Piątek, 5.06.2020, Imieniny: Kira, Bonifacy, Waleria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zbliża się rocznica bitwy na Zalewie Wiślanym. Miasto nie ma pieniędzy, aby o niej pamiętać?

12.09.2018, 13:00:24 Rozmiar tekstu: A A A
Zbliża się rocznica bitwy na Zalewie Wiślanym. Miasto nie ma pieniędzy, aby o niej pamiętać?

Wszystko wskazuje na to, że kolejna, tym razem 555., rocznica Bitwy na Zalewie Wiślanym również przejdzie bez echa. Nie ma co liczyć na tablicę pamiątkową czy nazwę promenady poświęcone temu wydarzeniu. Miasto nie ma pieniędzy na to, aby upamiętnić to wydarzenie.

15 września 1463 roku flota elbląsko-gdańska odniosła zwycięstwo nad flotą krzyżacką w bitwie na Zalewie Wiślanym (Zatoce Świeżej). Jeszcze kilka lat temu w rocznicę bitwy, na plaży w Suchaczu, odbywały inscenizacje historyczne wydarzenia, które przyciągały wielu widzów. Ich organizatorzy nie podołali jednak przedsięwzięciu finansowo. Nie znalazł się chętny, który przejąłby pałeczkę. Od czterech lat, w Elblągu i okolicach, kolejne rocznice przechodzą bez echa. W ubiegłym roku dwóch radnych PiS: Rafał Traks i Paweł Kowszyński próbowało przywrócić pamięć o tym wydarzeniu. Zwrócili się do prezydenta z interpelacją w tej sprawie.

Wychodzimy z propozycją upamiętnienia w Elblągu tego wydarzenia. Proponujemy promenadę naprzeciwko Bulwaru Zygmunta Augusta nazwać imieniem Floty Elbląskiej. Nazwa będzie komponowała się ze znajdującym nieopodal Wybrzeżem Gdańskim. Ponadto proponujemy umieścić na promenadzie tablicę informacją z opisem i kopią obrazu Henryka Baranowskiego „Bitwa na Zatoce Świeżej 1463” (Zalew Wiślany)

- interpelowali radni.

Jak na pomysł radnych zareagowano w ratuszu? Standardowo. Miasto nie zamierza upamiętniać wydarzenia ze względów finansowych. Przypomina jednak, że z podobną inicjatywą w 2015 roku wyszło elbląskie stowarzyszenie BizArt.

- Komisja ds. nadawania nazw w Urzędzie Miejskim w Elblągu pozytywnie zaopiniowała wniosek Klastra Biznesu Kultury BizArt odnośnie do wykonania tablicy poświęconej ww. wydarzeniu i umieszczenia jej na przyczółku Mostu Wysokiego przy Bulwarze Zygmunta Augusta w Elblągu. Zgodnie z propozycją Departamentu Urbanistyki i Architektury UM oraz w uzgodnieniu z członkami komisji ds. nadawania nazw ustalono, iż ww. tablica będzie przedstawiać w formie płaskorzeźby scenę batalistyczną z Bitwy na Zalewie Wiślanym. Biorąc pod uwagę wszystkie przedstawione fakty, nie ma konieczności dodatkowego upamiętnienia Bitwy na Zalewie Wiślanym poprzez nadanie nazwy Floty Elbląskiej promenadzie zlokalizowanej naprzeciwko Bulwaru Zygmunta Augusta. Z uwagi na brak zabezpieczonych środków na ten cel – pomysł wykonania i montażu tablicy nie jest obecnie realizowany - przypominał info.elblag.pl treść odpowiedzi na interpelację radnych Łukasz Mierzejewski z biura prasowego prezydenta Elbląga.

Wszystko wskazuje na to, że tablica jeszcze długo nie pojawi się ona na Bulwarze.

Dużo już w tej sprawie zrobiliśmy. Mamy piękne projekty tablic, nie tylko tablicy upamiętniającej Bitwę na Zalewie. W tej chwili jednak ten pomysł jest w zawieszeniu. Sami, bez pomocy miasta, czy sponsorów, raczej nie podołamy temu zadaniu. Chcielibyśmy, aby to przepadło

- mówi Marzena Bracka-Kondracka, prezes klastra BizArt.

Od momentu złożenia interpelacji minął niemal rok. Zbliża się kolejna rocznica Bitwy. Tablicy nie ma, bo nie ma pieniędzy, nazwy promenady nie ma, bo nie ma sensu. Czy miasto w jakikolwiek sposób planuje przypomnieć wydarzenia sprzed 555 lat?

Tak, jak wskazywał prezydent Wróblewski przy okazji kilku tegorocznych konferencji, miasto musiało ograniczyć wydatki na cele promocyjne w związku z ograniczeniem budżetu miasta na promocję właśnie. Nie ma również w tej chwili zaplanowanych żadnych wydarzeń upamiętniających Bitwę

- dodaje Łukasz Mierzejewski.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (2)

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Jeśli nie masz jeszcze konta to możesz je założyć tutaj »
Kliknij tutaj aby założyć swoje konto na naszym serwisie.

Stając się infomaniakiem masz dostęp do: profilu użytkownika, komentarzy, ogłoszeń, konkursów oraz nagród za aktywność na naszym serwisie.

 1. 1
  +5
  ~ j23
  Środa, 12.09

  niech najjaśniejszy prezes da ...., przecież nie lubi Niemców..... , lub radni z jedynej i słusznej partii zrobią zrzutę , a poseł będzie obserwował inscenizację bitwy z domu , bo chyba ma tam widok na Zalew Wiślany?

 2. 2
  +7
  Robert Koliński
  Środa, 12.09

  Gdyby nie PiSowskie marnotrawstwo budżetowe z grudnia 2017 r. i wyrzucenie 600 tys. zł na kiełbasę wyborczą związaną z kampanijną "obniżką" cen biletów komunikacji miejskiej, to środki na to ze wszech miar zasługujące na upamiętnienie wydarzenie by się znalazły. A tak, to teraz radni Traks i Kowszyński będą musieli chyba ściepę wśród klubu PiS zrobić - podobno i tak za dużo zarabiają w RM, jest szansa na godne spożytkowanie nadwyżek finansowych z diet radnych:)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.