Piątek, 23.02.2018, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dziś rocznica wyzwolenia Elbląga - zabrakło miejskich obchodów. „Nie można zapomnieć o tych, którzy zginęli”

10.02.2017, 15:35:48 Rozmiar tekstu: A A A
Dziś rocznica wyzwolenia Elbląga - zabrakło miejskich obchodów. „Nie można zapomnieć o tych, którzy zginęli”
Fot. Ryszard Biel

Przed laty rocznica wyzwolenia Elbląga była obchodzona z rozmachem. 10 lutego odbywały się miejskie obchody, delegacje składały kwiaty pod Pomnikiem. Dziś o tej dacie pamiętają nieliczni. Czy jest szansa, by to się zmieniło?

Dziś, 10 lutego, pod Pomnikiem żołnierzy Armii Czerwonej, na cmentarzu  przy ul. Agrykola, radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej, wiceprezydent Janusz Nowak, kilku elblążan oraz delegacja z Kaliningradu postanowili uczcić rocznicę wyzwolenia Elbląga.  Tam bowiem spoczywa 200 żołnierzy, który  polegli w walce o wyzwolenie Elbląga.

 

Należy uczcić pamięć ludzi, którzy tutaj zginęli walcząc z okupantem, z faszystami. Nie można o tych chłopcach zapomnieć. Szacunek należy im oddać

– zaznaczył Wojciech Rudnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Czy jest szansa na wznowienie miejskiej uroczystości upamiętniającej kolejne już rocznice wyzwolenia Elbląga? - Nie wiem, dobrze by było – dodał Wojciech Rudnicki. - Myślę, że poplątana historia naszego kraju powoduje, że jedne uroczystości mogą wzbudzać  duże emocje, drugie nie. Jednak sądzę, że tam, gdzie chodzi o ludzi, którzy polegli, nie podlega wątpliwości, że ich pamięć trzeba uczcić.

Klub Radnych SLD nie wyklucza, że wystąpi do Prezydenta Elbląga, Witolda Wróblewskiego  z prośbą o przywrócenie obchodów.

Uroczystości  związanych  z rożnymi rocznicami w Elblągu jest bardzo dużo. Nie ma co umniejszać i tej rocznicy. W najbliższym czasie w tej kwestii będą poczynania naszego Klubu

– zapewnił Wojciech Rudnicki.


Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 27

%85.2 %14.8


Galeria / Złożenie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy Armii Czerwonej ( zdjęć 20 )
Dodano: 2017-02-10 | Fot. Ryszard Biel

Komentarze do artykułu (31)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ pallmall
  Piątek, 10.02

  Nie było wyzwolenia, było zdobycie. Armia Czerwona nie wyzwalała.

 2. 2
  +7
  ~ Marian
  Piątek, 10.02

  Komorowski powiedziałby, że to było dawno, więc niema sensu wspominać. No cóż garstka Tych przedstawicieli Miasta i mieszkańców , ale podziękowania za pamięć. Mój tata razem z wojskami radzieckim doszedł aż do Bautzen, gdyby nie wsparcie Tych wojsk , to nie wiem gdzie byłoby nasze miejsce i czy w ogóle by było.Kiedyś w szkołach takie rocznice były nagłaśniane i młodzież też uczestniczyła. Teraz to nie wiem jak jest? ZNP ma zbierać podpisy o referendum.

 3. 3
  --1
  ~ Olek
  Piątek, 10.02

  Już w Jałcie trzech przywódców ZSRR,USA.Wielkiej Brytanii uzgodnili,że większość południowych Prus Wschodnich ma należeć do Polski. Pomimo tego Armia Radziecka miasto niszczono i to z pełna determinacją. Nie wspomnę o całej gehennie narodu Polskiego jakiej doznał od Rosji Carskiej a następnie od komunistów rosyjskich. Rosjanie jak opuszczali zajęte fabryki w całych Prusach to doszczętnie je okradli. Polska wasalna się nie liczyła w rachunkach Stalina. Nasuwa się pytanie dlaczego mamy im dzisiaj składać kwiaty ???

