Niedziela, 18.03.2018, Imieniny: Anzelm, Cyryl, Edward
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Plaża do wydzierżawienia. W tym sezonie w Suchaczu wykąpiemy się bez obaw?

19.04.2017, 16:00:18 Rozmiar tekstu: A A A
Plaża do wydzierżawienia. W tym sezonie w Suchaczu wykąpiemy się bez obaw?
Fot. Maciej Seroka

Gmina Tolkmicko po raz kolejny szuka chętnego, który zajmie się plażą w Suchaczu. Ostatnio nie miała do tego szczęścia. Po jednym sezonie zwinął się stamtąd organizator koncertów disco polo. W ubiegłym roku, nie znalazł się nikt, kto chciałby ją wydzierżawić, więc plaża świeciła pustkami. Czy tym razem znajdzie się chętny?

Do wydzierżawienia zostały wystawione dwie, przylegające do siebie działki położone w Suchaczu nad Zalewem Wiślanym. Wszystko wskazuje na to, że gminie Tolkmicko, do której należą, bardziej niż na zarobku zależy na tym, aby ktoś zajął się plażą. Za mniejszy z terenów, o wielkości niewiele ponad 900 metrów kwadratowych, gmina chce 320 złotych rocznie, a za większy, 4220 m kw., 1500 zł rocznie. To raczej niedużo, nawet jeśli trzeba doliczyć do tego 23-procentowy VAT.

Do obowiązków dzierżawcy będzie należało również utrzymanie czystości na plaży, a także zlecanie sanepidowi badań czystości wody

- mówi Maria Małysko-Dudek, sekretarz Gminy Tolkmicko.

Plaża w Suchaczu, choć nadal przyciąga sporo osób, wielkiego szczęścia do zarządców nie ma. W 2015 roku zainteresował się nią organizator koncertów. Wtedy w letnie weekendy Suchacz rozbrzmiewał muzyką disco polo. Po sezonie jednak firma się zwinęła.

Ostatnio rzeczywiście nie mieliśmy szczęścia, jeśli chodzi o dzierżawienie tej plaży. W ubiegłym roku w ogóle nie znaleziono chętnego. Nie ukrywamy, że zależy nam, aby ktoś zajął się tym miejscem. Ten teren daje możliwości, można tam prowadzić np. lokale gastronomiczne. Wiemy, że wcześniej to zanieczyszczenie wody i zakaz kąpieli mógł odstraszać, ale w ostatnich latach jest lepiej. W ubiegłym sezonie, zarówno w Tolkmicku, jak i Kadynach, można było się kąpać. Nikt w Suchaczu nie robił wtedy badań, ale podejrzewamy, że i tam wyniki badań wody, byłyby podobne

- mówi sekretarz gminy Tolkmicko.

Zainteresowani wydzierżawieniem plaży są również mieszkańcy Suchacza.

- Turyści, w tym mieszkańcy Elbląga, chętnie do nas przyjeżdżają. W tej jedna to my, mieszkańcy dbamy o tę plażę, sprzątamy ją, żeby jakoś wyglądała-bywa, że po weekendzie, uzbieramy siedem worów śmieci. Dobrze byłoby, aby znalazł się ktoś, kto zadba o to miejsce, zagospodaruje je. Bardzo na to liczymy - mówi Monika Jarkiewicz, sołtys Suchacza.

Na chętnych, którzy zechcą podjąć się dzierżawy jednego, lub dwóch odcinków plaży, gmina Tolkmicko czeka do 3 maja.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ karakan
  Środa, 19.04

  a na co komu takie kartoflisko? na takiej ziemi to nawet ziemniakow nie zasadzi

 2. 2
  +22
  ~ Janko Muzykant
  Środa, 19.04

  Ach gdzie te czasy z lat 60 ubiegłego wieku,kiedy to do pociągu nie można było wsiąść tak były przepełnione w niedziele do Suchacza i Tolkmicka.

 3. 3
  +4
  ~ kubis
  Czwartek, 20.04

  minęły...niestety

 4. 4
  +1
  ~ xyz
  Czwartek, 20.04

  Kto o zdrowych zmysłach i dbający o podstawy higieny będzie się kapał lub plażował w takich warunkach?

 5. 5
  +4
  ~ Kat Na Idiotów
  Czwartek, 20.04

  Różnica między kąpieliskiem a miejscem wykorzystywanym do kąpieli jest spora. By gmina mogła pochwalić się kąpieliskiem, miejsce musi być wyznaczone uchwałą rady gminy, mieć stałą opiekę ratowników, zapewniony wywóz śmieci, dostęp do urządzeń sanitarnych i zaplecze rekreacyjne. Wymagania wobec kąpielisk zaostrzyły się, gdy w 2012 r. w życie weszło rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych. Zgodnie z dokumentem każde kąpielisko powinno zostać wyposażone m.in. w ratowniczą łódź motorową, wiosłową, koło ratunkowe z nietonącą linką o długości 25 m lub pasy ratownicze. Do tego doszły jeszcze m.in. tablice do zamieszczania informacji o temperaturze wody i powietrza, prędkości wiatru oraz wysokości fali czy megafony na każdym stanowisku ratowniczym. To rodzi spore koszta. A miejsce wykorzystyw

 6. 6
  +2
  ~ Kat Na Idiotów
  Czwartek, 20.04

  Jak zorganizować kąpielisko.....https://sk.gis.gov.pl/index.php/strona/content/13

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.