Sobota, 16.10.2021, Imieniny: Florentyny, Ambrozego, Gawla
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Służby miejskie testowały nową zaporę. W razie "cofki" ma ochronić przed zalaniem teren przy moście

28.10.2016, 12:00:48 Rozmiar tekstu: A A A
Służby miejskie testowały nową zaporę. W razie "cofki" ma ochronić przed zalaniem teren przy moście
Fot. Ryszard Biel

Kilkunastu członków Formacji Obrony Cywilnej miasta Elbląga rozłożyło dziś (28 października) pod mostem Kardynała Wyszyńskiego specjalną zaporę przeciwpowodziową. W przypadku zagrożenia tzw. cofką, ma ona ochronić ulicę Panieńską przed zalaniem. Tworzący Formację pracownicy trzech miejskich spółek: ZZM, EPEC i EPWiK sprawdzili także jej szczelność. Na czas ćwiczeń przez około 3 godziny nieprzejezdny był odcinek ulicy Panieńskiej i Bulwaru Zygmunta Augusta. Dla pojazdów wyznaczono objazd.

Ćwiczenia z rozkładania Mobilnego Systemu Ochrony Powodziowej (MSOP) zorganizował Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego. O godzinie 8 rano pod mostem Kard. S. Wyszyńskiego pojawili się członkowie Formacji Obrony Cywilnej miasta Elbląga. W jej skład wchodzi po około 15 pracowników z każdej z trzech miejskich spółek: Zarządu Zieleni Miejskiej, Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Formacja Obrony Cywilnej jest zwoływana w przypadku zaistnienia zagrożenia miasta np. w przypadku wystąpienia zjawiska tzw. cofki na rzece Elbląg. Wówczas w razie potrzeby zajmuje się ona m.in. rozkładaniem tzw. Mobilnego Systemu Ochrony Powodziowej, ale także sypaniem piasku do worków i układaniem ich na wałach. Dziś odbywają się ćwiczenia z rozkładania ścianki szczelnej pod mostem oraz jednego panelu ścianki od strony rzeki Elbląg obok ogrodzenia campingu

- wyjaśnia Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego.

Jak tłumaczy urzędnik, tego typu ćwiczenia organizowane są w miarę potrzeb. Ostatnie odbyło się przed rokiem, gdy MSOP przy Panieńskiej oddawano do użytku. System tworzą segmentowe elementy aluminiowe z uszczelniającą gumą izolacyjną. Ustawiane są doraźnie w wykonanych w ulicy „gniazdach”, podczas wysokiego stanu wód i ryzyka zalania terenów przy ul. Panieńskiej (w okolicy mostu).

MSOP powstał w wyniku realizacji przez Miasto dużej inwestycji przeciwpowodziowej. Oprócz wspomnianego systemu, w latach 2013-2015 wykonano m.in. ściankę szczelną z oszczepem na prawym brzegu rzeki Elbląg (na odcinku od terenu campingu do mostu kolejowego), wybudowano cztery pompownie wód deszczowych, podniesiono wały oraz wymieniono sieć kanalizacji deszczowej. Zadanie, które w 85% zostało dofinansowane ze środków unijnych kosztowało 40 mln zł.

Dzisiejsze ćwiczenia oprócz sprawdzenia czasu rozkładania systemu, miały na celu także przetestowanie szczelności zapory. Pomogli w tym elbląscy strażacy, którzy za pomocą węża dostarczyli wodę z pobliskiego hydrantu. Test wypadł pozytywnie. Zauważono niewielkie przesiąki, które nie stanowią większego zagrożenia.  

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Ćwiczenia Obrony Cywilnej ( zdjęć 35 )
Dodano: 2016-10-28 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ jamaleg
  Piątek, 28.10

  zapowiadaliscie cwiczenia od 11 a były duzo wczesniej czyli jak zawsze lipa

 2. 2
  0
  ~ jamal
  Piątek, 28.10

  Od 8.00 do 11.00.

 3. 3
  +6
  ~ żarty
  Piątek, 28.10

  Przestańcie sobie robić jaja z mieszkańców i ich mienia.A może zapora z kartonu.Niech olsztyn daje kasę na budowę murków wzdłuż rzeki i na Żuławy a nie zabawy w zaporki.

 4. 4
  +2
  ~ dobra rada
  Piątek, 28.10

  posadzić urzędników,polityków i innych obok siebie i zapora darmowa gotowa.

 5. 5
  --3
  ~ to nie żarty
  Piątek, 28.10

  RE: ~żarty "niech olsztyn daje kasę na budowę murków wzdłuż rzeki i na Żuławy" Czytałeś ten artykuł w ogóle i oglądałeś galerię? Wyraźnie jest napisane że murek stoi wzdłuż tej rzeki, ale nie całej. Jest to zbyt kosztowne po prostu. Ten murek zapobiegnie właśnie wlewie wody przez to co nie stoi. Nie wiem o co Ci chodzi, wyraźnie widać że jest szczelny.

 6. 6
  0
  ~ MARECKI
  Piątek, 28.10

  Rychło w czas koledzy :-). Wtedy trzeba było przeestować : http://marecky.bikestats.pl/1522604,To-tu-to-tam-po-Elblagu.html

 7. 7
  +1
  ~ okon
  Piątek, 28.10

  Ha Ha i tak wam to olsztyn bagien zapierze ,bo stwierdzi że u nich w giżycku jezioro wylewa hahhahaha.

 8. 8
  +2
  ~ michu0137
  Piątek, 28.10

  może i teraz jest szczelny ale jeśli ktokolwiek miał kiedyś do czynienia z powodzią wie że takie lanie wody to nic w porównaniu z ciśnieniem jakie wytwarza się pod naporem większej ilości wody , pozdrawiam optymistów :-)

 9. 9
  +1
  ~ yerds
  Sobota, 29.10

  jeśli przyjdzie cofka i woda się podniesie to Pan prezydent razem z wice i Panem Arturkiem położa się pod tym mostem i własnymi ciałami zatrzymaja rzekę i uratuja miasto, zr0obia wał z własnych ciał

 10. 10
  +4
  ~ bajeczki
  Sobota, 29.10

  Postawcie tę zaporę na nierównym terenie i gdy woda podnosi się.Już to sprawdzono g***o z tego będzie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.