 4. 4
  +3
  ~ Polak.
  Piątek, 10.02

  a ci tu znowu przekłamują historię, że niby było jakieś wyzwolenie armii czerwonej - powiedzcie to też tym tysiącom Polaków pomordowanym przez tą samą armie czerwoną m.in. w tzw. obławie augustowskiej nawet juz po zakończeniu wojny - obyście wy komuchy zawsze byli tacy "wolni" jak "wyzwalała" zbrodnicza i niczym się nie różniąca od ss i wehrmachtu armia czerwona

 5. 5
  +16
  ~ Elb58
  Piątek, 10.02

  Do administratora...galeria zdjęć,to chyba winno byc Armia Czerwona,a nie Armia Krajowa...a swoją droga...uważam,ze nie zaszkodzi postawić znicz...oni nie prosili sie na wojnę...oni musieli iść na wojnę i zginęli...zawsze na 1 listopada..idę i zapalam znicz...po prostu....

 6. 6
  --11
  ~ Polak.
  Piątek, 10.02

  a tak swoją drogą, to kiedy ta zbrodnicza gwiazda czerwona zostanie usunięta z tego pomnika?!?!?! to jest symbol zbrodniczej armii tak samo jak swastyka!!!

 7. 7
  --7
  ~ Hmm ... ??
  Piątek, 10.02

  Jakby Nas znów najechali... to wiadomo Kto ich przywita u bram miasta chlebem i solą . Tak, ciągnie do macierzy ..do domu i starych dobrych czasów PZPR ???

 8. 8
  0
  ~ Hańba .
  Piątek, 10.02

  Ciekawe ilu z tych " wyzwolicieli " w 39 napadło na Polskę , a może byli śród nich egzekutorzy z Katynia a.... SLD ich upamiętnia ??? Przecież to była kontynuacja czwartego rozbioru i narzucanie nowej czerwonej doktryny na zajętych ziemiach , których nie udało się zdobyć w Europie... armii czerwonej w 1920 . Żenada .

 9. 9
  --2
  ~ Mama Obama
  Piątek, 10.02

  Co to za ludziki jakieś?

 10. 10
  0
  ~ aaallllleeee
  Piątek, 10.02

  wyzwolenie ? ehhhh dziennikarstwo

 11. 11
  0
  ~ Polak.
  Piątek, 10.02

  Dziś jest rocznica pierwszej wywózki Polaków na sybir (10 lutego 1940r.) - na czerwonym portalu o tym ani słychu ale za to chrzanią o jakimś "wyzwoleniu" przez ruskich. Ps1. Marian, a twojego tatę to armia czerwona wcieliła siłą, czy sam się zgłosił - i spytam także co robił twój tata w 1939roku - jeśli strzelał, to w którą stronę? Ps2. Elb58 - widzę, że stawiasz czerwonym najeźdźcom znicze - to juz mnie teraz nie dziwi, że tuż przy tym samym cmentarzu są groby Polskich żołnierzy im nie stawiasz zniczy na 1 listopada - ja to robię co roku i pamiętam, jak byłem w przedszkolu to zrobili nam "wycieczkę" na cmentarz czerwonej zarazy i kazali czyścić groby i stawiać świeczki - mnie nie zmusili, choć mały byłem.

 12. 12
  +8
  ~ Raz dwa trzy
  Piątek, 10.02

  Do Polak...do wszystkich komentujących masz pretensje...rzeczywiście...chodząc do..przeszkola..miałeś tyle do powiedzenia..co nic..nie robrajaj mnie...

 13. 13
  --2
  ~ Mojżesz
  Piątek, 10.02

  Armia Radziecka napadła Polskę i Polaków 1939 roku . Biedni żołnierze Armii Czerwonej polegli w walce z Niemcami , ich sojusznikami . Co nam do tego czerwone żydowskie chorągiewki ? Macie ochotę to odwiedzajcie . Starych Komuchów z PZPR chowają z honorami Biskup Elbląski i Proboszcz . Wstyd !

 14. 14
  0
  ~ Polak.
  Piątek, 10.02

  Raz dwa trzy - a świstak na to "niemożliwe" ;) PS. jest też dziś rocznica zaślubin Polski z morzem 10 lutego 1920 roku, po latach zaborów - ale co tam tutaj piszą o "wyzwoleniu" przez ruskich.

