Środa, 27.05.2020, Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Za nami Festyn Służb Mundurowych-zobacz zdjęcia

11.05.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Za nami Festyn Służb Mundurowych-zobacz zdjęcia
fot. Patryk Mamczyński

Wczoraj, 10 maja, na terenie Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód znajdującej się przy ul. Królewieckiej 169 po raz ósmy odbył się Festyn Służb Mundurowych. W tym roku na terenie jednostki pojawiła się scena, na której m.in. młodzi elblążanie mogli zaprezentować swoje talenty.
 

Festyn Służb Mundurowych jest niejako wpisany w historię i tradycję Elbląga. Wcześniej kultywowana była ta tradycja przy okazji święta 16 Batalionu. Teraz my jako Pułk Wsparcia Dowodzenia DWDP-W, który w tym roku obchodzi swoje pierwsze święto, przejęliśmy tradycję batalionu i kontynuujemy festyn przy współudziale współorganizatorów, którymi są służby mundurowe Elbląga. Wspólnymi siłami prezentujemy sprzęt, a w tym roku zaopatrzyliśmy się także w scenę, na której odbywają się występy i prezentacje Orkiestry Wojskowej, dzieci i młodzieży ze szkół oraz Młodzieżowego Domu Kultury. Przewidzieliśmy także Teatr „KATARYNKA" dla wszystkich najmłodszych i tych trochę starszych widzów. Na festynie elblążanie mogą zobaczyć naszych żołnierzy w doskonałym wyszkoleniu, pojazdy specjalne różnych formacji. Mogą również skorzystać ze sprzętu, który posiadamy. W pokazach dynamicznych można zobaczyć umiejętności różnych służb i to, z czym na co dzień się borykają, jest to namiastka tego, co wykonujemy w codziennej służbie

- mówiła mjr Monika Gołębiewska-Trojsznak z Pułku Wsparcia Dowodzenia DWDP-W.

W tracie festynu został zaprezentowany sprzęt i umiejętności Pułku Wsparcia Dowodzenia DWDP-W, Żandarmerii Wojskowej, Policji, Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Straży Granicznej, działalność Delegatury Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Elblągu i Nadleśnictwa Elbląg. Elblążanie przy poszczególnych stanowiskach mogli zaznajomić się ze specjalistycznym sprzętem, dowiedzieć się, na czym polega praca strażaków, policjantów, żołnierzy, jak również w ciekawy sposób uzyskać wiedzę na temat tego, co robić, aby było bezpieczniej i jak zachować się w sytuacji zagrożenia.

Podstawowym celem takiego festynu jest wzbudzenie w mieszkańcach poczucia bezpieczeństwa. Na poszczególnych stanowiskach pokazujemy, w jaki sposób postępować na miejscu zdarzenia, jakimi sprzętami dysponuje na przykład technik kryminalistyki, czym dysponują oddziały prewencji Komendy Wojewódzkiej. Mieszkańcy mogą zobaczyć najnowsze sprzęty, jakie posiadamy, które umożliwiają nam pełnienie służby. Często rodzice przychodzą ze swoimi dziećmi, aby pokazać, jak ważne jest bezpieczeństwo, choćby zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, korzystanie z fotelików. Jest to swoista terenowa lekcja bezpieczeństwa i namacalny dowód działania służb na korzyść ochrony życia, zdrowia i mienia naszych mieszkańców

- wyjaśniał asp.szt. Wiktor Kaczmarek z Komendy Miejskej Policji w Elblągu.

Festyn Służb Mundurowych był nie tylko dobrą zabawą i mile spędzonym czasem w gronie rodziny, ale też lekcją bezpieczeństwa. Dzięki niemu mieszkańcy mogli budować relacje zarówno między sobą, jak i służbami, które co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo.

Festyn Służb Mundurowych pozwala nam nawiązać kontakt z mieszkańcami i dbać o to, aby nasze relacje były poprawne. Elblążanie przychodzą, pytają, jaki sprzęt posiadamy, czym się zajmujemy i jak wygląda codzienność naszej pracy. Dzięki temu możemy w zupełnie luźnej rozmowie wytłumaczyć, na czym polega praca strażaka, przy czym dostajemy bardzo duże wsparcie od mieszkańców. A dla nas jest to bardzo ważne. Nasz sprzęt staje się coraz bardziej nowoczesny i coraz bardziej zaawansowany, jeżeli chodzi o technikę użycia. Staramy się cały czas rozwijać, pracować na nowszym sprzęcie i stosować coraz to nowsze techniki dotarcia i wydobycia poszkodowanych, gaszenia pożarów i udzielania pierwszej pomocy. Dążymy wciąż do tego, aby sukcesywnie wymieniać sprzęt i doskonalić swoje umiejętności. Podczas takiego festynu mamy okazję pokazywać jak wygląda nasza praca i wyjaśnić, co robić, aby było bezpieczniej, jak się zachować, kiedy jest pożar i jak postępować z osobą poszkodowaną

- mówiłst.str. Marcin Siemieniewski z Komendy Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu

Tego dnia elblążanie mogli przyjść, zobaczyć, dotknąć, wejść do samochodów i przekonać się, że w Elblągu służby mundurowe są i działają. Całe wydarzenie urozmaiciły występy dzieci i młodzieży z elbląskich szkół, klubów sportowych i MDK. Nie zabrakło również wojskowej grochowej, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z tego wydarzenia.
 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Za nami Festyn Służb Mundurowych-zobacz zdjęcia ( zdjęć 164 )
Dodano: 2019-05-11 | fot. Patryk Mamczyński
0

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ mieszkaniec
  Sobota, 11.05

  Czemu tylko w piątek jak wszyscy mieszkańcy są w pracy. Więcej pomyślunku i więcej dla ludzi.

 2. 2
  --1
  ~ Aaaaaa
  Niedziela, 12.05

  A ci wojskowi to nie byli w pracy?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.