Niedziela, 19.05.2024, Imieniny: Mikolaj, Piotr, Urban
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dziś pożegnano Józefa Gburzyńskiego. Jarosław Kaczyński: Był człowiekiem, który chciał dawać siebie innym

20.02.2018, 17:45:24 Rozmiar tekstu: A A A
Dziś pożegnano Józefa Gburzyńskiego. Jarosław Kaczyński: Był człowiekiem, który chciał dawać siebie innym
Fot. Ryszard Biel

Dziś, 20 lutego, pożegnano pierwszego Prezydenta Elbląga po 1989 r. Józefa Gburzyńskiego. W pogrzebie, oprócz rodziny zmarłego, udział wzięli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich, dyrektorzy elbląskich instytucji, a także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.


O godz. 13.00, w kościele pw. Trójcy Świętej przy ul. Kieleckiej (Zatorze) odbyło się wystawienie ciała. O godz. 13.30 odbyła się msza żałobna,  po której na cmentarzu Dębica (stara część) odbył się pogrzeb.


Józefa Gburzyńskiego pożegnały dziś tłumy. W pogrzebie uczestniczył m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, który wygłosił mowę pożegnalną.

Żegnamy dziś towarzysza broni, pierwszego Prezydenta Elbląga w niepodległej Polsce. Józef był jednym z tych, którzy podjęli trudne wyzwanie już w grudniu 1970 r. Wtedy w Gdańsku, Szczecinie i w Elblągu rozpoczęła się droga do roku 1989

– zaznaczył Jarosław Kaczyński.


W 1980 r. Józef Gburzyński wstąpił do "Solidarności", przewodniczył komisji zakładowej w swoim zakładzie pracy. Po wprowadzeniu stanu wojennego zajął się dystrybucją wydawnictw niezależnych, organizował niejawne struktury NSZZ "Solidarność". W listopadzie 1982 r. został tymczasowo aresztowany. Zwolniono go w lipcu 1983 r. na mocy amnestii. Po reaktywacji "Solidarności" został przewodniczącym zarządu regionu związku. W latach 90. należał do Porozumienia Centrum. W wyborach w 1993 bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski z ramienia Zjednoczenia Polskiego.


Od 1990 do 1994 był radnym i jednocześnie Prezydentem Elbląga. Następnie przeszedł na rentę. Działał w Polskim Związku Działkowców. W 2003 założył Stowarzyszenie Osób Represjonowanych i Poszkodowanych w latach 1980–1990 Regionu Elbląskiego. Należał do Stowarzyszenia Rozwój i Praca Przyszłością Samorządu. Związany był również z Prawem i Sprawiedliwością. W 2008 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

 Po pierwszych, częściowo demokratycznych wyborach parlamentarnych stanął na czele związków w okręgu elbląskim Na krótko, ale nie dlatego, że został odwołany, ale dlatego, ponieważ otrzymał zadanie odbudowywania w Elblągu samorządu. Szedł cały czas tą samą drogą, którą przyjął w roku 1970. Nawet, gdy przyszedł trudny czas w jego życiu, gdy zachorował, Józef trwał, działał. Był człowiekiem aktywnym, który chciał dawać siebie innym. Dziś Go żegnamy, jako tego, który tu, na tej ziemi elbląskiej, odegrał wybitną rolę

– podkreślił Jarosław Kaczyński.


Józef Gburzyński zmarł 15 lutego, w wieku 69 lat.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Galeria / Pogrzeb Józefa Gburzyńskiego ( zdjęć 64 )
Dodano: 2018-02-20 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ !!!!
  Wtorek, 20.02

  Kaczyński na pogrzebie to i 5 czarnych msze odprawia

 2. 2
  +21
  ~ qwerty
  Wtorek, 20.02

  Ciekawe co on takiego dawał i komu ?

 3. 3
  --19
  ~ mius
  Wtorek, 20.02

  Już smarkacze ze szkoły wrócili i piszą komentarze, nawet przy takim wydarzeniu... Brak słów...

 4. 4
  +51
  ~ Alan
  Wtorek, 20.02

  Czy pisowska obluda i polityka musi nawet miec miejsce na pogrzebie, a gdzie byl Namiestnik i koledzy jak blakal się bez srodkow do zycia? Obluda

 5. 5
  +64
  ~ XXX
  Wtorek, 20.02

  i na CH... ta kaczka tu przyleciala ????

 6. 6
  +37
  ~ wiktor wróblewski
  Wtorek, 20.02

  A gdzie Wróblewski, namiestnik naszego miasta?

 7. 7
  --28
  ~ Ach wy
  Wtorek, 20.02

  Zwykle chamy piszące nawet nie potraficie uszanować ludzi którzy dają ostatnie pożegnanie zmarłemu. Oby wasze rodziny tak opluwali jak zdechna nie umrę.

 8. 8
  +13
  ~ rzeczywiście "tłumy"
  Wtorek, 20.02

  Pięknie. Ciekawe , empatyczne, szanujące bliźniego i miłujące honor z uczciwością oblicze towarzysza przewodniczącego i jego przybocznego towarzysza szafki. Przeczytał , zaliczył obecność, prezes towarzysza przewodniczącego zauważył, ale i tak liczy się krasulski a nie padre wolf. Tym niemniej towarzysz praewodniczący pokazał uczciwe, narcystyczne, biznesowe oblicze. Ten co nie widzi i nie słyszy też był - okazja czyni karierę i punkty sondażu. Kto jest ta piękna kobieta w futrze zastępująca prezesowi kota w delegacji? Pan Józef był i pozostał nawet w ostatniej drodze trampoliną dla "uczciwych" narcyzów i kasjerów. Już o tej porze o nim nie pamiętają, a co będzie jutro? Pozdrowienia dla towarzysza przewodniczącego i uwaga - czapka! ala prezes była wskazana do kariery, a i uczciwość paruje

 9. 9
  +9
  ~ zawiłości języka polskiego
  Wtorek, 20.02

  "...chciał dawać siebie innym". Chciał, a komu się dał (oddał)? Czasownik nadal niedokonany.

 10. 10
  +41
  ~ Znamienne
  Wtorek, 20.02

  Krasulski ostoja PIS w Elblągu amator państwowego spirytusu osobnik jeżdżący po alkoholu pod ręką Wilk za plecami

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4220359325409