Wtorek, 20.02.2018, Imieniny: Leon, Ludmila, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pamięć o Sprawie Elbląskiej trwa - zobacz zdjęcia z obchodów

17.07.2017, 14:30:13 Rozmiar tekstu: A A A
Pamięć o Sprawie Elbląskiej trwa - zobacz zdjęcia z obchodów
Fot. Ryszard Biel

Na Skwerze Ofiar Sprawy Elbląskiej znajduje się obelisk oddający hołd ofiarom wydarzeń sprzed 68 lat. Wtedy doszło do pożaru hali zamechowskiej, po którym aresztowano 200 osób. Dziś, 17 lipca, delegacje z różnych środowisk złożyło pod obeliskiem kwiaty.

W nocy z 16 na 17 lipca 1949 r. doszczętnie spłonęła hala produkcyjna Zakładu Mechanicznego im. Gen. Świerczewskiego w Elblągu. Po pożarze Urząd Bezpieczeństwa aresztował prawie 200 osób stawiając im zarzut sabotażu. Zostali oskarżeni o czynny udział w tworzeniu siatki szpiegowskiej i działania na rzecz wywiadu amerykańskiego.

Uroczyste złożenie kwiatów odbyło się o godz. 12.00.

Urząd Bezpieczeństwa aresztował ponad 200 osób. Część aresztowanych nie miała żadnych związków z Zamechem, ich areszt miał charakter polityczny. Skazano trzydzieści jeden osób, w tym pięć na karę śmierci. Dwie osoby nie wyszły żywe z więzienia, a w różny sposób prześladowano około tysiąca osób. Był to najbardziej odczuwalny w Elblągu akt stalinowskiego terroru

- informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego UM.


We wrześniu 2014 r. „Sprawę Elbląską” przedstawiono na deskach Teatru im. Aleksandra Sewruka.

Nie staramy się opowiedzieć dokumentalnej historii. Sam  utwór dramatyczny jest dla nas kanwą, punktem wyjścia do opowiedzenia historii o pewnego rodzaju mechanizmach terroru stalinowskiego, działaniach UB w latach powojennych w Polsce, które działały dosyć długo. O brutalizmie, łamanych losach życia wielu ludzi.  Podczas "Sprawy Elbląskiej" wiele osób zostało skazanych na długoletnie więzienie. Było parę wyroków śmierci. Kilka osób zginęło w niewyjaśnionych okolicznościach. To jest dramat, o którym nie możemy zapominać. To była popisowa akcja UB na skalę, której  ponoć w innych rejonach Polski nie zarejestrowano.

- wyjaśniał przed premierą spektaklu "Matnia - Sprawa Elbląska" Mirosław Siedler, dyrektor elbląskiego teatru.

Głównym bohaterem „Matni” był Janek Masłowski, czyli tak naprawdę Józef Olejniczak, który otrzymał wyrok 11 lat więzienia, z czego odsiedział ponad 6 lat. Mimo problemów zdrowotnych rok w rok osobiście składa on hołd kolegom, którzy ponieśli najwyższą ofiarę.


Poniżej przedstawiamy fragmenty spektaklu uwiecznione przez Sławomira W. Malinowskiego.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Pamięć o Sprawie Elbląskiej trwa ( zdjęć 20 )
Dodano: 2017-07-17 | Fot. Ryszard Biel

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Wstyd
  Poniedziałek, 17.07

  Teren w koło pomnika non stop zastawiony samochodami i w koło zielona. Czy tak to powinno wyglądać.

 2. 2
  +3
  ~ Tak
  Poniedziałek, 17.07

  Zielsko i złomy. Żenada.

 3. 3
  +4
  ~ PISOWYZawróGłowy
  Poniedziałek, 17.07

  A PISowcy typu Wilk żerują na wszystkim. Niedługo się okaże, że to KOD, a może nawet PO z samym Tuskiem na czele swoje brudne paluchy w tym maczali!!! A jak nie, to się komisję jakąś na koszt naiwnych podatników powoła, ze specjalistami tej samej rangi co tuzy od smoleńskiej i prawda wyjdzie na jaw... To już naprawdę scenariusz typu "Pokaż mi osobę, a paragraf znajdziemy..." Stalin chciał podobno zmienić Leninowi żonę, Nadieżdę Konstantinowną Krupską, kiedy ta po śmierci Lenina zaczęła być niewygodna... Czy prezes PIS to nie przypomina Erdogana???

 4. 4
  +3
  ~ dystans
  Poniedziałek, 17.07

  Szkoda że minęło tyle lat i nie znamy podpalacza i faktów tylko martyrologie. Patrząc z dzisiejszej perspektywy na to co zrobiono z Zamechem ta dywersja w 1949r nie jest taka nieprawdopodobna, tylko ofiary być może przypadkowe i upolitycznione

 5. 5
  +6
  ~ zamachy w zamechu
  Poniedziałek, 17.07

  I ciągle pani była katechetka w rozgrywce, i ciągłe ten namolny chaos i szukanie tajnych szpiegów, zamachowców, może lepiej wrócić do katechezy a dziejopisarstwo zostawić znawcom przedmiotu ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.