Wtorek, 5.03.2024, Imieniny: Adrian, Fryderyk, Oliwia
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

AKCJA ZIMA na terenie Gminy Miasto Elbląg w sezonie 2018/2019

08.01.2019, 10:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
AKCJA ZIMA na terenie Gminy Miasto Elbląg w sezonie 2018/2019
Fot. Archiwum redakcji
REKLAMA

W związku z trwającym okresem zimowym Departament Zarząd Dróg UM przekazuje informacje dotyczące prowadzenia AKCJI ZIMA na ternie Gminy Miasto Elbląg.

 

I. Obszary objęte stałym i doraźnym utrzymaniem zimowym

W sezonie zimowym 2018/2019 w Elblągu stałym i doraźnym utrzymaniem objęte są :
1. drogi publiczne i wewnętrzne, przystanki komunikacji miejskiej wraz ze Strefą Płatnego Parkowania – Departament Zarząd Dróg (DZD)
2. budynki komunalne wraz z terenami przyległymi - Zarząd Budynków Komunalnych (ZBK)
3. parki, skwery i zieleńce oraz tereny cmentarzy komunalnych - Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu (ZZM)
4. placówki oświatowe i edukacyjne podległe Gminie Miasto Elbląg tj. szkoły, przedszkola, ośrodków szkolno-wychowawczych itp. - Departament Edukacji i Sportu (DEiS)
5. obiekty użyteczności publicznej tj. kryta pływalnia ul. Robotnicza, CRW Dolinka ul. Moniuszki, kryte lodowisko ul. Karowa, przystań kajakowa ul. Radomska, obiekt noclegowy ul. Brzeska, hala CSB Al. Grunwaldzka, Atletikon oraz Stadion Miejski ul. Agrykola, stadion ul. Krakusa i ul. Skrzydlata - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR)
6. torowisko tramwajowe – Tramwaje Elbląskie spółka z o.o. – (TE)

 

II. Służby odpowiedzialne za utrzymanie poszczególnych obszarów
Zimowe utrzymanie powyższych obiektów i terenów wraz z niezbędną obsługa komunikacyjną należy odpowiednio :

    dla dróg publicznych i dróg wewnętrznych gminnych (jezdni i chodników), przystanków komunikacji autobusowej i tramwajowej wraz ze Strefą Płatnego Parkowania DZD oraz budynków komunalnych wraz z terenami przyległymi do nich ZBK, na podstawie zawartych umów - Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., (EPGK) 82-300 Elbląg, ul. Szańcowa 1.
    dla pozostałych wymienionych terenów miejskich tj. parków oraz cmentarzy, placówek oświatowych i edukacyjnych, obiektów użyteczności publicznej, torowiska tramwajowego bezpośrednio do zarządców terenów tj. ZZM, DEiS, MOSiR i TE, które realizują zadania we własnym zakresie.

 

III. Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zima


Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zimowej i zagrożeń występujących podczas jej trwania można kierować odpowiednio do:
• Drogi publiczne, przystanki komunikacji miejskiej, obszar SPP, tereny ZBK – całodobowo Dyspozytor Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, tel. 602-655-659, tel. stacj. 232 64 08 w.7,8
• od poniedziałku do piątku w godz. pracy Urzędu Miejskiego w Elblągu - Departament Zarząd Dróg w Elblągu (tel. 239-32-95 lub 239-32-43),
• całodobowo Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 239-30-40,41)
• Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu  -parki, skwery i zieleńce oraz tereny cmentarzy komunalnych  – dyspozytor tel. 234-18-36
• Departament Edukacji i Sportu UM - szkoły, przedszkola żłobki – A. Budzelewski tel. 605-523-695, J. Leśniewska tel. 698-533-502
• MOSiR, obiekty użyteczności publicznej – T. Agejczyk tel. 534-039-513
• Tramwaje Elbląskie – całodobowo dyspozytor tel. 239-69-08

IV. Zakres rzeczowy oraz terminy realizowanych prac


Drogi publiczne (około 220 km) objęte stałym utrzymaniem podzielone są na II kolejności utrzymania, w zależności od natężenia ruchu i znaczenia, jakie spełniają w sieci komunikacyjnej miasta. Najwyższy standard tj. I kolejność utrzymania zimowego obowiązuje na drogach, na których odbywa się komunikacja miejska, oraz drogi o dużym znaczeniu komunikacyjnym z lokalizacją ważnych obiektów użyteczności publicznej. Pozostałe drogi o lokalnym znaczeniu zostały zaliczone do II kolejności utrzymania zimowego. Reszta miejskich ulic o znaczeniu osiedlowym oraz drogi wewnętrzne, zaliczone są do III kolejności utrzymania zimowego będą odśnieżane doraźnie w miarę potrzeb i możliwości, na podstawie zgłoszenie mieszkańców i służb komunalnych, po zakończeniu działań na drogach objętych stałym utrzymaniem.

Do usuwania skutków zimy wykonawcy zobowiązani są przystąpić równocześnie na wszystkich kategoriach dróg objętych stałym utrzymaniem, w ciągu 30 minut od wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. W przypadku długotrwałych opadów prace prowadzone są w sposób ciągły, aż do czasu zapewnienia odpowiedniego standardu zimowego.

W przypadku pozostałych terenów miejskich odpowiednie służby przystępują do usuwanie skutków w godzinach rannych tj. od godz. 5 do 6 i prowadzą prace do czasu zapewnienia odpowiedniego standardu zimowego ciągów komunikacyjnych.

