Czwartek, 21.03.2019, Imieniny: Lubomir, Benedykt, Mikolaj
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

„Przywiodła nas tu pamięć”. Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbyły się również w Elblągu

10.04.2018, 17:15:38 Rozmiar tekstu: A A A
„Przywiodła nas tu pamięć”. Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbyły się również w Elblągu
Fot. Ryszard Biel

Dziś, 10 kwietnia, odbyły się odchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Kościele pw. Wszystkich Świętych i pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu przy ul. Agrykola.


Uroczystość upamiętniająca wydarzenie rozpoczęła się mszą w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Elblągu.

 

Wiatr wieje kędy chce. Spotykamy się w świątyni, bo sprowadza nas potrzeba modlitwy za tych, którzy przed ośmioma laty zginęli w drodze do Katynia.

 

- rozpoczął biskup Diecezji Elbląskiej, Jacek Jezierski.


- Nie wiemy, skąd przychodzi wiatr i w którym kierunku nas porwie. W pierwszej chwili tego nie wiemy, nie nosimy przecież ze sobą urządzeń pomiarowych. Jest w naszym życiu i w dziejach pewna nieprzewidywalność. Coś się wydarza nagle – poza planem, poza oczekiwaniami. Bywa tak, że nasze plany, marzenia ulegają zniszczeniu. Potrzebujemy dużej elastyczności i odporności, aby przyjąć nieoczekiwane, trudne uderzenia losu. Nie możemy się załamywać. Trzeba żyć dalej, nie rezygnując z tego, co wartościowe - podsumował biskup Diecezji Elbląskiej.
 

W dzisiejszej  uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz elbląskich i wojewódzkich, m.in. wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski, Konsul Honorowy Republiki Mołdawii Maciej Bukowski, pułkownik Krzysztof Klin, dowódca garnizonu Elbląg, podpułkownik Paweł Bielunkiewicz reprezentujący dowódcę międzynarodowej Dywizji Północny Wchód, elbląscy kombatanci, radni wojewódzcy, przedstawiciele służb mundurowych.

 

Pod Krzyż Katyński przywiodła nas dziś pamięć. Pamięć o tragicznych wydarzeniach, o wydarzeniach katastrofy smoleńskiej w 8. rocznicę, ale to także 78. rocznica mordu katyńskiego. Katyń jest symbolem. Od 2 kwietnia 1940 roku mordowano ludzi i w Katyniu, i w innych miejscach. Te mordy, których symbolem jest Katyń, pochłonęły ponad 22 tysiące ofiar polskich elit. W katastrofie smoleńskiej też zginęły elity

 

- zaznaczył Sławomir Sadowski, wicewojewoda Warmii i Mazur.


Uczczenie 8. rocznicy katastrofy odbyło się także na cmentarzu pod Krzyżem Katyńskim, tuż po przemarszu ulicą Agrykola.


W wielu miastach Polski odbyły się także marsze poświęcone wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej. Dzisiaj są to już 96. przemarsze – symboliczne. - Zebraliśmy się dziś, aby uczcić pamięć Prezydenta Rzeczypospolitej Polski - Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką i całej delegacji, która 8 lat temu zginęła na lotnisku pod Smoleńskiem, zmierzając na obchody rocznicy mordu katyńskiego – największej katastrofy lotniczej Polski, która wydarzyła się 10 kwietnia. Zginęło 96 wybitnych przedstawicieli naszego kraju, reprezentujących różne środowiska i ugrupowania polityczne. Ofiary katastrofy były osobami publicznymi. W jednej chwili odeszli od nas ludzie, którzy z wielkim zaangażowaniem służyli Polsce. To oni tworzyli nasze państwo i pracowali dla dobra wspólnego. Losy delegacji do Katynia splotły się w dramatyczny sposób z losami ofiar, które ginęły w 1940 roku w lesie katyńskim. Ci, którzy zginęli, pozostawili w kraju swoje rodziny, przyjaciół i współpracowników. Pozostał po nich również dorobek – wciąż żywa nasza pamięć o nich. Jej wyrazem są dzisiejsze uroczystości rocznicowe.- mówił Jacek Boruszka, wiceprezydent Miasta Elbląga.


Wśród ofiar katastrofy lotniczej znalazły się także młodsze osoby.

