Środa, 15.07.2020, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Od 60 lat buduje przyszłość młodych. Jubileusz Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu

27.10.2018, 07:00:59 Rozmiar tekstu: A A A
Od 60 lat buduje przyszłość młodych. Jubileusz Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu
Fot. Ryszard Biel

- Wydawać by się mogło, że dziś nic nas nie łączy z twórcami szkoły. Nic bardziej mylnego. Szkoła stała się bardziej nowoczesna, ale nadal jest szkołą z tradycjami. To, co najważniejsze nie uległo zmianie. Zarówno 60 lat temu, jak i dziś chcemy, aby młodzi ludzie otrzymywali solidne wykształcenie, które pozwoli im na dobry start w dorosłe życie - mówiła Hanna Mierzejewska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych podczas gali z okazji 60 jubileuszu elbląskiej "budowlanki".

60 lat temu, w 1958 roku, przy Technikum Torfowym w Elblągu powstałą Szkoła Rzemiosł Budowlanych z siedzibą w budynku gimnazjum, dzisiejszej siedzibie elbląskiego muzeum. Po kilku latach "budowlanka" przeniosła się do obiektu przy ul. Grottgera 71. Funkcjonuje tu do dziś, od dłuższego już czasu pod nazwą - Zespół Szkół Technicznych. Obecnie kształci się tu blisko 300 młodych ludzi na kierunkach takich jak: technik budownictwa, technik analityk, czy technik architektury krajobrazu.

W piątek (26 października) ZST świętował 60-lecie istnienia. Gala z tej okazji odbyła się w Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Wzięli w niej udział zaproszeni oficjele, wśród nich przedstawiciele władz wojewódzkich i władz Elbląga, władze oświatowe, przyjaciele szkoły, a także nauczyciele, dawni i obecni oraz absolwenci.

Teraz rzeczywistość jest zupełnie inna. Inna jest szkoła, dydaktyka, metodyka pracy. Inni są uczniowie, nauczyciele i rodzice. Zmieniające się dynamicznie czasy powodują, że rzeczywistość jest zupełnie inna, inna jest szkoła, dydaktyka, metodyka pracy, inni są uczniowie, nauczyciele, rodzice, partnerzy szkoły, ale to, co łączy nas wszystkich to praca i nauka dla dobra naszych uczniów i szkoły. Chcę złożyć ukłon i podziękować wszystkim z państwa, którzy w mniejszym, bądź większym stopniu przyczynili się do tego, że ZST istnieje i świetnie funkcjonuje na elbląskim rynku edukacyjnym już 60 lat

- tak dyrektor ZST przywitała gości.

Uroczystość była okazją do przywołania wspomnień, podsumowania dotychczasowych osiągnięć, pochwalenia się sukcesami, a także podziękowań i życzeń na dalsze lata.

Za wszystkim, co się dzieje w szkole, stoją ludzie. Dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy administracji, obsługi. To od nich zależy, jaki będzie absolwent. Jesteście państwo doskonałymi drogowskazami dla młodych ludzi, którzy później, jak ten dzisiejszy jubileusz, są diamentami w naszej rzeczywistości. Tej bliskiej i tej nieco dalszej. Gratuluję dotychczasowego sukcesu i życzę, abyście w swojej drodze odnosili dużo kolejnych, drobnych i wielkich sukcesów

- mówiła Grażyna Kluge, dyrektor Regionalnego Biura w Elblągu Urzędu Marszałkowskiego.

Absolwenci, a w ciągu minionych 60 lat "budowlanka" dorobiła się ich około 5 tys., zgodnie podkreślali, że ZST dała im fundamenty, na których budowali swoje dalsze życie.

Ta szkoła uczyła konkretnego spojrzenia na wiele spraw. Cieszę się, że nadal się rozwija, że powstają nowe pracownie. Mam nadzieję, że młodzież chce się uczyć i studiować w tym kierunku, bo takiej kadry będzie nam trzeba. Chcę podziękować wszystkim dyrektorom szkoły, nauczycielom, którzy włożyli serce, aby nas wykształcić, życzę szkole i wszystkim nauczycielom dalszych sukcesów

- mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, absolwent ZST.

