Piątek, 22.02.2019, Imieniny: Marta, Malgorzata, Piotr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Przedsiębiorczość w Elblągu zacznie kwitnąć? Właścicieli nowych firm czekają ulgi

11.07.2018, 10:00:57 Rozmiar tekstu: A A A
Przedsiębiorczość w Elblągu zacznie kwitnąć? Właścicieli nowych firm czekają ulgi
Dla nowych przedsiębiorców oraz osób, które zdecydowały się na ponowne prowadzenie działalności gospodarczej wprowadzono różne opcje ulg. O czym warto wiedzieć?
 
Jednym z niewątpliwych udogodnień jest zwolnienie z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne przez pół roku. Jedna nie każdy będzie mógł z tego skorzystać.
 
Możemy skorzystać z ulgi na start, czyli przez 6 miesięcy kalendarzowych nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli podejmiesz działalność gospodarczą  po raz pierwszy albo ponownie po  co najmniej 60 miesiącach kalendarzowych od ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej. Nie można również wykonywać dla byłego pracodawcy tego, co robiłeś dla niego jako pracownik  w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym. W okresie korzystania z ulgi na start opłacasz składki tylko na ubezpieczenie zdrowotne
 
- wyjaśnia Anna Ilukiewicz, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa warmińsko-mazurskiego.
 
Tak zwanej ulgi na start można korzystać przez sześć miesięcy. - Jeśli rozpoczynamy działalność pierwszego dnia miesiąca, to uwzględniamy ten miesiąc jako pierwszy z 6 miesięcy korzystania z ulgi - precyzuje Anna Ilukiewicz. - Jeśli natomiast działalność rozpoczniemy w trakcie miesiąca, to okres ulgi liczony jest od kolejnego miesiąca kalendarzowego. Nie przedłużysz ulgi na start jeśli zawiesisz działalność w czasie korzystania z tej ulgi.
 
Z jakich ulg nie można wówczas skorzystać? - W okresie korzystania z ulgi na start nie otrzyma się świadczeń przysługujących z ubezpieczenia chorobowego, czyli zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego - wymienia Anna Ilukiewicz. - W okresie tym nie będzie można mieć także prawa do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, które przysługują z ubezpieczenia wypadkowego. 
 
Co z prawem do emerytury? - Okres, w którym nie będzie się opłacać składek na ubezpieczenie emerytalne nie będzie się również uwzględnionym przy ustalaniu prawa do emerytury oraz nie podwyższy jej wysokości. Jeśli urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r. otrzymasz emeryturę, gdy osiągniesz wiek emerytalny (60 lat - kobieta, 65 lat - mężczyzna) i udowodnisz jakikolwiek okres ubezpieczenia - zaznacza Anna Ilukiewicz. - Jeżeli jednak Twoje świadczenie będzie niższe niż najniższa emerytura, podwyższymy je do tej kwoty, ale tylko gdy udowodnisz co najmniej 20 lat składkowych i nieskładkowych (kobieta) albo 25 lat tych okresów (mężczyzna).Aby uzyskać prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, nie wystarczy, że będziesz niezdolny do pracy. Musisz jeszcze mieć wymagany okres składkowy i nieskładkowy, (zależy on od wieku, w którym stałeś się niezdolny do pracy) oraz, Twoja niezdolność do pracy musi powstać w tych okresach lub w ciągu 18 miesięcy od ich ustania.
 
Co się stanie jeśli nie skorzystamy bądź zrezygnujemy z ulgi na start?
 
Możemy zrezygnować z korzystania z ulgi na start i zgłosić się do ubezpieczeń społecznych. Jednak kolejny raz będzie można skorzystać z tego przywileju dopiero po 60 miesiącach kalendarzowych od dnia zakończenia bądź zawieszenia działalności. Gdy skorzystasz z ulgi na start przez 6 miesięcy lub wcześniej z niej zrezygnujesz, możesz opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od tzw. preferencyjnej podstawy wymiaru składek. Przez kolejne 24 miesiące kalendarzowe będziesz opłacać składki od zadeklarowanej przez Ciebie kwoty, nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Masz prawo opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od tak ustalonej podstawy przez okres 24 miesięcy kalendarzowych, licząc od dnia objęcia Cię ubezpieczeniami społecznymi, czyli od dnia, który wskażesz we wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym go zgłosisz
 
- podkreśla Anna Ilukiewicz.
 
