Czwartek, 22.02.2018, Imieniny: Marta, Malgorzata, Piotr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

O tramwajarzach, jeździe na nartach i kolei. Prezydent: Dziwi mnie doszukiwanie się tutaj drugiego dna

06.09.2017, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
O tramwajarzach, jeździe na nartach i kolei. Prezydent: Dziwi mnie doszukiwanie się tutaj drugiego dna
Fot. Ryszard Biel

Szczycę się tym, że nasze miasto uczy dzieci pływać, jeździć na łyżwach. Brakuje jeszcze, żeby nasze dzieci mogły uczyć się jazdy na nartach. Od 2 lat szukałem kogoś, kto się podejmie tego zadania. Cieszę, zawiązało się stowarzyszenie i możemy rozpocząć takie zajęcia. Dziwi mnie doszukiwanie się tutaj jakiegoś drugiego dna - prezydent Witold Wróblewski, podczas konferencji prasowej, odniósł się do kontrowersji, które budzi kwestia przyznania 200 tysięcy złotych dofinansowania Stowarzyszeniu Sympatyków Sportów Zimowych. To nie nie był jedyny temat poruszony podczas tego spotkania. Prezydent Elbląga, w przeddzień sesji rady miejskiej, tłumaczył swoje decyzje i odpierał medialne przytyki. Mówiono więc między innymi o proteście tramwajarzy i Kolei Nadzalewowej. Coraz wyraźniej czuć, że w przyszłym roku czekają nas wybory samorządowe.

Na dzień przed sesją prezydent Elbląga, w towarzystwie urzędników i kilku radnych spotkał się z dziennikarzami. Mowa była między innymi o proteście tramwajarzy, o którym ostatnio głośno między innymi za sprawą strajku ostrzegawczego, który załoga spółki miejskiej Tramwaje Elbląskie przeprowadziła 4 września. Prezydent wyjaśniał, dlaczego w tym roku nie przewiduje podwyżek dla motorniczych oraz dementował informacje, jakoby już zaplanował przyszłoroczne podwyżki biletów komunikacji miejskiej. Przypominał, że w przyszłym roku, planuje podniesienie wypłat pracownikom całej strefy budżetowej w tym również tramwajarzom. 

Średnie zarobki, w ubiegłym roku, w Tramwajach Elbląskich wynosiły około 3 600 zł. Dla porównania w urzędzie 2 790 zł. Nie chcę przez to powiedzieć, że ktokolwiek zarabia za dużo. W sferze budżetowej nie znajdziemy miejsc, gdzie zarobki są konkurencyjne w stosunku do firm komercyjnych. Zapewniłem więc panów reprezentujących związki zawodowe, że będziemy dalej mówili o ewentualnych podwyżkach na następny rok. Nieprawdą jest, że podczas spotkania ze związkowcami, powiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest podwyżka cen biletów. Mówiłem, że przygotowujemy się do budżetu na 2018 roku, że w założeniach do niego są informacje, że sfera budżetowa otrzyma podwyżki, które będą dostosowane do wysokości zarobków. Teraz musimy przeliczyć i przeanalizować wszystkie możliwości łącznie z tą zwiększenia dochodów komunikacji miejskiej. Spółka, myślę również o ZKM, musi zwiększyć dochody, żeby mogła zrealizować podwyżki

- przekonywał Witold Wróblewski.

Równie dużo, co o tramwajarzach, w ostatnim czasie mówi się o przyznaniu 200 tysięcy złotych Stowarzyszeniu Sympatyków Sportów Zimowych w konkursie na popularyzację sportu wśród mieszkańców. Przypomnijmy wśród pozostałych stowarzyszeń, które o takie dotacje wnioskowały, podzielono 40 tys. zł. Wątpliwości co do takiego rozstrzygnięcia konkursu ma między innymi radny Rafał Traks (PiS), który pod koniec sierpnia zwrócił się do prezydenta z prośbą o ich wyjaśnienie. Zaniepokojenie radnego budził między fakt, że pieniądze otrzymało nowe stowarzyszenie, które jeszcze nie ma doświadczenia oraz to, że za pośrednictwem stowarzyszenia pieniądze z miasta trafią na konto prywatnej firmy Góra Chrobrego, którego obiekt narciarski jest właścicielem.

