojawiła się w lokalnych mediach. Kilku elblążan wyraziło swoje niezadowolenie, że włodarz naszego miasta wydał zgodę na zorganizowanie tego przemarszu.
 
 
Martwi mnie to, że podawane są nieprawdziwe informacje. Do Urzędu Miasta napływają e-mail'e odnośnie wyrażenia zgody na niedzielny przemarsz. Zgodnie z ustawą, która została podjęta przez obecnie funkcjonujący Parlament, Prezydent Miasta nie wyraża zgody na jakikolwiek przemarsz. Może w przypadku niektórych sytuacji wydać zakaz, ale jeśli przesłanki z art 14 nie zachodzą to marsz się odbywa
 
– wyjaśniał Witold Wróblewski.
 
Podczas wczorajszej konferencji prasowej Prezydent przyznał, że grupa elblążan, podpisując się imieniem i nazwiskiem, zarzuca Witoldowi Wróblewskiemu, że popiera on wydarzenia mające na celu atak na kościół.
 
 
Prezydent Miasta, Wójt, Burmistrz nie mają kompetencji do dawania zgód. Mają tylko kompetencje, by zakazać przemarszu, ale tylko pod warunkiem, jeśli cel narusza wolność pokojowego zgromadzenia, jeżeli jego odbycie może narażać życiu lub zdrowie lub mieniu w znacznych rozmiarach, albo jeśli zgromadzenie ma się odbyć w miejscu i w czasie, w którym odbywają się zgromadzenia odbywające się cyklicznie. To czy Prezydent Miasta zgadza się z ideą marszu czy nie, nie ma kompletnie znaczenia
 
– wymieniał Witold Wróblewski.
 
Według ustawy Prezydent Miasta może wydać taki zakaz nie później niż 96 godzin przed datą zgromadzenia.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (31)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  Robert Koliński
  Sobota, 05.10

  Pan Prezydent w tym przypadku podjął słuszną decyzję (o nieblokowaniu tego marszu), bo inaczej - jak również słusznie zauważa - skończyłoby się to w sądzie, który zapewne przychyliłby się do wniosku organizatorów. Religiantom zaś należy tu przypomnieć, że nie tylko oni są obywatelami Rzeczpospolitej, zaś Konstytucja RP (której nienawidzą) mówi wyraźnie o m. in. prawie do zgromadzeń i prawie do wyrażania poglądów. Przyzwyczajajcie się do demokracji, bo ona i tak zwycięży wasz brunatny zamordyzm:) #lewica, #PrawaCzlowieka, #demokracja, #antyfaszyzm

 2. 2
  --2
  ~ b0ss
  Sobota, 05.10

  Pan Roberci to Konstytucją sobie już wszystko wytarł. A teraz wybiera fragmenty z konstytucji i je przytacza, a o innych zapomina. Czy "Religanci" chodzą i protestują przeciwko innym obywatelom RP?

 3. 3
  +9
  ~ Angelika Domańska
  Sobota, 05.10

  Ależ kochani katolicy, teraz oburzacie się, że ludzie chcą rozliczenia m.in. waszego biskupa Jezierskiego, który złamał prawo nie zawiadamiajac prokuratury o czynach pedofilskich jego podwładnych. Chcieliscie jeszcze tydzień temu bronic dzieci przed edukacja seksualną. Po co, żeby nie miały świadomosci, że naruszanie granicy ich cielesności to przestepstwo, żeby sie bały powiedzieć, ze dzieje im się krzywda? No i ta szopka z pisaniem do Prezydenta, nauczcie się " mozna zakazac zgromadzenia tylko w przypadku naruszenia art 14 ustawy" Nie ma zadnej podstawy prawnej aby w tym przypadku, mozna bylo zakazać zgromadzenia.

 4. 4
  +7
  ~ jak chce, to potrafi
  Sobota, 05.10

  Po raz pierwszy od początku pierwszej kadencji, administrator miasta powiedział coś zrozumiale. Mina Antka też świadczy, że zrozumiał "szefa". Antek siedzi jako przyzwoitka i rżnie punkty w darmowej kampanii. Oby "prezydent" dalej był tak sprawny, jasny, konkretny, przyzwoity.

 5. 5
  +17
  ~ Zagubiony
  Sobota, 05.10

  Nowy Doradca ? Bo juz te ich fuchy gubią?papużki nierozłączki, to juz nawet komedia

 6. 6
  +10
  ~ Wyborca na nie
  Sobota, 05.10

  A Pan przewodniczący to z PO czy z PSL? Mozna stracic orientację 13 pazdziernika

 7. 7
  --15
  ~ Ogladamy
  Sobota, 05.10

  TVP pokazała jak P O i PSL i S L D popierali marsze i wspierali marsze tych pedalow i lesby. My mówimy nie dla takich. Chca protestować za Elblągiem jest tyle pol mogą tam się wydostać to im rolnicy wpi,,,, a

 8. 8
  +17
  ~ Xyz
  Sobota, 05.10

  Do Robert Koliński - prezydent miasta nie podejmuje zadnych decyzji w tym zakresie. Rejstruje zgromadzenie niczym notariusz nic wiecej.

 9. 9
  0
  Robert Koliński
  Sobota, 05.10

  @Xyz - Wiem o tym doskonale, jednak propsuję Pana Prezydenta za to, że nie zdecydował się przeszkadzać w organizacji marszu, tak jak próbował zrobić niedawno np. prezydent Lublina w podobnej sytuacji:)

 10. 10
  +5
  ~ Mayk
  Sobota, 05.10

  Marszom nienawiści stop niech każdy żyje po swojemu z uszanowaniem drugiego człowieka amen.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.