Środa, 29.06.2022, Imieniny: Benita, Piotr, Pawel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Międzynarodowy sukces snajperów Wojsk Obrony Terytorialnej

06.11.2018, 13:00:32 Rozmiar tekstu: A A A
Międzynarodowy sukces snajperów Wojsk Obrony Terytorialnej
fot. nadesane
Terytorialsi znaleźli się wśród 5 najlepszych par snajperskich w Europie. Szeregowi ,Paweł Jastrzębski z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Zacheusz Siedlecki 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, połączyli siły i wzięli udział w jednych z najtrudniejszych i najbardziej wymagających zawodów snajperskich w Europie - International Sniper's Mission 2018. Pokonali reprezentantów wojsk operacyjnych, specjalnych, zawodników zagranicznych oraz cywili. To kolejny sukces reprezentanta brygady obrony terytorialnej z Warmii i Mazur.
 
W zawodach brało udział 29 dwuosobowych ekip, z czego aż 20% nie ukończyło zawodów. Zawody odbyły się pod koniec października. Oprócz strzelań na ekstremalne dystanse, zawody weryfikowały zdolność do skrytego przemieszczania się na wrogim terenie, orientację oraz marsze w dzień i w nocy. Zawodnicy nie mogli korzystać z noktowizji czy termowizji. Teren zawodów jest stale patrolowany, a ekipa która zostanie wykryta, otrzymuje karę od organizatora.
 
„Od czasu wstąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej marzyłem, by wystartować w tak prestiżowych zawodach jako WOT. W zawodach mogły wziąć udział tylko zespoły dwuosobowe. Z pomocą przyszedł mi przyjaciel, który trzy tygodnie temu złożył wojskową przysięgę w 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Razem stworzyliśmy zgraną drużynę.” – podkreśla szer. Paweł Jastrzębski z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
 
Trasa zawodów to ok. 50 km do pokonania pomiędzy dziesięcioma punktami, w których zawodnicy wykonują określone zadania. W tym roku były to m.in.: symulowany strzał z helikoptera w zawisie, "nieudany skok" czyli konieczność likwidacji celów na dużym dystansie wisząc jednocześnie w spadochronowej uprzęży, likwidacja celów nocą czy przy "rannej" ręce dominującej, a także medycyna pola walki. „Do tego brak snu, nieustanny wysiłek fizyczny i stres połączone z testami wiedzy i pamięci to dla skrajnie wyczerpanego organizmu często nadludzki wysiłek” – dodaje szer. Zacheusz Siedlecki z 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
 
Zawody ISM od lat cieszą się sławą jednych z najtrudniejszych tego typu. Samo ich ukończenie daje satysfakcję i szacunek w gronie strzelców wyborowych i snajperów służb mundurowych i cywilnych. Snajperzy reprezentujący WOT zdobyli 924 pkt. i dosłownie "otarli się" o srebro. Poziom czołówki zawodników był tak wyrównany, że do pary zajmującej II miejsce zabrakło strzelcom zaledwie 7 punktów.
 
 
Monika Jabłońska-Buder
Rzecznik prasowy
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej
 
 
 
 

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Antycypisek
  Wtorek, 06.11

  To dlaczego amerykanie nie chcą ich na corocznych manewrach w Polsce?

 2. 2
  +10
  ~ kiki
  Wtorek, 06.11

  Terytorialsi, co to za słowo? I to ma być określenie wojska jako zabawne czy złowrogie?

 3. 3
  +5
  ~ rezerwista
  Wtorek, 06.11

  A apelowanie i musztrem umiom?

 4. 4
  +11
  ~ jarrow
  Wtorek, 06.11

  Na całym świecie "snajperzy" mają zasłonięte twarze z wiadomych względów. To elita. A w Polsce proszę bardzo wszystko jak na dłoni. Podajcie jeszcze ich adresy zameldowania bo jednostki wojskowe już znamy.

 5. 5
  +1
  ~ Zen
  Wtorek, 06.11

  Super! A tak się z nich śmiali, że niby nic nie potrafią to i pokazali! Gratulacje.

 6. 6
  +1
  ~ Robert Koliński
  Wtorek, 06.11

  5 miejsce na 29 (-20% zdyskwalifikowanych) w zawodach organizowanych przez prywatną firmę Centrum Wyszkolenia Strzeleckiego ze Słupska (na poligonie w Wędrzynie) to naprawdę nie jest żaden szał. Tym bardziej, że wbrew temu co pisze pani rzecznik "terytorialsów" [xD] czy np. Polska Zbrojna, że są to "zawody elitarne i zawodnicy na nie są zapraszani", to nabór do nich zakończył się z problemami w czerwcu, a mógł wziąć w nich udział każdy, po uiszczeniu wpisowego. Obaj panowie są myśliwymi, którzy na co dzień włóczą się po lasach strzelając do bezbronnej zwierzyny, i podobnie było w tym przypadku - trochę harcerstwa i strzały do bezbronnych. Para-militarny WOT potrzebuje sukcesu i prasy, no to je właśnie dostał - 5-te miejsce w przeciętnych zawodach dla każdego, drżyjcie narody (i ty Putin!;)

 7. 7
  +4
  ~ Qwer
  Wtorek, 06.11

  A Pan Koliński, czytaj "znawca wszechrzeczy"

 8. 8
  +8
  ~ Starchsiębać
  Wtorek, 06.11

  A to nie są jacyś lepiej wyszkoleni kłusownicy? Tak wyglądają!

 9. 9
  +7
  ~ Rambo
  Wtorek, 06.11

  Z Konińskim to nie pogadasz, jego sam Chuck Norris szkolił.

 10. 10
  +4
  ~ Urbex
  Środa, 07.11

  @Koliński, idź rozbijać kilkuosobowe manifestacje ONR. Może cię kiedyś do ZBOWiDu przyjmą. :D

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2360310554504