Najmłodsza ofiara katastrofy smoleńskiej to 22-letnia stewardessa Natalia Januszko z 36. Pułku Lotnictwa, studentka drugiego roku na SGGW w Warszawie. Uśmiechnięta, odważna, piękna dziewczyna. Pochowano ją z honorami na warszawskich Powązkach. Oddajemy należny szacunek wszystkim, którzy zginęli pod Smoleńskiem

– wspomniał Marek Pruszak, Przewodniczący Rady Miejskiej.


Wydarzenie zakończyło się apelem i salwami honorowymi, upamiętniającymi chwałę ofiarom. Pod Krzyżem Katyńskim złożono kwiaty jako cześć i szacunek dla ludzi, którzy zginęli 8 lat temu.

 

 

Justyna Grzesiowska

 

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Galeria / Apel smoleński ( zdjęć 64 )
Dodano: 2018-04-10 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ Arc
  Wtorek, 10.04

  CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

 2. 2
  +22
  ~ Mayk
  Wtorek, 10.04

  Kiedy to się skończy.

 3. 3
  --21
  ~ Arc
  Wtorek, 10.04

  Mayk - co ma się skończyć, historia? Oświece cie - predzej ty się skończysz niż "to".

 4. 4
  +23
  ~ Alf
  Wtorek, 10.04

  Nie historia tylko jej przeklamanie! Dosc

 5. 5
  +22
  ~ Antypisuar
  Wtorek, 10.04

  Pis urzadzil z tej katastrofy cyrk , budowal na tej tragedii swoj pęd do wladzy i haniebnie wykorzystal tragizm zdarzenia i tragizm rodzin, ohydne dzialanie

 6. 6
  +19
  ~ znowu "odwalone"
  Wtorek, 10.04

  Serce rośnie gdy widzę tłumy spontanicznie przybyłych ciągle w to samo miejsce. Rozmarzyłem się. Gdyby nie wojsko, sztandary ze szkół i przedszkoli, notable dla kariery i kilku przedstawicieli młodzieży 70+, to plac i katedra były by puste. "Budujemy przekop", a nie mamy miejsca honorowego na miarę 130 000 miasta. Smutny Kazimierz, żołnierze przeklęci, kamyk katyński - wesela, pogrzeby, upamiętnianie na pokaz - wszystko w jednym worku . I jak tu nie dostać schizy patriotycznej z powodu tłumów i miejsc. Jedynie towarzysz przewodniczący super - garniturek używany na sumę i czytanka w okładkach. Pięknie, wspaniale. Szkoda, że nie szli z katedry na koniec Dębicy lub do Pasłęka. Katedra , to wspaniałe miejsce dla wszystkich upamiętnień nijakich - w katedrze początek i koniec. Bo te tłumy ...

 7. 7
  --24
  ~ Arc
  Wtorek, 10.04

  Przekłamanie??? Wam lewusom juz kompletnie POprzewracało sie w łebkach. Przekłamania, manipulacje i oszczerstwa to były i są nadal jedynie z waszych POpapranych tub propagandowych typu Tusk Vision Network i waszej elYty, typu kopacz "przekopano na 1 metr w głąb cały teren katastrofy" -"Gen. Błasik był pijany", "samolot podchodził 4 razy do ladowania", "ciała ofiar zostały przebadane przez polskich patomorfologów jeszcze w moskwie" i wiele wiele innych ohydnych i POdłych łgarstw.Ps. to przez wasze "państwo polskie zdało egzamin" rodziny ofiar musiały do tej pory jeszcze przeżywać ekschumacje, bo nie było pewności, czy ich bliscy leżą w swoich grobach (nie wspomne juz o zaszytych rekawiczkach itp. w ciałach, czy o "dorzuceniu" do trumien kilkunastu części innych ofiar)-POwce wstydu nie macie

 8. 8
  +15
  ~ klik
  Wtorek, 10.04

  A dlaczego nie o godz. 8.41.? w godzinie tragicznego dramatu? 12.00 jak wygodnie dla "elit"?

 9. 9
  +15
  ~ Do Arc
  Wtorek, 10.04

  Zacytuję klasyka lub Pawlowowicz , ona tez lubi chamskie i prymitywne teksty więc spieprzaj dziadu

 10. 10
  +12
  ~ Dawny kolega jeszcze z S....
  Wtorek, 10.04

  Janie Fedorowicz z fotki nr 15 niesiesz kwiaty jak wiązkę słomy dla kozy, ogarnij się , naucz się od dziewczynki ze zdjęcia nr 21 jak można to robić pięknie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.