Chcę powiedzieć jednoznacznie, że ja się szczycę tym, że nasze miasto uczy dzieci pływać, jeździć na łyżwach. Brakuje jeszcze, żeby nasze dzieci mogły uczyć się jazdy na nartach. Od dwóch lat szukałem kogoś, kto podejmie się tego zadania. Powstało stowarzyszenie instruktorów, którzy dzieci i młodzież oraz seniorów (około 150 osób) będą uczyli jazdy na nartach. Dziwi mnie doszukiwanie się tutaj jakiegoś drugiego dna. Ja się cieszę, że to stowarzyszenie się zawiązało i możemy rozpocząć takie zajęcia

- wyjaśniał Witold Wróblewski.

Prezydent zwrócił jednak uwagę na inny problem.

- Inwestor, który wyłożył na Górę Chrobrego ponad 7 milionów zł zapowiedział, że chce zamknąć to przedsięwzięcie. Jest pytanie, czy my chcemy, aby Góra Chrobrego funkcjonowała jako stok narciarski, czy lepiej, żebyśmy jeździli na narty do innych miejscowości. To jest problem otwarty. My, elblążanie musimy się z nim zmierzyć - dodał prezydent.

Władze miasta odniosły się również do artykułu "Kolej Nadzalewowa nie dla Elbląga? Poseł Wilk apeluje do Prezydenta Wróblewskiego", który dzisiaj pojawił się na info.elblag.pl i wypowiedzi pana posła.

Te koszty, które są podane - 300 tys. zł rocznie dotyczą tylko przejazdu drezyn. Natomiast, gdybyśmy chcieli wprowadzić tam pociąg, to byłoby to minimum 2,5 - 3 mln zł rocznie. Nie wiem, czy starosta braniewski, posiada takie środki finansowe. To jego sprawa. On jednak nie potrzebuje naszej zgody, aby przejąć tę linię. To byłoby konieczne w przypadku, gdyby PKP chciało ją zlikwidować. Jeśli chodzi o uchwały, którymi podpierał się pan poseł przekonując, że wszystkie inne samorządy wyraziły zgodę na przejęcie Kolei Nadzalewowej. To chcę dla przykładu powiedzieć, że samorząd powiatu elbląskiego i owszem podjął taką uchwałę, ale z zastrzeżeniem, że nie będzie ponosił konsekwencji finansowych przejęcia tego odcinka linii i jej utrzymania

- dodaje Wróblewski.

Podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami wiceprezydenci: Janusz Nowak i Jacek Boruszka, przypomnieli również najważniejsze projekty, w tym te dotyczące zmian nazw ulic i likwidacji poradni ginekologiczno-położniczej przy ul. Myliusa, które poddane zostaną jutro (7 września), podczas sesji, pod głosowanie radnych. Prezydent zaproponował również, aby spotkania z dziennikarzami już tradycyjnie poprzedzały sesje rady miejskiej.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ Oby
  Środa, 06.09

  Nie dla podwyżek biletów w komunikacji, jazda tym złomem powinna być darmowa. Kolej nadzalewowa musi być reaktywowana, dziwne znaleźli kasę by remontowany kolejna Mazurach a Elbląg i nadzalewowa to co??. Idą wybory i mogą być zmiany wreszcie, wszyscy z UM na bruk.

 2. 2
  +25
  ~ Obiektywny
  Środa, 06.09

  Postkomunistyczny beton, marny administrator bez wizji rozwoju dla Elbląga całe szczęście wybory samorządowe już blisko

 3. 3
  +19
  ~ LSD .
  Środa, 06.09

  Z tą Górą Chrobrego to dziwna sprawa , zważywszy jakie mamy zimy . Może być tak , że w ogóle śnieg się nie utrzyma dłużej niż kilka dni a tu 200 tys . zł i co wtedy... oddadzą ?? Czy, to przypadek , że członkiem owej spółki jest Henryk Słonina z SLD a przy Wróblewskim często Pan Wojciech R . ??

 4. 4
  +26
  ~ Never
  Środa, 06.09

  Ludzie, obudźcie się. Za jakich idiotów jesteśmy postrzegani!?! Elbląg może ma stać się stolicą narciarstwa? To tak jak by burmistrz Zakopanego postawił na naukę żeglartwa i tą sekcję wsparł najwyższą kwotą finansową. Należy wspierać dyscypliny, które wpisały się już przez lata w historię miasta i basta. W kwestii toru łyżwiarskiego i wielu, wielu, wielu niedociągnięć z tym związanych to kończ waść...wstydu oszczędź. Panie Marku, co pan tam robi?