Jak wyjaśnia rzecznik prasowa ZUS najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne to 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. - Możesz zadeklarować, że będziesz opłacać składki od wyższej kwoty. Twoja decyzja o skorzystaniu z preferencyjnej podstawy wymiaru składek będzie miała wpływ na wysokość  świadczeń, które przysługują z ubezpieczenia chorobowego (m.in. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego), oraz z ubezpieczenia wypadkowego (m.in. zasiłku chorobowego,świadczenia rehabilitacyjnego) – dodaje Anna Ilukiewicz. - Świadczenia te są obliczane od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe. Jeśli zadeklarujesz kwotę 30% minimalnego wynagrodzenia, to ta kwota będzie przyjęta do obliczenia przysługujących ci zasiłków.
 
Są również przypadki, w których nie opłaca się składki na FP. - Nie opłacasz za siebie składki na FP z działalności gospodarczej, gdy podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od minimalnego wynagrodzenia. Jeśli masz kilka tytułów do ubezpieczeń to sumujesz podstawę wymiaru składek i porównujesz z minimalnym wynagrodzeniem – informuje Anna Ilukiewicz. - Składkę naliczasz od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale poprzedniego roku kalendarzowego (włącznie z wypłatami z zysku).
Minimalna podstawa wymiaru składki, a tym samym wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne, obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne musisz zawsze opłacić w pełnej wysokości za cały miesiąc, nawet jeśli wykonywałeś działalność gospodarczą przez część miesiąca (np. pobierałeś zasiłek z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego). 
 
Jest także możliwość prowadzenia działalności nieewidencjonowanej. - Jeśli wykonujesz działalność nieewidencjonowaną nie musisz zgłaszać się jako przedsiębiorca do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Nie opłacasz żadnych składek na ubezpieczenia. Jeśli jednak nie spełniasz warunków do prowadzenia takiej działalności musisz zarejestrować swoją firmę w CEIDG i zgłosić się do ubezpieczeń – zaznacza Anna Ilukiewicz. - W okresie prowadzenia działalności nieewidencjonowanej, tak jak w okresie korzystania z ulgi na start, nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym, a w związku z tym nie korzystasz z ochrony, którą te ubezpieczenia gwarantują  - nie masz prawa do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa.
Okres prowadzenia przez Ciebie nieewidencjonowanej działalności nie będzie także uwzględniony przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych lub świadczeń przysługujących członkom Twojej rodziny. Nie będziesz mógł również ubiegać się o długoterminowe świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, ani członkowie Twojej rodziny (w przypadku Twojej śmierci), ponieważ nie podlegasz ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym, a tym samym ubezpieczeniu wypadkowemu.
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ ?????????
  Środa, 11.07

  Dla kogo kwitnąc dla tego kwitnąć, a pracownik w przeważającej większości najniższą. Taki oto nasz los, ten kto ma będzie miał więcej, a ten co niema to niestety.

 2. 2
  +3
  ~ obserwator77
  Środa, 11.07

  chłopie,nie jęcz,weź sprawy w swoje ręce,załóż firmę i żyj jak panisko ;)

 3. 3
  +1
  ~ yoe
  Środa, 11.07

  Gdy skończą się ulgi właściciel firmę zamyka, zakłada ją na np. żonę, matkę czy ojca i dalej jedziemy na preferencyjnych warunkach - to jest uczciwe ? Powyższe ulgi to odgrzewany kotlet, należy pomyśleć jak ograniczyć nadużycia o których napisałem powyżej.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.