Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Lucja, Kazimierz, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Miasto chce zakupić nowe syreny alarmowe za 300 tys. zł. Będzie można sterować nimi nawet z Olsztyna

14.04.2016, 12:00:37 Rozmiar tekstu: A A A
Miasto chce zakupić nowe syreny alarmowe za 300 tys. zł. Będzie można sterować nimi nawet z Olsztyna
fot. UM Elbląg / AR Gabo
REKLAMA

17 usytuowanych w newralgicznych punktach miasta syren alarmowych, stanowi obecnie system ostrzegania mieszkańców Elbląga przed ewentualnymi zagrożeniami. Jedenaście z nich to przestarzałe syreny mechaniczne, które jak pokazał ostatni rok często zawodziły. Miasto jeszcze w tym roku chce je zastąpić nowszymi, elektronicznymi z możliwością emitowania sygnałów głosowych. Nowe syreny będzie można uruchamiać z jednego centralnego miejsca np. ze stanowiska ostrzegania w Olsztynie.

System alarmowania miasta Elbląg składa się z 17 syren alarmowych usytuowanych, ze względu na zagęszczenie ludności, w newralgicznych punktach miasta. Obecnie składa się na niego 11 syren mechanicznych i 6 syren elektronicznych (nowoczesnych, z możliwością nadawania komunikatów głosowych). Jak informuje Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego, obecnie system jest rozwijany w kierunku zastępowania wyeksploatowanych syren mechanicznych nowoczesnymi elektronicznymi.

Syreny alarmowe mechaniczne, ze względu na wyeksploatowanie i zwiększającą się awaryjność są sukcesywnie wycofywane z użytku. Jedna z poważniejszych awarii związana z systemem alarmowym miasta, miała miejsce 1 sierpnia zeszłego roku. Wówczas, w związku z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, punktualnie o godz. 17.00 wszystkie syreny miały zostać włączone na czas jednej minuty. Tak się jednak nie stało.

Specjalistyczna firma ustaliła, że powodem takiej sytuacji był brak zasilania w budynku Urzędu Miejskiego, w którym znajduje się system alarmowy. Spowodowało to jednocześnie awarię w układzie zasilania tego systemu. Drugą przyczyną awarii miała być wyeksploatowana, ponad dziesięcioletnia, centralka alarmowa, która nie działała prawidłowo podczas uruchamiania alarmu.

Przestarzałe urządzenia jeszcze w tym roku mają być zastąpione przez syreny elektroniczne, które w lepszym zakresie spełniają założenia alarmowania ludności. Syreny elektroniczne, oprócz tradycyjnego sygnału dźwiękowego modulowanego, dają możliwość emitowania sygnałów głosowych wcześniej zaprogramowanych w systemie sterowania.

Projekt na zakup i wymianę syren ma w założeniu ujednolicić system syren na elektroniczne z możliwością emitowania sygnałów głosowych w całym mieście. Syreny elektroniczne nowego jednolitego typu będą również lepiej współpracować z systemem alarmowania województwa warmińsko mazurskiego, poprzez pełne zintegrowanie systemu alarmowania z systemem wojewódzkim. Nowoczesne systemy sterowania syrenami elektronicznymi dają również możliwość uruchamiania alarmów z syren z jednego centralnego miejsca np. Olsztyna w całym mieście Elbląg lub nawet w całym województwie. Tak więc modernizacja systemu alarmowania ma służyć unowocześnieniu i pełnej integracji z systemem wojewódzkim

- uzasadnia Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Warto dodać, że oprócz syren alarmowych w ramach systemu alarmowania w mieście wchodzą też inne środki i możliwości przekazu jak np. wysyłka komunikatów przez SMS i e-mail do wcześniej określonych odbiorców, którzy wyrazili zgodę na otrzymywanie informacji oraz komunikaty podawane w mediach.

Miasto na zakup i wymianę syren alarmowych zamierza starać się o unijne dofinansowanie. W budżecie miasta na rok 2016 zarezerwowano na ten cel 322 tys. zł. W kwocie tej tylko 48 tys. zł to środki miasta, reszta stanowić miałaby środki z Unii Europejskiej.

W tej chwili zewnętrzna firma opracowuje na zlecenie Miasta studium wykonalności dla tego projektu. Nabór wniosków do konkursu na środki unijne rozpocznie się 29 kwietnia. W przypadku, gdy Magistratowi uda się zdobyć dofinansowanie, realizacja projektu ma zakończyć się jeszcze w tym roku.Nowe elektroniczne syreny alarmowe funkcjonją już w Elblągu m.in. na dachu budynku II LO przy ul. Królewieckiej (fot. Ryszard Biel)

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +16
  ~ siara
  Czwartek, 14.04

  A na remont Amfiteatru na Dolince pieniędzy nie ma...ogrodzić założyć kłódkę i po temacie.

 2. 2
  +4
  ~ pil
  Czwartek, 14.04

  ja swoją żarówką steruje nawet z Tokio

 3. 3
  +32
  ~ elblążanin
  Czwartek, 14.04

  Elbląskie syreny powinny być sterowane w Elblągu, a nie w tym ***ianym olsztynie.

 4. 4
  +26
  ~ precz z olsztynem
  Czwartek, 14.04

  Jesli olsztyn chce sterować syrenami w Elblągu to niech daje kasę na te syreny.A tak na marginesie -KIEDY wreszcie olsztyn od******li się od Elbląga????

 5. 5
  +26
  ~ Elbląg do Pomorza
  Czwartek, 14.04

  Jeszcze chwila i olsztyn zawładnie wszystkim w Elblągu -A WON z tym bagiennym województwem!!!!!!!!!!!!!!!

 6. 6
  +21
  ~ asd
  Czwartek, 14.04

  Moze niedlugo Olsztyn bedzie uklada rozklady tramwajowe w Elblagu?

 7. 7
  +17
  ~ er
  Czwartek, 14.04

  Gdybyśmy mieli nowe tramwaje, to olsztyn już by je ukradł. Tak jak rozkradli Urząd Wojewódzki w Elblągu.

 8. 8
  +9
  ~ głuchy
  Czwartek, 14.04

  A po co nam te syreny alarmowe ? Dzwonów w kościołach nie brak - wszak czeka nas państwo wyznaniowe. To niech położy łapę i na takim szczególe !

 9. 9
  +7
  ~ Elblążanka myśląca
  Czwartek, 14.04

  A to widać elblazkowo ma kasę i wcale nie jest zadłużone ?.,!???a ja już się tak zamartwiałam??super gospodarze.....tylko jednak szkoda tych 300tys....bez sensu...trochę przemysleń mądrych ....brak słów ...tacy włodarze.....

 10. 10
  +12
  ~ karaczan
  Czwartek, 14.04

  podobny system juz dziala conajmniej od listopada 2014, tylko ze steruja wroblem z olsztyna. pociagaja sznureczki a on tanczy jak mu kaza

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97468686103821