Piątek, 12.08.2022, Imieniny: Klara, Lech, Julian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W Elbląg odbyły się obchody 77. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych

29.09.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W Elbląg odbyły się obchody 77. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych
Fot. Ryszard Biel
Warmińsko – mazurskie struktury Obozu Narodowo - Radykalnego (ONR) zorganizowali obchody 77. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ). Spotkanie z członkami i sympatykami ONR odbyło się w sobotę (28.09), w małej Sali Państwowej Szkoły Muzycznej w Elblągu.
 
Narodowe Siły Zbrojne powstały we wrześniu 1942 roku z połączenia części działaczy Narodowej Organizacji Wojskowej ze Związkiem Jaszczurczym. Nowa organizacja podziemna za swój główny cel przyjęła walkę o niepodległość Polski, odbudowę kraju w granicach sprzed 1939 roku, wzmocnienie pozycji prezydenta i senatu, wzmocnienie pozycji rodziny oraz edukację opartą na katolickich zasadach. Przywiązywała dużą wagę do propagandy, rozgrzeszała Nazistów z eksterminacji Żydów, a po klęsce pod Stalingradem zwalczała oddziały Armii Ludowej upatrującej sojusznika w ZSRR.
 
Elbląskie obchody powstania NSZ rozpoczęło oddanie czci ich żołnierzom gromkimi okrzykami „Cześć i chwała bohaterom!”, odśpiewanie hymnu i wysłuchanie modlitwy Narodowych Sił Zbrojnych.
 
Jak powiedział Jacek Gierwatowski, główny organizator wydarzenia, odbywa się ono już po raz czwarty. Patronat nad obchodami rocznicy objęli Związek Żołnierzy NSZ oraz Fundacja Kwartalnika Wyklęci.
 
W programie trzygodzinnego spotkania zaplanowano m.in. wykłady historyków zgłębiających genezę powstania Narodowych Sił Zbrojnych – Kajetana Rajskiego i Jarosława Kłosowskiego. Gościem specjalnym był Andrzej Stryjewski, syn sierżanta Wiktora Stryjewskiego, który za zabicie 38 osób uznanych przez NSZ za wrogów i konfidentów, otrzymał 38 wyroków śmierci. Wyrok wykonano w styczniu 1951 roku.
 
W części artystycznej zebrani wysłuchali wierszy patriotycznych oraz obejrzeli film o losach żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych „Kochankowie z lasu”. Oprawą dla wydarzenia była wystawa pn. „Wybitne postaci NSZ”, prezentująca zdjęcia i życiorysy najbardziej zasłużonych żołnierzy formacji.
 
 

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / 77 lat NSZ ( zdjęć 16 )
Dodano: 2019-09-29 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Nieuki
  Niedziela, 29.09

  Elbląg to Żuławy i Powiśle a warmia i mazury to od olsztyna do Suwałk. Nauczcie sie wreszcie nieuki

 2. 2
  +10
  ~ zbrodnia jest zbrodnią
  Niedziela, 29.09

  Dobrze że gloryfikantów tych "patriotów" nie ma wielu - vide foto. Kiedy będą podobne "występy" na cześć ofiar narodowych zbrodniarzy ? Czy w jakiejś parafii katolickiej miała miejsce msza za dusze pomordowanych przez przeklętych ? Rabunek, mord, gwałt pod szyldem "walki" o niepodległość. Syn sierżanta jest dumny. Syn Marchwickiego, Piotrowskiego, ..., Hansa Franka, też jest dumny.

 3. 3
  +1
  ~ Na wioche
  Niedziela, 29.09

  Wszystko na olsztyn wojsko też przyklad 16 dywizja Pomorska to tam idzcie tam Wasze ziomki.

 4. 4
  +4
  ~ Do_pomorskiego
  Niedziela, 29.09

  Pomijając już fakt, że Elbląg to Żuławy wiślane, będące częścią Wybrzeża Gdańskiego, to w obliczu zabierania nam 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej (oczywiście do Olszczyna), takie obchody wyglądają co raz bardziej, jak jakaś groteska :( Pytanie czy Buzek lub Walendziak kiedykolwiek za to "bekną"...

 5. 5
  0
  ~ Archi
  Niedziela, 29.09

  Wiktor Stryjewski to bohater, zwalczał Bolszewików i sowieckich kolaborantów.

 6. 6
  --4
  ~ Patriotia lokalny
  Niedziela, 29.09

  Brawo ONR! Bardzo cieszy mnie, że ktoś dba o pamięć o bohaterach i organizuje poważniejsze formy obchodów niż palenie zniczy czy pokrzyczenie na pikiecie etc.

 7. 7
  --4
  ~ JM
  Niedziela, 29.09

  Rewelacja. Oby jak najwięcej takich wykładów. Widać, że młodzież w wielu regionach kraju się pali do działania i coraz więcej ludzi otwiera oczy, nie tylko młodych, ale przede wszystkim starszych. Szanuję. NSZ-ONR.

 8. 8
  +1
  ~ Oburzony
  Niedziela, 29.09

  Szkoła Muzyczna udostępniła salę mordercom Żydów i (nie)świadomym pomocnikom Hitlera

 9. 9
  +5
  ~ Oburzony
  Niedziela, 29.09

  Miało być: gloryfikatorom morderców Żydów i pomocników Hitlera

 10. 10
  --5
  ~ Ogień
  Niedziela, 29.09

  To się chwali . Wspaniałe wydarzenie . Oby takich było więcej :) Pozdrawiam :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1670389175415