Czwartek, 1.10.2020, Imieniny: Danuta, Igor, Remigiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Zapewne pamięć m.in. takich zdarzeń sprawia, że ludzie ślepną i głuchną, gdy dzieje się coś złego"

21.07.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Zapewne pamięć m.in. takich zdarzeń sprawia, że ludzie ślepną i głuchną, gdy dzieje się coś złego"
fot. Majka Brejdak

Niemal dokładnie w 70. rocznicę pożaru hali Zamech, które miało miejsce 17 lipca 1949 roku, zainteresowani historią naszego miasta przybyli pod pomnik „Sprawy Elbląskiej” przy Skwerze Ofiar Sprawy Elbląskiej. Trzecie spotkanie IX Sobót z przewodnikiem PTTK odbyło się pod hasłem „Śladami Sprawy Elbląskiej”.
 

Za sprawą Koła Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego tym razem elblążanie i turyści mieli okazję zapoznać się z tak zwaną „Sprawą Elbląską”, która miała miejsce siedemdziesiąt lat temu. Wówczas, niedługo po północy, w hali produkcyjnej Elzamu wybuchł pożar. Mimo szybkiej akcji pracowników i strażaków, hala spłonęła doszczętnie. Co ciekawe ci, którzy jako pierwsi przystąpili do ratowania mienia „w nagrodę” zostali oskarżeni o jego podpalenie.


- To były dziwne czasy – stwierdza jedna z uczestniczek spotkania. – Nic dziwnego, że ludzie do dziś są nieufni i niechętnie spieszą z pomocą. Zapewne to pamięć m.in. takich zdarzeń sprawia, że ludzie ślepną i głuchną, gdy dzieje się coś złego.


Dwugodzinny spacer rozpoczął się od pomnika Ofiar Sprawy Elbląskiej przybliżeniem realiów tamtych czasów i mentalności ludzi będących pod wpływem ideologicznych nacisków lat pięćdziesiątych XX wieku.  Następnie grupa udała się do siedziby Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Browarnej (w latach 50-tych ubiegłego wieku – ul. Dzierżyńskiego, a jeszcze wcześniej ul. 3-go Maja), gdzie usłyszała o działaniach jakie zostały podjęte w celu ratowania hali i przebywających w niej pracowników oraz dowódcy i zastępach uczestniczących w akcji ratowniczej. A na pomoc przyjechali m.in. strażacy z Malborka i Nowego Dworu Gdańskiego.
 

Kolejnym punktem spaceru była odbudowana hala. Spotkanie zakończyło się w Ratuszu Staromiejskim, gdzie można było zapoznać się z wystawą zdjęć archiwalnych obrazujących tamto wydarzenie.
 

Wśród dzisiejszych penetratorów historii Elbląga spotkaliśmy m.in. panią Kamilę z Tucholi, która wraz z rodzicami, córką i siostrzenicą z zaciekawieniem wysłuchali tej części historii miasta.
 

-  Zastanawiając się co będę z Rodzicami w tym Elblągu robić, co zwiedzać, weszłam w internet – mówiła p. Kamila – i na stronie PTTK stwierdziłam, że to jest coś dla mnie. Przewodnik, który opowie co się w Elblągu działo.


- Ogólnie jestem bardzo zachwycona wycieczką – dokończyła swoją wypowiedź p. Kamila. – Przewodnicy ciekawie opowiadali, nawet siedmioletnia córka Klaudia i siostrzenica Oliwia  nie nudziły się. Podobała im się zwłaszcza Straż. Polecam. Warto korzystać z takiego zorganizowanego zwiedzania.  
 

Za tydzień Sobota z przewodnikiem przeniesie się do Aniołowa.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Śladami "Sprawy Elbląskiej" ( zdjęć 46 )
Dodano: 2019-07-21 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ mieszkaniec
  Niedziela, 21.07

  Dokładnie w tamtych latach ten zakład miał nazwę ZAKŁADY MECHANICZNE im. Karola Świerczewskiego , na tym terenie był PLUTON wojska , które pilnował tego cwaniaka ŚWIERCZEWSKIEGO pożar powstał samoistnie , tego nikt nie podpalił .Była to propaganda komunistyczna , zamykali kto tylko się nawinął .Mego kolegi ojciec dostał karę śmierci , gdy był bardzo chory wypuścili go i po paru tygodniach zmarł

 2. 2
  +3
  ~ pop
  Niedziela, 21.07

  nie widzę jakoś przewodnika pana Wyszyńskiego - co się stało ?

 3. 3
  +1
  ~ Straszne
  Poniedziałek, 22.07

  Otoczenie pomnika ofiar to nieporozumienie . Czy tak to powinno wyglądać ,dziko zaparkowane samochody noszczace zieleń.

 4. 4
  +1
  ~ Zdjęcie
  Poniedziałek, 22.07

  Państwowa straż pożarna tylko gdzie chyba w Elblągu. Tego zapomnieli namalować. A może będzie dodane w olsztynie.

 5. 5
  +3
  ~ edek grodzący
  Poniedziałek, 22.07

  O szacunku do ludzi , do historii , do pamięci o ofiarach , ..., świadczy miejsce tego obelisku i jego codzienne otoczenie a nawet "piękno" w czasie rocznicowego czytania z czerwonych okładek przy udziale tłumu wdzięcznych mieszkańców. Opowieść, że działania komunistycznych władz utrzymują aktualną nieufność każdego do wszystkich i wszystkiego, to nieporozumienie - nieufność, obojętność na nieszczęście i krzywdę jest wniesiona do miasta i regionu po 1945 przez ludność o takiej osobowości z miejsc urodzenia . To trwa pielęgnowane w rodzinie i nie ma integracji, wspólnego celu, rozwoju. Egoizm i etniczny interes ponad wspólnotę. Brak myślenia od "góry" miejskiej po spożywców "chliebka" - byle dla nas, byle dzisiaj. Błędy i bogactwo faktów w "artykule" potwierdzają regułę wegetacji Elbląga.

 6. 6
  +3
  ~ henrykuś
  Poniedziałek, 22.07

  kaz święte słowa, tak było jak piszesz, tam część się dorobiła, niejaki Flo... i reszta, a c stało się z osrodkiem w Bogaczewie nad Nrie, albo w Krynicy Morskiej, książka mogła by powstać, szkoda że nikt się tym nie zajął

 7. 7
  0
  ~ Turysta
  Poniedziałek, 22.07

  A czemu tym razem przewodnikiem nie był niejaki K. Wyszyński, piewca systemu ludowego? Czyżby nie solidaryzował się z ofiarami reżimu PRL?

 8. 8
  +1
  ~ Plutonowy Berbeć
  Poniedziałek, 22.07

  Ten pluton wojska, przeznaczony do ochrony Zamechu, powołany został tylko po to, aby uchronić go przed takimi osobami jak autorzy komentarzy o ksywie "mieszkaniec", "pop" czy "Turysta". A tak na marginesie Zamech miał własną straż przemysłową wyposażoną do lat 70 - tych w broń palną.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.