Sobota, 18.01.2020, Imieniny: Piotr, Malgorzata
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Zajęli się" nim wandale, teraz będzie musiał zniknąć z ulicy?

19.04.2017, 07:00:25 Rozmiar tekstu: A A A
"Zajęli się" nim wandale, teraz będzie musiał zniknąć z ulicy?
Fot. Ryszard Biel

Pusta konstrukcja, rozbite szyby i leżące dookoła szkło. Tyle zostało z kiosku przy ul. Grobla św. Jerzego. W tej chwili nie tylko szpeci okolicę, ale stwarza zagrożenie. Ktoś powinien zrobić z nim porządek - przekonuje Czytelniczka info.elblag.pl.

W szarym PRL-u przyciągały obfitością towaru i kolorowymi witrynami. Do dzisiaj można je spotkać w różnych punktach Elbląga. Wiele z nich świeci już jednak pustkami. Zaniedbane przez lata "straszą" swoim wyglądem, a często dzieła dopełniają jeszcze wandale. Przykładem może być właśnie kiosk przy ul. Grobla św. Jerzego.

Ten kiosk, wcześniej długi czas działał. W ostatnich latach stał zamknięty na głucho, ale widać było, że ktoś o niego dbał. Teraz jednak najwyraźniej zainteresowali się nim wandale. Najpierw wyłamano okiennice, później wytłuczono okna. Właściciel zainteresował się obiektem dopiero po kilku dniach. Widać, że próbował w jakiś sposób to zabezpieczyć, bo kiosk został otoczony taśmą i pojawiły się na nim ostrzeżenia. To jednak niewiele dało, bo ostatnie szczątki szyb albo zostały wytłuczone, albo same wypadły i teraz szkło wala się dookoła kiosku.

- mówi kobieta.

Jak się okazuje, sprawą zainteresowała się również straż miejska. Interwencję podjęła jeszcze przed świętami Wielkiejnocy. Wszystko wskazuje na to, że szpecący obiekt niebawem zniknie z ulicy.

W takich sytuacjach kontaktujemy się z właścicielem, jeśli ten jest nam znany, albo z właścicielem lub zarządcą gruntu, na którym położony jest obiekt. W tej konkretnej sprawie wysłaliśmy pismo do tego ostatniego, czyli Zarządu Zieleni Miejskiej. Mamy już informację, że ZZM skontaktował się z właścicielem kiosku i zobowiązał go do jego rozbiórki. Jeśli tego nie zrobi, zarząd sam rozbierze kiosk, a kosztami obciąży właściciela

- wyjaśnia Jan Korzeniowski, komendant Straży Miejskiej w Elblągu.

Kiosk przy ul. Grobla św. Jerzego to nie jedyna taka pamiątka po PRL-u w Elblągu. Sporo takich pawilonów znajduje się przy elbląskich przystankach. W niektórych nadal funkcjonują sklepiki z prasą, inne od dawna świecą pustkami, niszczeją.

Każdy z tych obiektów ma właściciela, czy to osobę prywatną, czy kolportera. To do ich obowiązku należy utrzymanie go w odpowiednim stanie. W sytuacjach, gdy stan techniczny pawilonu jest zły, czy jest on bardzo zaniedbany my możemy jedynie naciskać na właściciela, aby się tym zajął. Na szczęście nie mamy wiele takich sytuacji. Ostatnią chyba była ta sprzed blisko dwóch lat dotycząca pawilonu przy ul. Fromborskiej. W tamtym przypadku, po wielokrotnych interwencjach, udało nam się doprowadzić do rozbiórki. W tej chwili takich kiosków jest coraz mniej. Wiadomo, że prowadzenie takich punktów nie cieszy się specjalnym powodzeniem, powoli przechodzą one do przeszłości

- mówi Michał Górecki z Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Tor
  Środa, 19.04

  Kolejne dwa kioski na Mickiewicza.

 2. 2
  +11
  ~ ewa
  Środa, 19.04

  cały szereg pawilonów z rogu - Kosynierów Gdyńskich / Słoneczna - powinien zniknąć ! pustostany i rudery które niedługo same się zawalą !

 3. 3
  +3
  ~ Obserwator
  Środa, 19.04

  Wandale to taka grupa osobników, która aby żyć musi coś niszczyć, Nie może spokojnie przejść obok opuszczonego lokalu, obiektu. stojącej ławki, przystanku. Ta grupa nie może zdobyć się na wysiłek by coś porządnego zrobić, ale nie szczędzi wysiłku i trudu by coś zniszczyć. W ich sprawie powinien wypowiedzieć się jakiś psychiatra.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.