Wtorek, 2.06.2020, Imieniny: Marianna, Marzena, Erazm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Jesteśmy dziś winni pamięć twórcom Polskiego Państwa Podziemnego"

27.09.2018, 15:00:24 Rozmiar tekstu: A A A
"Jesteśmy dziś winni pamięć twórcom Polskiego Państwa Podziemnego"
Fot. Ryszard Biel
Hymnem państwowym, okolicznościowymi przemówieniami, apelem pamięci i złożeniem wieńców uczczono dziś (27 września) 79. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
 
Uroczystość odbyła się o godz. 12.00 pod Pomnikiem Podziemnego Państwa Polskiego, Żołnierzy Armii Krajowej, na skwerze Rotmistrza Pileckiego, przy ulicy gen. Stefana Grota Roweckiego.
 
W uroczystości wzięły udział m.in. władze miasta oraz parlamentarzyści, środowiska kombatanckie, żołnierze i mieszkańcy naszego miasta.
 
 
Kiedy hitlerowskie Niemcy i sowiecka Rosja podzieliły Polskę stało się jasne, że oba totalitaryzmy nie pozwolą na żadne przejawy funkcjonowania Państwa Polskiego
 
– mówił wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak.
 
Wiceprezydent Elbląga przybliżył wydarzenia sprzed 79 lat. - Okupanci szczególnie skrupulatnie zmierzali do likwidacji inteligencji, a więc elity polskiego społeczeństwa, która w istocie rzeczy odpowiada za tworzenie się struktur państwowych. Niezwykle przykrym dla wszystkich Polaków, pierwszym dowodem likwidacji Państwa, były polskie symbole usuwane z przestrzeni publicznej. To jest właśnie kontekst, w którym społeczeństwo polskie w odruchu obronnym tworzyło państwo podziemne, które dziś wspominamy – mówił Janusz Nowak. - Takie zorganizowanie się społeczeństwa było odpowiedzią adekwatną do działań władz okupacyjnych. Tak rozbudowane państwo podziemne nie powstało w żadnym z okupowanych krajów. Oddziały zbrojne, wywiad, sądy, zaopatrzenie, edukacja, to przykłady owego drugiego życia, które formowało i hartowało wielu Polaków nie godzących się z działaniami okupantów.
 
- Udział w strukturach Państwa Podziemnego niósł ogromne ryzyko, łącznie z tym najwyższym - utratą życia w momencie dekonspiracji – dodał wiceprezydent Elbląga. - To była cena, którą przyszło płacić za obronę polskości. Jednak dla Polaków, którzy z takim trudem tworzyli II Rzeczpospolitą i mieli doświadczenie formowania państwa, jego ciągłość wydawała się czymś oczywistym. To jeden z największych wysiłków mobilizacyjnych polskiego społeczeństwa w XX wieku.
 
Janusz Nowak podkreślił, jak ważne jest dbanie o pamięć o powstaniu Polskiego Państwa Podziemnego.
 
Jesteśmy dziś winni pamięć twórcom Polskiego Państwa Podziemnego i naszą wdzięczność za to, że dzięki ich odwadze w trakcie II wojny światowej mogliśmy mówić o Polsce walczącej i niezłomnej. W imieniu elblążan składam dziś hołd twórcom i uczestnikom Polskiego Państwa Podziemnego
 
– zaznaczył.
 
Podczas uroczystości nie zabrakło apelu pamięci i salwy honorowej. Po oficjalnych przemówieniach złożono kwiaty.
 
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tej uroczystości.


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / 79 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego ( zdjęć 72 )
Dodano: 2018-09-27 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  Robert Koliński
  Czwartek, 27.09

  Przypominam niedoinformowanym, że buntownicy wobec rządu emigracyjnego i AK oraz hitlerowscy kolaboranci z NSZ-ONR nie wchodzili w skład Polskiego Państwa Podziemnego, co dziś próbują lansować wśród historycznych ignorantów zwolennicy tej ***erki przeklętej, m.in. z IPN czy podczas różnego rodzaju kłamliwych spędów w Elblągu. Rząd RP, Wódz Naczelny, oficjalne czynniki rządowe, ale także i kościelne, od narodowych ***ów występujących przeciwko legalnej władzy i legalnym siłom zbrojnym RP odcięły się jasno i zdecydowanie: "NSZ tak samo, jak komuniści, i z podobnych powodów, zostali postawieni poza nawias Polski Podziemnej. Polska Podziemna przyjęła zasady demokracji i postępu społecznego i położyła je jako fundament niepodległości. NSZ wyznawał ideologię faszystowską (...)