 15. 15
  --6
  ~ Do klim
  Piątek, 10.02

  Lans trwa dalej, walnij lepiej jakiś artykuł dawno nie było. Pytanko czy będziesz miał obniżona emeryturę oficerze LWP.?

 16. 16
  +10
  ~ bobo
  Piątek, 10.02

  sorki-pallmal omylnie dałem Ci minus Ktoś w innym roku dość jaśnie opisał to były Prusy i niemieckie miasto czyli - ZDOBYCIE-. [Powinno się określać coś w tym rodzaju] Kwiaty i znicze dla poległych w walkach o Elbląg [i okoliczne tereny] Ruscy szli na Berlin w znacznej części przez ziemie polskie [bez Prusów -nie były nasze przed wojną] zajmując tereny - siłą rzeczy które były okupowane przez Niemców i tu właśnie w - nawiasie - można mówić o - WYZWOLENIU -polskich miast .Inna sprawa jak to robili często niepotrzebna totalna demolka grabież gwałt .

 17. 17
  --5
  ~ ?? !!
  Piątek, 10.02

  Faktycznie . Mogli mieć polską " krew na rękach " . Nie tylko z nazwy armia .. była " czerwona " . A Pan Rudnicki mówi , że nie można o nich zapomnieć ?? Powie.. mi Pan, kto z Polaków wybiera Pana do rady miejskiej , bo nie rozumiem ich .

 18. 18
  --2
  ~ WON!
  Sobota, 11.02

  Jak można wyzwolić niemieckie miasto Elbling?Komuchy do domów,ale już!

 19. 19
  +3
  ~ abc1
  Sobota, 11.02

  To było zdobycie nie wyzwolenie. Wyzwalanego miasta się nie okrada i nie dopala. Dawną fabrykę autobusów przy Dojazdowej "wyzwoliciele" okradali jeszcze w 1946 roku więc proszę nie pisać o wyzwoleniu. Do 45 roku to było miasto niemieckie a potem stało się polskim ot takie koło historii.

 20. 20
  --6
  ~ fiu
  Sobota, 11.02

  przypomnieli ci ze zdjęć sobie że Elbląg istnieje ale o mieszkańcach pamietajcie nie o tzw wyzwolicielach -grabieżcach.

 21. 21
  --4
  ~ Polak
  Sobota, 11.02

  dzisiaj to były tłumy kilku komuchów i kacapów co przyjechali autobusem .Ostatnie lata to tylko były 3 osoby klim ,nowak i jeszcze jeden ale teraz nowak wiceprezydentem to SZOk jakie uroczystości !!Zdrajcy i ruskie pachołki obchodzą święto 4 rozbioru i okupacji!!!!!!!!!!!!Jak chca uczcić ofiary ale tylko ofiary to niech przyjdą 1 listopada!!!!!!!!a nie czczą pamięć morderców ,okupantów i odwiecznych wrogów narodu Polskiego!!!!Ci którzy w tym uczestniczyli niech spadają do Putina albo ozdobić nimi latarnie!!!

 22. 22
  --8
  ~ wkurwiony
  Sobota, 11.02

  Ale mogli przejść kilkanaście metrow dalej i pod krzyżem Katyńskim złożyć kwiat yw rocznicę wywózek na Sybir i 62 rocznicę miesięcznicy Smoleńskiej a corobią!!!!!czczą okupantów kacapskich zbrodniarzy a Polskie ofiary kacapów mają w dupie >> i niby czczą ofiary ?? te komuchy nigdy nie były pod krzyżem Katyńskim,sowieckie mendy i zdrajcy

 23. 23
  --1
  ~ dla lewaków
  Sobota, 11.02

  lewacki portal oni historię znają napisaną przez Stalina rocznica wyzwolenia-kogo oni wyzwalali przecież miasto było niemieckie grabieże gwałty na kobietach sowieci szaleli w grodzie Hermana von Balka aż do 1947r

 24. 24
  +11
  ~ do wkurwiony
  Sobota, 11.02

  Ty w ***iony kto ci broni zamiast do Katynia to na miesięcznicę jechać i z kaczorem świętować. Kłapać jadaczką każdy potrafi.