- W czasie studiów, dzięki tej szkole, mieliśmy wiedzę, którą mogliśmy tylko pogłębiać z racji swoich zainteresowań. Każdy nam tego zazdrościł. Ci, którzy kończyli licea ogólnokształcące, na studiach padali jak muchy - dodał Dariusz Urbański, absolwent "Budowlanki", prezes Elbląskiej Izby Inżynierów i Techników Budownictwa.

Podczas uroczystości wręczono kilkadziesiąt medali okolicznościowych. Mieliśmy również okazję poznać historię szkoły w pigułce czy obejrzeć "urodzinowe" występy młodzieży.

Na finał nauczyciele, pracownicy szkoły wspólnie z uczniami zaśpiewali piosenkę KASY "Piękniejsza". 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Galeria / Jubileusz Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu. ( zdjęć 100 )
Dodano: 2018-10-27 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ prawdziwa szkoła
  Sobota, 27.10

  Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów. To jest ta szkoła, która należy do tej grupy szkół w Elblągu, które dają szansę uczniowi słabszemu - to wyjątkowo chwalebne przy wszechobecnym wyścigu szczurów w "czołowych" szkołach. Możecie być dumni z tego co robicie. Tylko ten fałszerz na gali.

 2. 2
  +4
  ~ b0ss
  Sobota, 27.10

  A gdzie "profesor" Koński, Bubel (k), i paru innych?

 3. 3
  +1
  ~ Ambroży
  Sobota, 27.10

  @b0ss - oni już dawno są na emeryturze

 4. 4
  --4
  ~ nauczyciel
  Sobota, 27.10

  kto to ta piękna blondyna pierwszym zdjęciu?

 5. 5
  +2
  ~ b0ss
  Sobota, 27.10

  @Ambroży - a co oni nie zostali zaproszeni? Mimo że są na emeryturze, o to mi chodzi. TB - budownictwo ogólne

 6. 6
  +1
  ~ b0ss
  Sobota, 27.10

  zdjęcie 60 Koński? zdjęcie 70 Sofia,

 7. 7
  +4
  ~ blondyn
  Niedziela, 28.10

  DO MATURZYSTÓW 1982 (pref.) !!! Gdzie oni są? Gdzie wszyscy moi przyjaciele! Zabrakło ich, choć zawsze było ich niewielu! Schowali się po różnych mrocznych instytucjach? Pożarła ich galopująca prostytucja? Gdzie są moi przyjaciele, bojownicy z tamtych lat? Zawsze było ich niewielu! Teraz byłem sam!!! Co to za pan, w tych kulturalnych okularach? Jak się stara ładnie siedzieć i wysławiać, ach co za ton, co za ukłon, co za wiara w każdym zdaniu i jakie mądre przekonania. Oto są, oto wszyscy są, przyjaciele moi z wielu stron. Co za pochód co za piękny krok. Maszerują ramię w ramię wprost i w bamboszach, w garniturach, z pidżamami pod pachami, z posadami, podatkami i z białymi chorągwiami. Idą tłumy, ich tłumy. GDZIE ONI SĄ, ZABRAKŁO ICH !!! (Republika - Biała flaga)

 8. 8
  +4
  ~ MATURZYSTA 1982 PREF.
  Niedziela, 28.10

  Gdzie oni są? Gdzie wszyscy moi przyjaciele? Zabrakło ich, choć zawsze było ich niewielu! Schowali się po różnych mrocznych instytucjach? Pożarła ich galopująca prostytucja? Gdzie są moi przyjaciele, bojownicy z tamtych lat? Zawsze było ich niewielu! Teraz byłem sam!!! Co to za pan, w tych kulturalnych okularach? Jak się stara ładnie siedzieć i wysławiać, ach co za ton, co za ukłon, co za wiara w każdym zdaniu i jakie mądre przekonania. Oto są, oto wszyscy są, przyjaciele moi z wielu stron. Co za pochód co za piękny krok. Maszerują ramię w ramię wprost i w bamboszach, w garniturach, z pidżamami pod pachami, z posadami, podatkami i z białymi chorągwiami. Idą tłumy, ich tłumy. GDZIE ONI SĄ, ZABRAKŁO ICH !!! Republika - Biała flaga

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.