 2. 2
  +5
  Robert Koliński
  Czwartek, 27.09

  "(...) NSZ wyznawał ideologię faszystowską, wrogą demokracji i postępowi społecznemu, komunizm niósł uzależnienie Polski od Rosji i metody polityczne tak bliźniaczo podobne do faszystowskich, że również nie mógł się znaleźć w organizacji, która kierowała walką narodu polskiego w czasie tej wojny." Zygmunt Zaremba, Polska nie będzie się wstydzić swojego Podziemia, „Światło”, zeszyt 3-4, kwiecień 1948 r.

 3. 3
  +6
  ~ qaz
  Czwartek, 27.09

  Jak to Koliński wyklęci to najważniejszy odłam państwa podziemnego ja już jestem przekonany że te AK to była jakaś mało znacząca przybudówka walczącej polski podziemnej.

 4. 4
  --7
  ~ fanR.K.
  Czwartek, 27.09

  Panie R.K. zacznij pan czytać podręczniki do historii wydane po 89" lub pisane przez historyków z zachodu a nie tu propagujesz komunistyczne zakłamanie! Centrolew nie ma monopolu na prawdę, chyba, że w Moskwie.

 5. 5
  +2
  Robert Koliński
  Czwartek, 27.09

  @fan RK - Pismo "Światło" to miesięcznik a później kwartalnik wydawany w Paryżu w latach 1947-1959. W 1947 Zygmunt Zaremba założył w Paryżu Towarzystwo Wydawnicze Światło. Od 1947 do 1959 pod firmą Towarzystwa, ukazywał się pismo "Światło". Jego kontynuacją było pismo "Droga". Oba periodyki były organami teoretycznymi PPS na emigracji. Zarządzeniem dyrektora Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, Tadeusza Zabłudowskiego, z 14 czerwca 1947 czasopismo zostało pozbawione debitu komunikacyjnego i zakazano jego rozpowszechniania w Polsce Ludowej.

 6. 6
  +3
  ~ co wy pier....cie towarzyszu
  Czwartek, 27.09

  Polska podziemna żadnym postępem społecznym se d.... nie zawracała. Postęp społeczny to dopiero nam komuna przyniosła gdyby nie ta jędza, to jeszcze dziś 30% wolaków by w czworakach bidowało

 7. 7
  +2
  Robert Koliński
  Czwartek, 27.09

  @co wy pier... - Drogi nieuku, polecam lekturę: "Przyszła Polska będzie krajem demokracji, a nie obcych duchowo Narodowi Polskiemu dyktatur i totalizmów, które zostaną złamane ostatecznie zwycięstwem bloku państw demokratycznych. W Polsce nie powtórzy się już odsunięcie mas ludowych od rozstrzygającego wpływu na sposób rządzenia nimi, panować w niej będzie społeczna sprawiedliwość, moralność publiczna i uczciwość w życiu publicznym. (...) Poprawa bytu szerokich mas będzie stałym przedmiotem zabiegów rządu. Polska będzie krajem, gdzie walki wewnętrzne będą mogły być prowadzone tylko w drodze przewidzianej Konstytucją. O taką Polskę walczyć będziemy." oraz "Przyszła Polska musi być czerwona, chłopsko-robotnicza. Jeśli tak miałoby być, jak było - to niech to szlag trafi!" gen. S. Rowecki-Grot

 8. 8
  +5
  ~ co wy pier....cie towarzyszu
  Czwartek, 27.09

  tera wolna Polska nas o ćwierć wieku cofnęła od 89 r w postępie społecznym Gdyby nie postęp techniczny na który wolna Polska nie ma praktycznie żadnego wpływu (z wyboru jak i na skutek prywatyzacji za złotówkę i sprzedaży wiodących działów gospodarki i sektora finansów) bylibyśmy w czarnej dup@

 9. 9
  +7
  ~ co wy pier....cie towarzyszu
  Czwartek, 27.09

  Koliński co ty starego wróbla na plewy jak im do powstania chłop był potrzebny na mięso armatnie, to zawsze mieli gęby pełne wolnościowych i ekonomicznych frazesów. Była Solidarność mieliśmy mieć demokratyczną sprawiedliwą Polskę , bez przywilejów i wywyższonych i co z tego ***oło wyszło. Załgana chamska partiokracja, wąskie grono miliarderów z rodowodem że służb bezpieczeństwa, opatulony publicznym wsparciem kler. Kupie ludzi złamano kariery 2 mln wywalono za granicę Nie chce mi się pisac już o stosunkach pracy , prawach pracowniczych braku powszechnej prywatyzacji przy zmianie ustroju. Zwłaszcza ta ostatnia rzecz świadczy o tym że te państwo nie ma legitymacji do reprezentowania narodu polskiego

 10. 10
  +7
  ~ oburzony
  Czwartek, 27.09

  ostatnio czytałem że rodzina pana Wilka walczyła z sowietami w wojnie obronnej 1939r I patrzcie państwo komuna to zataiła przed narodem.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.