Wtorek, 18.05.2021, Imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Minimalne wynagrodzenie do emerytury lub kapitału początkowego. Ciekawe, czy ZUS Ci doliczył?

28.06.2018, 11:00:24 Rozmiar tekstu: A A A
Minimalne wynagrodzenie do emerytury lub kapitału początkowego. Ciekawe, czy ZUS Ci doliczył?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. KMP w Elblągu)

Jeśli emeryturę, rentę lub kapitał początkowy mieliśmy ustalany przed 2009 rokiem, to w przypadku braku zarobków z umowy o pracę do ustalenia podstawy wymiaru ZUS nie przyjął żadnego wynagrodzenia. Możemy to zmienić i zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia lub kapitału początkowego z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenia pracowników.

Oznacza to, że za okresy pozostawania w stosunku pracy, za które nie dostarczyliśmy wysokości swoich zarobków, można uzupełnić zamiast wynagrodzenia „zerowego” minimalne wynagrodzenie pracowników obowiązujące w tym okresie. Świadczenie lub kapitał początkowy zostanie ponownie obliczony jeśli zgłosimy w tej sprawie wniosek.


Przeliczenie przysługuje każdemu kto pozostawał w stosunku pracy i składając wniosek o emeryturę, rentę lub ustalenie kapitału początkowego nie udokumentował zarobków gdyż zakład pracy został zlikwidowany, nie mógł odnaleźć archiwum, lub dokumentacja kadrowo-płacowa z tych lat została zniszczona. Jeśli wniosek o świadczenie lub kapitał początkowy był złożony po 31 grudnia 2008 r. to wyliczając po raz pierwszy lub przeliczając, ZUS uwzględnił kwotę minimalnego wynagrodzenia pracowników zamiast „wynagrodzenia zerowego”. Każda osoba, która nie dostarczyła dokumentów o zarobkach, wystarczyło, że udokumentowała zatrudnienie miała uzupełnione zarobki, tak jakby osiągała minimalne wynagrodzenie.


Kwoty minimalnego wynagrodzenia za okresy, za które nie posiadamy dokumentów potwierdzających zarobki, ZUS ustali proporcjonalnie do okresu oraz wymiaru czasu pracy. Gdy umowa o pracę była zawarta na pół etatu, wówczas uwzględnione zostaną wynagrodzenia z połowy wymiaru czasu pracy. Świadczenie zostanie przeliczone od miesiąca, w którym zgłosimy wniosek. Decyzja o przeliczeniu zostanie wydana w terminie 60 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności. Formularze z których można skorzystać to wniosek o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego (ERPO) lub wniosek w sprawie kapitału początkowego (EKP). Można je otrzymać w naszych placówkach lub pobrać strony internetowej www.zus.pl.


Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.94910097122192