Środa, 23.09.2020, Imieniny: Tekla, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Co wydarzyło się w Elblągu w 2018 roku? Sprawdziliśmy, co interesowało Was najbardziej

03.01.2019, 15:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Co wydarzyło się w Elblągu w 2018 roku? Sprawdziliśmy, co interesowało Was najbardziej
Fot. Archiwum redakcji
Miniony rok obfitował w wydarzenia. Zarówno te polityczne, inwestycyjne, społeczne, kulturalne, jak i sportowe. Sprawdziliśmy, które z nich najbardziej interesowały naszych czytelników.
 
Styczeń - miesiąc Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Studniówek
 
W minionym roku WOŚP grała po raz 26., ale po raz pierwszy sztab Orkiestry zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 11. Finał przez nią przeprowadzony zgromadził 450 wolontariuszy, czyli maksymalną możliwą ilość. Podczas 26. Finału kwestujący w Elblągu zebrali ponad 386 tys. zł. Tym samy pobili dotychczasowy elbląski rekord.
 
Drugim tematem, który najbardziej interesował naszych czytelników w styczniu to Studniówki. W 2018 roku redakcja info.elblag.pl uczestniczyła w dziesięciu balach. Podczas każdego z nich wybieraliśmy dziesięć par, które walczyły o tytuł najpiękniejszej oraz cenne nagrody. Następnie zwycięskie pary poszczególnych Studniówek spotkały się w Plebiscycie na Najpiękniejszą Parę Elbląskich Studniówek 2018. Wówczas do wygrania, oprócz tytułu, były m.in. dwa kursy na prawo jazdy ufundowane przez  Wyższą Szkołę Jazdy (nagroda o wartości 2800 zł), 12 treningów z trenerem personalnym Maciejem Szechlickim (nagroda o wartości 600 zł), przedłużenie paznokci (żel na tipsie) oraz założenie rzęs (1:1) (nagroda o wartości 200 zł) sponsorowany przez New Look - Strefę Piękna czy zaproszenie do pokoju zagadek dla 4 osób (nagroda o wartości 140 zł) sponsorowany przez Jump Fitness Maciej Skrobotun. Największą sympatię internautów zdobyli wówczas Magdalena Podobińska i Emil Szczepanik - zwycięzcy   Plebiscytu na Najpiękniejszą Parę Studniówki I Liceum Ogólnokształcącego.

 
Luty  - tragedia w Karwinach
 
Wiadomość o tragicznym wypadku w Karwinach (koło miejscowości Wilczęta w powiecie braniewskim) była najczęściej czytanym artykułem w tym miesiącu. Przypomnijmy, że samochód osobowy Renault Megane z niewyjaśnionych przyczyn zjechał z drogi, uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. W wyniku wypadku 5 osób poniosło śmierć w płomieniach. Ofiary to osoby w wieku 19-20 lat.


Foto: mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek
 

Marzec - samobójcza śmierć
 
Prawie 30 tysięcy odsłon miał artykuł dotyczący tragedii przy ul. Brzeskiej, gdzie 20-latek popełnił samobójstwo. Niestety tego typu tragiczne wydarzenia nie należą do rzadkości. Tylko w 2017 roku, jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w województwie warmińsko - mazurskim doszło do 226 aktów samobójczych. Podobna liczba utrzymuje się od lat. Nasze województwo znajduje się pod tym względem na jednym z ostatnich miejsc w Polsce. Pamiętajmy jednak, że za tą liczbą kryją się osobiste dramaty, którym czasami można zapobiec. Niejednokrotnie wystarczyłoby okazanie zainteresowania osobie z naszego otoczenia.
 

Kwiecień - piraci chodnikowi
 
Interwencja INFO spotkała się w kwietniu z największym zainteresowaniem naszych czytelników. Dotyczyła ona problemu, jaki mają przechodnie w korzystaniu z chodników. Powstające coraz liczniej ścieżki rowerowe nie gwarantują, że rowerzyści będą z nich korzystać. Jednym z miejsc, w którym na chodniku piesi muszą mieć oczy dookoła głowy, jest okolica Świata Dziecka (wzdłuż ul. 12 Lutego). Rowerzyści, nie bacząc na fakt, że nie ma tam ścieżki rowerowej a wąski chodnik utrudnia poruszanie nawet pieszym, przejeżdżają nim brawurowo. Elblążanie korzystający z chodnika nieopodal Świata Dziecka zgłaszali się do nas opowiadając o rowerzystach, którzy nie dbali o bezpieczeństwo i przepisy ruchu drogowego, jechali z dużą prędkością omijając ich o włos.


