Środa, 23.09.2020, Imieniny: Tekla, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dziś 15 sierpnia obchodzimy dwa święta – Wojska Polskiego i Wniebowzięcie NMP

15.08.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dziś 15 sierpnia obchodzimy dwa święta – Wojska Polskiego i Wniebowzięcie NMP
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Święto Wojska Polskiego to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej 15 sierpnia 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Corocznie 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały.



Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem Najwyższych Władz Państwowych Honorowa Zmiana Warty. W związku z pandemią, programy uroczystości są dużo skromniejsze od ubiegłorocznych uroczystości.



15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej, dla którego ustawodawca wprowadził wolne. W Kościele Katolickim jest to bardzo ważne święto upamiętniające Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej.



W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto. W innych częściach kraju często wiąże się ono ze świętem dożynek.

Dzień 15 sierpnia wiąże się także z ustawowym zakazem handlu – co oznacza, że dziś nie zrobimy  zakupów sklepach wielkopowierzchniowych. Dopuszczana jest jednak sprzedaż prowadzona przez właścicieli sklepów czy przez osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne. Otwarte mogą być także stacje benzynowe, apteki, bary czy restauracje.

Źródło: Wikipedia

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.