Sobota, 30.05.2020, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Przy ul. Mazurskiej stanęła nowa przepompownia. Rozwiązała problem Modrzewiny

21.08.2018, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Przy ul. Mazurskiej stanęła nowa przepompownia. Rozwiązała problem Modrzewiny
Fot. IR

Modrzewina od lat zmagała się z problemem odbioru ścieków. Rozwiązała go przepompownia, która powstała przy ul. Mazurskiej. Nowy obiekt nie tylko obsługuje Zawadę i Nad Jarem, ale i tę młodszą dzielnicę Elbląga.

Na działce, przy skrzyżowaniu ul. Mazurskiej i al. Odrodzenia powstała nowa przepompownia, zastępując starą i mocno już wyeksploatowaną. To druga co do wielkości, pompownią ścieków sanitarnych w mieście.

Dostarcza ona do oczyszczalni około 30 procent wszystkich ścieków, które tam trafiają. Obsługuje Zawadę, Nad Jarem i Modrzewinę. Do tej pory ścieki z Modrzewiny trafiały do oczyszczalni w taki dosyć prowizoryczny sposób, bo poprzez przepompownię jednostki wojskowej. W tej chwili ta przepompowania przejmuje całość ścieków z tej dzielnicy. Uporządkowanie tej kwestii było zresztą jednym z argumentów za tą inwestycją

- mówi Andrzej Kurkiewicz, dyrektor Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Problem z Modrzewiną był od lat. Ta dzielnica się rozbudowuje. Pojawia się tam coraz więcej inwestorów, myślimy nawet o tym, czy nie udostępnić im również Modrzewiny Północ [dotąd przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową - przyp. red.], bo kończą się tereny inwestycyjne. Dzisiaj problem jest rozwiązany. Co więcej, moc przerobowa przepompowni nie jest jeszcze wykorzystana w 100 procentach. Ona jest zaprojektowana, tak abyśmy za kilka lat, nie musieli wracać do tego tematu

- dodaje Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Przepompownia przy Mazurskiej została wyposażona w wysokiej jakości urządzenia. Jej wydajność to 500 l/s, co daje 1800 m3/h. Znajduje się tu również rozdrabniarka części stałych w dopływających ściekach, co miało trochę zmniejszyć uciążliwy smrodek. Posiada również własny agregat prądotwórczy. W przypadku przerw w zasilaniu sieciowym będzie pracowała bez przeszkód.

Realizacja inwestycji trwała około dwóch lata, od 2016 roku. Kosztowała Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji 3,7 mln zł, z czego sam kanał wzdłuż ulicy Mazurskiej od skrzyżowania z ulicą Kwiatkowskiego do nowej przepompowni to wydatek ok. 600 tys. zł.

Budowa nowej przepompowni to dla EPWiK próba przed jeszcze większą inwestycją - modernizacją elbląskiej oczyszczalni. Przetarg na wykonawcę tego zadani przedsiębiorstwo planuje rozpisać we wrześniu tego roku.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%83.3 %16.7
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. IR


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ xzzz
  Wtorek, 21.08

  a ten gostek co się tak chowa za tablicą WiK, zdjęcie 3

 2. 2
  +3
  ~ zombra
  Wtorek, 21.08

  Wróblewski nie ma jasnych garniturów na upały??? Wstydzę się takiego wieśniaka, to już Kurkiewicz wie jak się ubrać ...

 3. 3
  +4
  ~ snieg
  Wtorek, 21.08

  ~ xzzz - sufler

 4. 4
  +1
  ~ zaniepokojony obywatel
  Wtorek, 21.08

  Modrzewina dalej pochłania nasze pieniądze a jej czas być może nadejdzie za 50-100 lat albo nigdy. Czy ktoś może sprawdzić te sugestie choroby alkoholowej pana prezydenta i przebywanie w pracy w stanie nietrzeźwości?

 5. 5
  +6
  ~ 91
  Wtorek, 21.08

  Wszystko ladnie i pieknie z gracja i wdziekiem,ale kurde chyba kogos zabraklo?No przeciez trzeba poswiecic ha,ha,ha.Bo sie szybko popsuje!!

 6. 6
  +6
  ~ przykre to
  Wtorek, 21.08

  a to przy UM lub przynajmniej w straży miejskiej nie funkcjonuje kapelan miejski na etacie? Fatalne zaniedbanie

 7. 7
  --3
  ~ nie te metody
  Wtorek, 21.08

  Ktoś szyje buty prezydentowi- pomówienia są karalne panie H. Widze ż e obraliście strategię opluwania -najpierw donosy do CBA teraz to.

 8. 8
  +6
  ~ ratujmy chłopa
  Wtorek, 21.08

  ~nie te metody - ten "pan " H. to towarzysz szafka z peerelowskiego Polmozbytu? Od pewnego czasu pojawiają się o kulinarnych zainteresowaniach "prezydenta" i pochodzących od tego dolegliwościach zdrowotnych i funkcjonalnych. Coś jest na rzeczy, bo gdyby to był fuck news, to już dawno sąd by sprawę rozwikłał. Jeżeli ten H. ma rację, to ta dolegliwość jest dyskwalifikująca człowieka na stanowisku decyzyjnym, bo zawstydza on uczciwych i jest zakładnikiem kolesi i nieuczciwych. To trzeba rozwiązać w trybie wyborczym , bo inaczej WW potwierdzi plotki.

 9. 9
  +1
  ~ Ciekawski
  Wtorek, 21.08

  Czy pierwszy komentarz jako zapytanie zakończone znakiem ? jest karalne . Wszak to zapytanie nie stwierdzenie. Czy zapytanie może być pomówieniem?

 10. 10
  --4
  ~ Gosc
  Wtorek, 21.08

  Ciekawski zamykasz ryj

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.