 25. 25
  --4
  ~ dowładzmiasta
  Sobota, 11.02

  Upamiętnienie żołnierzy wyzwalających Elbląg, ok. A kto z przedstawicieli naszego miasta upamiętnił wywóz naszych RODAKÓW na Sybir!? Zrobić lans medialny ze złożenia kwiatów radzieckim żołnierzom zapominając o gehenne POLAKÓW??? Nie mam nic do biednych prostych żołnierzy! Ale boli mnie że nasi prezydenci nie pamiętają lub co bardziej prawdopodobne nie wiedzą o innych Ważnych rocznicach!!!!! My mieszkańca będziemy o tym pamiętali przy najbliższych Wyborach w 2018ROKU!!!! Czasy CZERWONYCH w Wolnej Ojczyźnie bezpowrotnie miną !

 26. 26
  --3
  ~ marek elbląski
  Sobota, 11.02

  Elbing był zdobyty przez kacapów,a miejscowi Niemcy -rdzenni mieszkańcy tego miasta albo uciekli,albo zostali zamordowani przez czerWoną swołocz,Polacy w tym mieście,to jedynie zesłani na przymusowe roboty do Rzeszy,lub więźniowie KZ,więc nie nazywajmy tego "wyzwoleniem"tylko "zdobyciem".

 27. 27
  --4
  ~ rysiu
  Sobota, 11.02

  Jak można ,,wyzwolić,, miasto niemieckie ? Autor artykułu nie ma bladego pojęcia o historii Elbląga. Dziwię się, że jeszcze w 2017 roku można pisać takie głupoty.

 28. 28
  --3
  ~ bolek
  Niedziela, 12.02

  a tu taka niespodzianka nikt z kaliningradu nie przyjechał ani nawet z konsulatu nie mówiąc o szarych ludziach sowieckich za miedzy - sieroty pokomunistyczne Nowak Mańkut Klim i reszta - dusza niewolnika się odezwała.

 29. 29
  +8
  ~ Pamięć
  Niedziela, 12.02

  Widać, że pamięć o wszystkich, którzy zginęli, jest potrzebna. Niezależnie czy zdobyli, wyzwolili, odzyskali, okupowali ,itp. Do wyboru, do koloru. Leżący na cmentarzu walczyli o miasto, do którego decyzją dobrodusznych wujaszków :Churchilla, Roosevelta i Stalina, pozostawiając swoje kresy, nasi rodzice musieli przybyć. Znikome wsparcie oszołomów typu "polak" jest widoczne.. Elbląg jest ciągle miastem ludzi normalnych, mimo że, coraz bardziej obawiających się zadeklarować. Z powodu takich "polaków" , prymitywnych i pałających nienawiścią. Tutaj i gdzie indziej.

 30. 30
  0
  ~ Tutejszy31
  Niedziela, 12.02

  Tak właśnie przeklamuje się historię. Pomimo szacunku jakim darzę radnego Wojciecha Rudnickiego nie zgadzam się z jego wypowiedzią dotyczącą tu cytuje "nie należy umniejszać i tej rocznicy" w związku z innymi które są obchodzone w Elblągu. Zdaniem Pana Rudnickiego rocznice obchodzone w związku z uczczeniem żołnierzy podziemia niepodległościowego należy przyrównywać do "wyzwolenia" przez bolszewicką Armię Czerwoną reprezentującą interesy dyktatora Józefa Stalina niemieckiego nota bene miasta jakim był Elbing. Panie radny Polacy z tym "wyzwoleniem" nie mają nic wspólnego. Chyba że chodzi o interes aparatczyków post PZPR-owskich którzy przy okazji tego typu świąt mogliby się promować. W końcu wybory samorządowe już blisko...

 31. 31
  --1
  ~ hihihi
  Niedziela, 12.02

  Od kiedy to " wyzwoliciel " po zdobyciu niszczył , palił , rozkradał miasto nasze Elbląg .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.