 
 
 
Maj - Ku przestrodze
 
Nasza redakcja dotarła do materiału filmowego z wypadku, jaki miał miejsce w centrum miasta ponad 2 lata temu. Publikując ten materiał chcieliśmy przestrzec wszystkich kierowców, aby jeździli bezpiecznie przestrzegając przepisów i stosując zasadę ograniczonego zaufania. Nie spodziewaliśmy się, że materiał ten stanie się najpopularniejszym artykułem miesiąca.
 
Przypomnijmy, że do wypadku doszło tuż przed godz. 23.00 gdy na skrzyżowaniu ul. 12 Lutego z Nowowiejską, kierujący Volkswagenem Golfem, 26-letni mężczyzna, jechał z dwoma pasażerami z ul. Nowowiejskiej w kierunku Teatralnej. Na skrzyżowaniu nie ustąpił pierwszeństwa prawidłowo poruszającemu się od strony ul. 12 Lutego w kierunku ul. Płk. Dąbka Volkswagenowi Sharanowi, którym jechało dwóch mężczyzn. Golf uderzył w tylną część prawej strony Sharana. W wyniku zderzenia Sharan dachował. Do szpitala trafili jadący VW Sharan.


 
 
 
Czerwiec - Dni Elbląga i Strefa Kibica
 
Czerwiec tradycyjnie należał do Dni Elbląga. Koncerty i tym razem przyciągnęły na Wyspę Spichrzów prawdziwe tłumy.
 
Wiele pisaliśmy także o Elbląskiej Strefie Kibica, którą Miasto tym razem zorganizowało na Lodowisku Helena. Tam, wspólnie z Wami, mogliśmy przeżywać sportowe emocje, a dzięki konkursom – rozdać wiele atrakcyjnych nagród. Cieszymy się, że mogliśmy razem spędzić z Wami ten czas. Dziękujemy za dobrą zabawę.
 
 
Lipiec - Droga S7 i wulgarne napisy przed kościołem
 
W lipcu internautów najbardziej interesował termin oddania do użytku drogi S7. Budowa trwała bowiem od 2015 r. i była bardzo wyczekiwaną inwestycją. Miała bowiem znacznie skrócić elblążanom dojazd do Trójmiasta. Nasza fotorelacja oraz film z przebiegu prac na odcinku Elbląg- Nowy Dwór Gdański, cieszyły się dużą poczytnością.

 
Internauci chętnie komentowali także artykuł dotyczący wulgarnych napisów, jakie pojawiły się przed elbląskim kościołem ojców redemptorystów. Hasła "Je.... się pedofile między sobą. Wara od naszych dzieci" i „Świecka Polska”, pojawiły się na chodniku przy ul. Jaśminowej, nieopodal wejścia na teren kościoła Matki Bożej Królowej Polski. Napisy zostały usunięte następnego dnia po pojawieniu się naszego artykułu, jednak dyskusja na temat zaistniałej sytuacji trwała jeszcze długo. 
 
Sierpień - Pasłęcki plac zabaw i weselne fajerwerki
 
W 2014 roku, w centrum Pasłęka, na Placu Tysiąclecia, wybudowano Park rekreacyjno-edukacyjny. Inwestycja za 2,7 mln zł została podzielona na trzy strefy: gier, zabaw i ćwiczeń. Z Parku chętnie korzystają nie tylko mieszkańcy Pasłęka, ale i okolicznych miejscowości, w tym Elbląga. Blisko 16 tys. odsłon miał materiał „Zawstydza nas mniejszy Pasłęk? Tam znajdujemy to, czego brakuje nam w Elblągu!”. Miejmy nadzieję, że niebawem będziemy mogli opisać elbląską inwestycję, która będzie cieszyć się równie dużym (jak nie większym) zainteresowaniem.