 5. 5
  +7
  ~ Robert Koliński
  Środa, 06.09

  No właśnie, i na przykładzie poruszonych przez miejskich włodarzy tematów widzimy, jakie priorytety ma obecna władza - wyrzucanie pieniędzy na idiotyczny pomysł dekomunizacyjny (to są konkretne, duże koszta finansowe dla miasta), finansowanie prywatnego biznesu (Góra Chrobrego) z kasy publicznej, całkowicie chybiona inwestycja w nowy łącznik szynowy (ale przecież idą wybory i można się będzie pochwalić przecięciem wstęgi), nowe meble dla ratusza czy topienie pieniędzy miejskich w koncertach Młynkowej dla kościelnych mocodawców, to są przykłady złego zarządzania i marnotrawienia środków publicznych. Całkowicie poronionym pomysłem jest również "rozwój przez regres", czyli likwidacja Poradni dla Kobiet przy ul. Myliusa. A pieniądze dla tramwajarzy muszą się znaleźć, oni czekają na nie od lat.

 6. 6
  +12
  ~ Marian
  Środa, 06.09

  Ręce opadają za całokształt . Dziwne że pan prezydent nie wie o tym, że już w tym roku dzieci uczyły się jazdy na nartach na górze Chrobrego.Nie długo , bo nie długo ale w sumie było to chyba z miesiąc czasu były to nawet duże grupy z przedszkoli.Dorosłych przyuczał do jazdy pan z Ukrainy.

 7. 7
  +8
  ~ Rafi
  Środa, 06.09

  Sorry ale te łyżwiarstwo -że dotowane (przynajmniej figurowe) to chyba z lekka przesadzone.Nasze dzieci zdobywają medale w ogólnopolskich zawodach o których jak widać pan prezydent miasta nie ma nawet pojęcia , a mówi że to tak fajnie wygląda i jest dotowane- za kasę rodziców .Ogólnie miło jest usłyszeć jak dziecko z Elbląga wygrywa zawody w innym dużym mieście , ale chyba tylko dla rodziców.

 8. 8
  +11
  ~ Wróblewskiegop do prokuratury
  Środa, 06.09

  króry zaradny radny odważy się podać Wróblewskiego za niegospodarność finansami publicznymi, a więc kasą miasta czyli z naszych podatków, do proluratiuy? ! Boicie się komucha Wróbla?Przecież to nie święta krowa.

 9. 9
  +10
  ~ twój podpis
  Środa, 06.09

  Rudnicki bądź łąskaw nie blokować swoim samochodem przejazdów rowerowych - stawaj wcześniej i rozglądaj się na boki, rozglądaj się ...

 10. 10
  --6
  ~ Kasandra
  Środa, 06.09

  Myślę, że to zawistni ludzie zazdraszczają kreatywności oraz wspaniałego pomysłu. Jestem przekonana, że wszystko zostanie wyjaśnione. A jaki będzie finał...? A to zupełnie inna historia. Fusy z kawy oraz szklana kula dały mi już odpowiedź. Ponad wszystko życzę spokojnych nocy i dobrego snu.

 11. 11
  +15
  ~ ccc
  Środa, 06.09

  Sposoring Góry Chrobrego to faktycznie podejrzana sprawa

 12. 12
  +12
  ~ ccc
  Środa, 06.09

  Kolej nadzalewowa ma przyszłość tylko w przypadku uruchomienia szybkiego połączenia z Kaliningradem. To realna inwestycja ale takimi Wróblewski się nie interesuje

 13. 13
  +5
  ~ do ccc
  Środa, 06.09

  Dla mnie sytuacja jest klarowna. Ale czy czysta? 😎

 14. 14
  +11
  ~ wer
  Środa, 06.09

  To czy komuś wyszedł interes to nie jest temat publiczny. Z publicznej kasy nie finansuje się chybionych interesów. P Wróblewski co tu do rzeczy ma czyjeś "chciejstwo".

 15. 15
  +15
  ~ kgb
  Środa, 06.09

  Pracuję w TE i 3600 na oczy nie widziałem chyba, że mówimy o kwocie brutto.

 16. 16
  +12
  ~ ojciec
  Czwartek, 07.09

  Co do nauki pływania, to akurat wczoraj byłem na zebraniu w szkole i okazuje się że z klasy w nauce pływania może uczestniczyć tylko 15-stka dzieci. I tu się pojawia dylemat wychowawcy co z resztą dzieciaków? Jak dokonać selekcji ? Losowanie ? Konkurs gry w bierki ? Może nasze mądre urzędowe głowy w departamencie edukacji wydumają jakąś dobrą procedurę selekcji no i oczywiście jakąś dobrą regułkę przemówienia do rodziców i dzieci które akurat los wykluczył z możliwości uczestnictwa w zajęciach. Wariactwo i tyle . Na szczęście moje dziecko doskonale pływa i bez większego żalu przyjmiemy w razie czego fakt niezałapania się na zajęcia , no cóż zobaczymy co przyniesie los.

