Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Lucja, Kazimierz, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Prezydent pokazał Centrum Bezpieczeństwa Miasta. W jednym miejscu monitorują miasto i przewidują powódź

15.04.2016, 13:46:52 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydent pokazał Centrum Bezpieczeństwa Miasta. W jednym miejscu monitorują miasto i przewidują powódź
Fot. Ryszard Biel
REKLAMA

Prezydent Witold Wróblewski zaprezentował dziś jak funkcjonuje nowo utworzone Centrum Bezpieczeństwa Miasta. W jednym budynku przy ul. Orzeszkowej 2, skupiono kluczowe dla bezpieczeństwa miasta stanowiska: miejskiego monitoringu wizyjnego, systemu ochrony przeciwpowodziowej, Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz centrum zarządzania miejską siecią szerokopasmową.

Centrum Bezpieczeństwa Miasta mieści się w zmodernizowanym i przebudowanym budynku przejętym przez Magistrat od straży pożarnej. Obiekt dostosowano do nowych funkcji w ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu "Budowa Centrum Zarządzania Siecią Miejską w Elblągu". Łącznie wydano na ten cel ponad 2,8 mln zł.

Na jego najwyższej, trzeciej kondygnacji znajduje się tzw. sala operacyjna, w której mieszczą się stanowiska m.in. miejskiego monitoringu wizyjnego. Monitoring został przeniesiony z budynku komendy policji przy ul. Królewieckiej. Jego obsługą - 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu - zajmuje się Straż Miejska. Łącznie składa się on z 43 kamer (23 obrotowych i 20 stałopozycyjnych), które obserwują ogólnodostępne miejsca niebezpieczne, w tym m.in. skrzyżowania głównych ulic. Strażnicy miejscy pracują na nowoczesnym systemie cyfrowym nagrywającym w jakości HD, który ma możliwość rozbudowy o dodatkowe funkcje.

W budynku przy Orzeszkowej swoją siedzibę ma też Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pełni ono całodobowe dyżury w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców miasta. MCZK prowadzi nadzór nad systemem wykrywania i alarmowania oraz systemem wczesnego ostrzegania ludności w sytuacjach zagrożenia. Zadaniem Centrum Zarządzania Kryzysowego jest też współdziałanie z podmiotami prowadzącymi akcje ratownicze, poszukiwawcze i humanitarne. W razie pojawienia się zagrożenia i konieczności ostrzegania przed nim, do jego dyspozycji jest 17 syren alarmowych rozmieszczonych w całym mieście.

W Centrum Bezpieczeństwa Miasta znajduje się również stanowisko ds. systemu ochrony przeciwpowodziowej, które stanowi wsparcie dla MCZK. W miejscu tym obsługiwany jest moduł prognozowania powodzi (specjalistyczne oprogramowanie teleinformatyczne wraz z siecią telemetrycznych stacji pomiarowych rozlokowanych w Elblągu oraz w powiecie elbląskim i na Mierzei Wiślanej), który powstał w zeszłym roku ze środków unijnych. Dzięki niemu Miasto ma dostęp w czasie rzeczywistym do danych pogodowych i hydrologicznych tj. poziom wody w ciekach wodnych, kierunek i siła wiatru czy wielkość opadu. Co za tym idzie na stanowisku monitoringu przeciwpowodziowego możliwa jest błyskawiczna analiza sytuacji i możliwość wygenerowania prognozy stanu wody (do 48 h w przód).

Zmodernizowany obiekt przy Orzeszkowej 2 mieści także Centrum zarządzania miejską siecią szerokopasmową. Powstała w ostatnich latach w niemal całym mieście sieć światłowodowa, liczy około 80 kilometrów kanalizacji i 120 km kabli światłowodowych. Z sieci tej korzystają wszystkie jednostki miasta (160 obiektów). Miejska sieć szerokopasmowa wykorzystywana jest m.in. do przesyłu obrazu z 200 kamer monitoringu wizyjnego miasta (łącznie z kamerami w obiektach). Obsługuje też 1700 Numerów telefonicznych (telefonia wewnętrzna) oraz ponad 2500 użytkowników. Obsługą sieci oraz przyjmowaniem zgłoszeń zajmuje się 7-osobowy zespół Referatu Teleinformatyki Departamentu Innowacji i Informatyki.

Jak zaznaczają władze miasta, głównymi celami Centrum Bezpieczeństwa Miasta są m.in. zintegrowanie i skoordynowanie działań służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, skrócenie czasu ich reakcji oraz skupienie służb w jednym, dobrze wyposażonym miejscu.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ Czas na zmiany w SM
  Piątek, 15.04

  A swoją drogą, niech info.elblagt zbada, czemu Korzeniowski wciąż jest z nadania komendantem Straży Miejskiej w Elblągu? W firmach innych są konkursy na prezesów, dyrektorów itp. A tu Korzeniowski przsypawany do stołka ? UM organizuje przecież konkursy , a tu Towarzysz-Komendant od prawie 20 lat zajmuje to samo stanowisko. Coś mi tu śmierdzi.

 2. 2
  --5
  ~ czas na wymiany
  Piątek, 15.04

  Odezwał się fachowiec od HR-u , może tak mniej wyniszczania kadr, wykopywania ludzi którzy znają się na swojej pracy to samo możemy powiedzieć o wielu innych nawet o J.Kaczyńskim, za długo jest na szczycie coś tu naprawdę smierdzi

 3. 3
  +7
  ~ er
  Piątek, 15.04

  Dokładnie, zmienić komendanta na osobę, która w końcu zreformuje ten twór. Korzeniewski obiecał reformy, ale ich nie widać. Potrzebna młoda osoba z wyższym wykształceniem menadżerskim, a nie mundurowy emeryt.

 4. 4
  +3
  ~ q1
  Piątek, 15.04

  Tyle kilometrów światłowodów, pełno urządzeń za grube miliony, ale podatnik, który za to zapłacić, nie skorzysta z tego.

 5. 5
  +4
  ~ młody
  Sobota, 16.04

  SKANDAL - młodzi borykają sie z brakiem pracy a starzy ludzie którzy mają emeryturki i to wysokie zajmują miejsca innym.Czy w Elblągu rządzący miastem są niedowidzący i tego nie widzą.KIEDY w Elblągu będzie dyspozytornia pogotowia co śpicie czas na powrót z olsztyna.

 6. 6
  +4
  ~ oii
  Sobota, 16.04

  a lądowania ufoludków nie monitorują? a dlaczego?

 7. 7
  +2
  ~ mu
  Niedziela, 17.04

  Dziadku drogi dziadku nie chcemy jeszcze spać ..................... .Dobranocka. A MŁODZI NA BEZROBOCIU.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0353579521179