 
Ciekawym bohaterem artykułu stał się również niespodziewany pokaz fajerwerków, który odbył się w centrum miasta po 2 w nocy. Mieszkający na Starówce elblążanie zostali wybudzeni w środku nocy olbrzymim hukiem. Jak się okazało fajerwerki były atrakcją wesela, które odbywało się na Starym Mieście, a pokaz był zorganizowany przez specjalnie wynajętą do tego firmę. Nikt nie pomyślał jednak, że nie wszyscy o takiej porze będą na nogach, a niezidentyfikowany huk wystraszy śpiących mieszkańców i przerazi dzieci oraz zwierzęta.

 
Wrzesień - Polityczne roszady i śmierć strażaka
 
Wrzesień zdominowany został niewątpliwie przez politykę. Poznaliśmy wówczas nazwiska kandydatów do Rady Miasta. Wśród nich byli znani już politycy, ale nie zabrakło kilku niespodzianek. Na listach pojawił się m.in. skarbnik Miasta oraz żona senatora. Dużym zaskoczeniem był fakt, że w wyborach udziału nie wzięła radna kilki kadencji - Maria Kosecka.
 

 
Wiele emocji naszych czytelników wzbudziła wieść o nagłej śmierci strażaka, aspiranta Dawida Pyrzanowskiego - 38 -latka, który od 16 lat służył w JRG Nr 1 przy ul. Bema 17. Przez kolegów oceniany był jako zaangażowany, pełen pasji strażak i ratownik medyczny, a zarazem wesoły i życzliwy człowiekiem.
 
 
Październik - Otwarcie S7, wybory samorządowe i wiadukt na Zatorze
 
Śmiało można stwierdzić, że inwestycją 2018 r. była dla elblążan budowa drogi S7. Trwająca niewiele ponad trzy lata inwestycja, w październiku ub.r. doczekała się zakończenia. Równocześnie powstawały dwa odcinki na trasie: Koszwały – Nowy Dwór Gdański (ok. 20,5 km) i Nowy Dwór Gdański – Elbląg (ok. 19,1 km). Koszt budowy obu odcinków wynosi 3,7 mld zł.

 
W październiku dużo działo się na scenie politycznej. Wybory samorządowe zawładnęły nie tylko elbląskimi mediami. W naszym mieście do drugiej tury wyborów prezydenckich przeszli dwaj kandydaci. Ówczesny Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski z prawie 50 proc. poparciem wyborców oraz poseł PiS, Jerzy Wilk, który zdobył niecałe 30 proc. głosów.

 
W październiku oddano do użytku ważną dla elblążan inwestycję - wiadukt łączący osiedle Zatorze z resztą miasta. I choć obiecywany był od lat podczas kolejnych kampanii wyborczych, jego powstanie okazało się pretekstem do zaatakowania Prezydenta, który nie obiecywał, a doprowadził do jego budowy.

 
Listopad - Nowy Prezydent Elbląga i nowe inwestycje
 
Wybory Prezydenckie ponownie wygrał Witold Wróblewski, który włodarzem naszego miasta będzie przez pięć lat. Zdobył on ponad 70 proc. poparcia elblążan.

 

 
W listopadzie ważną informacją była dla mieszkańców naszego miasta ciekawostka dotycząca powstającego na działce przy ul. Żuławskiej marketu budowlanego Castorama. Opublikowaliśmy materiał, w którym zwróciliśmy uwagę na to, że market przybrał nieprzypadkowe dla Elbląga barwy. Budynek został pomalowany na żółto-biało- niebiesko, czyli w barwy klubu piłkarskiego Olimpia Elbląg.


 
 
Nasi czytelnicy z zaciekawieniem również podeszli też do artykułu o inwestycji prowadzonej na Modrzewinie, gdzie powstaje kompleks magazynowo -logistyczny Grupy Żywiec. Na 5-hektarowej działce prace mają trwać do końca marca 2019 r.
 
 
Grudzień - O dziwo nie przygotowania do świąt
 
Choć grudzień nierozerwalnie kojarzy się z ostatnimi, często gorączkowymi zakupami i przygotowaniami do świątecznych spotkań z rodziną, nasi czytelnicy najwyraźniej choć na chwilę chcieli się od nich oderwać. A co przykuło ich uwagę w proponowanych przez nas materiałach?
 