 17. 17
  +4
  ~ chwalipięta
  Czwartek, 07.09

  Ostatnio słyszałem fajny tekst, że "podawanie wynagrodzenia brutto jest jak mierzenie penisa z kręgosłupem". Strasznie mi się to spodobało - haha fajowa granda:):)

 18. 18
  +6
  ~ turban
  Czwartek, 07.09

  spojcie na to zdjecie: to sa wlasnie kontynuatorzy wizji sowietow z 1945 roku, dzieki tym ludziom dalej toczy sie kanibalizm budowlany w tym miescie. wszystko co napedzalo to miasto gospodarczo zostalo przez nich i przez ich poprzednikow zlikwidowane. kolej nadzalewowa,elblaskie zaklady miesne. w miescie panuje kolesiostwo w oswiacie, dziwne machloje w sportowych przetargach, postkomuszy beton w mosir itd. zapamietajcie te twarze i w nastepnych wyborach RAZEM wykopmy ich z elblaskiego ratusza, wyrwijmy te chwasty ze spolek miejskich

 19. 19
  +10
  ~ no i proszę
  Czwartek, 07.09

  Następne Stowarzyszenie, które to z kolei, czy El-aktywni i wiele innych przestali działać, o co tu chodzi z tymi Stowarzyszeniami, czy pan prezydent założy ich tyle ile jest dyscyplin sportu? Dlaczego to z naszych pieniędzy mają być finansowani prywatni właściciele? Elbląg dlatego zawsze będzie biednym Miastem. Mamy wybory , decyzje musimy podjąć właściwą, dalej tak być nie może. Musimy podziękować obecnemu prezydentowi. W końcu może znajdzie się Taki ktoś, kto ściągnie inwestorów ze swoimi pieniędzmi.

 20. 20
  --1
  ~ Jolka Scandinavia
  Czwartek, 07.09

  Ten cały Kotliński czy jak tam.Ciagle ma coś do powiedzenia ,skomentowania.Chłopie co sie tak lansujesz na tych elblaskich portalach?Czyżbyś chciał do korytka zamiast tych co ich krytyjkujesz.?

 21. 21
  +5
  ~ ekonomista
  Czwartek, 07.09

  A nie lepiej dać podwyżki tramwajarzom i Oni swoje dzieci wyślą na jazdę na narty , bo będzie Ich stać na to, a firma zarobi. Takie stowarzyszenie zamyka rozwój, dostaną kasę i co? nie będzie śniegu , a 200 tys. z kasy Miasta pójdzie.. Na podwyżki to nie ma, ale na finansowanie prywatnej firmy jest, i to wcale nie jest drugie dno. To jest wielkie dno.

 22. 22
  +6
  ~ wist
  Czwartek, 07.09

  Czy tak ma wyglądać usportowienie mieszkańców takimi doraźnymi "decyzjami" p. Wróblewskiego? Gdzie jest program rozwoju sportu i turystyki p. Wróblewski?

 23. 23
  +2
  ~ elblążanka
  Czwartek, 07.09

  A ja wolę wysłać moje dwoje dzieci na narty, niż wysłuchiwać okrzyków pijanych elbląskich kiboli.

 24. 24
  0
  ~ elbląski góral
  Czwartek, 07.09

  Ciekaw jestem ilu elblążan gra wyczynowo w piłkę nożną lub inną, a ilu jeździ rekreacyjnie na nartach? Bardzo dobrze,że mamy górkę w Elblągu, bo nie muszę jeździć na kaszuby albo dalej. Co z dotowania klubów piłkarskich mają elblążanie? Moim zdaniem niewiele; a z górki chociaż dzieci skorzystają. Szkoda, że w Elblągu mamy tylu tępaków (głównie z jedynej słusznej partii).

 25. 25
  +4
  ~ jan-49
  Czwartek, 07.09

  jak wroblewski chce dotowac kolesi prosze bardzo ALE ZE SWOICH PRYWATNYCH PIENIEDZY a nie z pieniedzy podatnikow wroblewski juz calkowicie odjechal pieniadze ma ale jak widac tylko dla swojakow albo na watpliwe gwiazdy koscielne typu mlynkowa czas to towarzystwo wzajemnej adoracji pogonic ze stolkow

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.