Termin całościowy realizacji akcji zima przypada na okres od 01.11.2018r.-30.04.2019r. W koniecznych przypadkach możliwe jest przesunięcie terminu gotowości zimowej firm wykonawczych poza ten okres.

V. Sprzęt


Wykonawcy dysponują odpowiednią ilością sprzętu i tak :

    w przypadku dróg publicznych jest to 8 piaskarko-solarek, 7 pojazdów z pługiem odśnieżnym na jezdnie oraz 10 sztuk pojazdów z pługiem na chodnikach, 4 koparko-ładowarki wraz z niezbędną ilością materiałów potrzebną do zwalczania śliskości.
    w przypadku parków, skwerów i cmentarzy jest to 7 ciągników, 1 ładowarka,  3 samochody osobowe oraz 5 samochodów skrzyniowych.
    w przypadku pozostałych terenów ciągi piesze odśnieżane są głównie ręcznie z częściowy wykorzystaniem sprzętu mechanicznego

W przypadku gdy poszczególne jednostki miejskie dysponują dodatkowym wolnym sprzętem mechanicznym, jest on w pełni wykorzystywany w innych potrzebujących komórkach.   

 

VI. Pozostałe obszary miasta będące w utrzymaniu innych zarządców


Właściciele nieruchomości zobowiązani są również dbać o odśnieżanie dróg i chodników w granicach terenów, którymi zarządzają. Dotyczy to spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, administracji budynków (w zasobach  wojskowych, kolejowych itp.), firm i osób prywatnych. Ich obowiązkiem jest także oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników położonych przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją stanowią własność (z wyjątkiem chodników, na których dopuszczony jest płatny postój pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania). Właściciele nieruchomości muszą również dbać o stan techniczny m.in. urządzeń służących do odprowadzania wód opadowych i roztopowych z nieruchomości i zlokalizowanych na niej obiektów, tak aby nie zagrażały bezpieczeństwu pieszych.

 

Za egzekwowanie obowiązków zimowego utrzymania przez wszystkich właścicieli nieruchomości odpowiedzialna będzie Straż Miejska w Elblągu.

 

 

 

Informacja nadesłana

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ :(
  Wtorek, 08.01

  Miasto powinno karac za kazda spozniona godzine reakcji. Sluzby maja placone za gotowosc, wiec nie ma mowy o zaskoczeniu. Skandal, zeby jeszcze o 8.00 miasto bylo sparalizowane.

 2. 2
  +4
  ~ fasola
  Wtorek, 08.01

  Odśnieżanie praktycznie od 3 lat nie działa. Dziwie się że po 3 latach te same osoby wciąż zawalają sprawę. Z moich obserwacji wynika że Elbląg jest odśnieżny od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Nie raz widziałem w poniedziałek rano rozjeżdżony śnieg z niedzieli. A dzis to był absurd. Całe miasto ślizgało się lub obtłukiwało. Przejechałem je całe i zero odśnieżania. I w ramach dowcipu mozna traktowac deklarację miasta na którą trafiłem: Do usuwania skutków zimy wykonawcy zobowiązani są przystąpić równocześnie na wszystkich kategoriach dróg objętych stałym utrzymaniem, w ciągu 30 minut od wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. W przypadku długotrwałych opadów prace prowadzone są w sposób ciągły, aż do czasu zapewnienia odpowiedniego standardu zimowego. hehehe

 3. 3
  +4
  ~ Skandal
  Wtorek, 08.01

  Wszystkie firmy odsniezajace w Elblągu powinny zostać ukarane. Robią to byle jak ,byle czym a śnieg jak był tak leży. A służby w tym straż miejska tego nie widzą, to do likwidacji niepotrzebnych. Szkoda kasy na was.

 4. 4
  +3
  ~ Żyjecie
  Wtorek, 08.01

  A pracownicy z um odpowiedzialni nie wyciągają konsekwencji wobec brakorobow bo koło ratusza wylizane.

 5. 5
  +5
  ~ Karygodne
  Wtorek, 08.01

  To co się działo dziś przed godziną 8 rano to karygodne. Główne drogi nie odsnieżone, nieposypane. Na drogach brak służb drogowych które by zabezpieczały drogi w tak ciężkich warunkach pogodowych jakie panowały dzsisiejszego ranka. Kierowcom zyczę bezpiecznej jazdy

 6. 6
  --3
  ~ ell
  Wtorek, 08.01

  do pracy przyjechałam na 7 i nie miałam żadnego problemu z dojazdem, padał snieg jak to zimą i trochę było go na jezdniach, ale to nie dramat, ludzie, nie przesadzajcie, mamy grudzień, a śniegu tyle co kot napłakał

 7. 7
  0
  ~ zima
  Wtorek, 08.01

  Teraz zimy to pikuś w latach 80 -90 to były zimy i jakoś służby sobie radziły raz lepiej raz trochę gorzej ale nie to co się aktualnie dzieje pomimo łagodnych zim.

 8. 8
  --2
  ~ @ell
  Wtorek, 08.01

  Wytrzeźwiej trollu jest już styczeń !

 9. 9
  +3
  ~ Znowu zartt
  Wtorek, 08.01

  Zaspaliscie dziś znowu nic nie odśnieżone, masakra jakaś

 10. 10
  +4
  ~ Za pozno
  Wtorek, 08.01

  Teraz odśnieżają jak ulice mokre

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0119030475616