Na pierwszym miejscu ogłoszony przetarg na wykonanie robót budowlanych związanych z realizacją zadania pod nazwą: „Budowa nowej KMPSP w Elblągu oraz przyległej JRG 1 w Elblągu przy ul. Łęczyckiej 19 – ETAP I”. Wizualizacja inwestycji jednoznacznie świadczy o tym, że powstanie Komenda Straży na miarę XXI w.

 
Poinformowaliśmy również, o ponownym wyborze Gustawa Marka Brzezina na Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Szef regionalny Polskiego Stronnictwa Ludowego będzie zarządzał naszym województwem w kolejnej kadencji. Natomiast wiceprzewodniczącą Sejmiku została Grażyna Kluge z Platformy Obywatelskiej.
 
W grudniu zakończona została pierwsza część modernizacji targowiska miejskiego. W sumie koszt zadania (wykonanie robót budowlanych) wynosi ponad 2 mln 984 tys. zł (dofinansowanie to ponad 994 tys. zł). Zakres robót budowlanych obejmował rozebranie 21 istniejących pawilonów handlowych oraz  rozebranie wiat ze stołami, zadaszeniem eternitowym i stołów obok wiat. Zostały wybudowane nowe, zadaszone wiaty o konstrukcji stalowej i stoły handlowe. Rozebrano istniejący ciąg pieszo-jezdniowy  i wybudowano nowy, wraz z  chodnikami. Powstało 12 nowych pawilonów handlowych (w tym 3 pawilony z instalacją wodociągową),   niezadaszone miejsca handlowe i  miejsca parkingowe.
 
 

 

Nasze miasto w 2018 r. odwiedził Prezydent RP. Kilkanaście tysięcy żołnierzy NATO brało udział w ćwiczeniach Anakonda 2018, przeprowadzanych po raz pierwszy nie tylko w Polsce, ale i na Litwie, Łotwie oraz w Estonii. Uroczyste zakończenie manewrów odbyło się w grudniu, w Elblągu. Prezydent Rzeczypospolitej Polskie, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wzięli udział w tym wydarzeniu.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ kolo
  Czwartek, 03.01

  I od listopada 5 lat marazmu i "zwijania" naszego Elbląga?

 2. 2
  +5
  ~ VN
  Czwartek, 03.01

  Jeśli komuś nie chce się czytać całości: WOŚP, wypadki, śmierć, wandalizm, 70% satysfakcji dla Olsztyna, straż zmienia adres, Maliniak i ćwiczenia NATO .

 3. 3
  +7
  ~ Gagatek
  Czwartek, 03.01

  dziadostwo......

 4. 4
  +8
  ~ Moniko wróć!
  Czwartek, 03.01

  Żałosne...wydawco litości!

 5. 5
  +5
  ~ No cóż ..
  Czwartek, 03.01

  Bardzo słabe to podsumowanie . Uczyć się od konkurencji , bo postępów brak .

 6. 6
  +2
  ~ Hę .. ?
  Czwartek, 03.01

  " kilki kadencji " - Maria Kosecka. Co to jest kiki ?

 7. 7
  --3
  ~ MISIO
  Czwartek, 03.01

  ale naprawdę...? to było najważniejsze w minionym roku? może więcej optymizmu!!!!

 8. 8
  +3
  ~ Wolne Media
  Piątek, 04.01

  Redakcjo -litości. Co się z wami dzieje? Za wszelką cenę unikacie jakiejkolwiek oceny słabej kadencji , mimo wyboru. Bo kogo można było wybrać? Wy wprowadziliście cenzurę, która trwa do dzisiaj. Ongiś "otwierałem" Was, teraz konkurencję. jest lepsza.

 9. 9
  +1
  ~ taki poziom? cofka
  Piątek, 04.01

  Jak na takie miasto, to rzeczywiście osiągnięcia na miarę osady uzyskującej prawa wiejskie. A słupy wyborcze? A pęd po trupach do ratusza? A moralność nadal "wychowujących" dyrektorów szkół? Obrzydliwość nie są "wydarzeniem", chyba że u przeciwnika. Dziwne to "dziennikarstwo".

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.