Wtorek, 19.01.2021, Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ćwiczyli postępowanie w sytuacjach kryzysowych - zobacz zdjęcia!

23.08.2019, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ćwiczyli postępowanie w sytuacjach kryzysowych - zobacz zdjęcia!
43 Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie 

W dniu 20 sierpnia br.  na obszarze powiatu braniewskiego, realizowane były wspólne ćwiczenia żołnierzy 43blp oraz straży pożarnej na wypadek powstania zdarzeń będących skutkami następstw pogodowych anomalii. Głównym celem ćwiczeń „Pogodowy kryzys 2019" było sprawdzenie planów operacyjno-ratowniczych oraz procedur postępowania na wypadek powstania w krótkim odstępie czasu zagrożeń dla życia i mienia oraz zdarzeń masowych wymagających użycia dynamicznych działań na poziomie interwencyjnym.
 
W pierwszej części zadania strażacy z Komendy Powiatowej zapoznali żołnierzy ze sprzętem, znajdującym się na wyposażeniu PSP oraz wykonali pokaz gaszenia substancji ropopochodnych z wykorzystaniem podręcznego sprzętu gaśniczego i obsługi sieci hydrantowej. Założeniem ćwiczenia było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo przeciwpożarowe, zachowanie się na wypadek powstania pożaru oraz udzielenie pierwszej pomocy.
 
Epizod drugi przebiegał pod hasłem „Lokalne podtopienia – niebezpieczna cofka". Celem ćwiczenia była ocena sytuacji, wypracowanie zamiaru taktycznego oraz odpowiednie zabezpieczenie domów, gospodarstw i linii brzegowej z wykorzystaniem worków z piaskiem oraz rękawów napełnianych wodą. 
 
Ostatnią i zarazem najbardziej dynamiczną częścią realizowanego zadania był epizod trzeci: „Leśny kryzys – pozostawieni sami sobie". W jego przebieg zaangażowano m.in. żołnierzy braniewskiego batalionu,  w którego szeregach są przeszkoleni  pilarze i ratownicy medyczni, którzy gdy tego będzie wymagała sytuacja kryzysowa mogą ruszyć do działań. Scenariusz  tego wątku zakładał poszukiwanie osoby zaginionej wraz z torowaniem drogi i usuwaniem powalonych drzew oraz udzieleniem pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym.
 
Przedstawiciele obydwu formacji podkreślali, że jest to szkolenie zapoznawcze, którego celem było doskonalenie metod współdziałania, poznanie sprzętu, wyposażenia i umiejętności żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, które mogą być przydatne w czasie klęsk żywiołowych.
 
Jesteśmy na siebie skazani, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu — podkreślali ppłk Jarosław Kowalski, dowódca 43blp i bryg. Zbigniew Januszko, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie. — Na wypadek klęsk żywiołowych, to właśnie nasze formacje będą ze sobą współpracowały i niosły pomoc lokalnej społeczności.
 
Biorąc udział w dzisiejszych wspólnych ćwiczeniach z PSP w Braniewie przygotowujemy się do realizacji jednego z naszych zadań jakim jest w  czasie pokoju realizacja przedsięwzięć mających na celu przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.  Siły i środki jakie posiadamy i jakimi będziemy w dalszej kolejności dysponować predysponują nas do realizacji tych zadań. —  powiedział Dowódca 43 Batalionu Lekkiej Piechoty - ppłk Jarosław Kowalski podkreślając, że motto WOT to „Zawsze gotowi, zawsze blisko".
 
Łącznie w ćwiczeniach zaangażowanych zostało blisko 100 żołnierzy 43blp w Braniewie wchodzących w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz kilkudziesięciu strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. 
 

 

 43 Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 15 )  43 Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7297420501709