Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Oskarżył kleryka o molestowanie. Prokuratura w Kwidzynie umorzyła postępowanie

02.03.2016, 15:20:07 Rozmiar tekstu: A A A
Oskarżył kleryka o molestowanie. Prokuratura w Kwidzynie umorzyła postępowanie

W lutym br. informowaliśmy o historii Patryka Lemke, który zgłosił do Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie oskarżenie przeciwko klerykowi Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Powodem miało być molestowanie seksualne. Postępowanie w tej sprawie zostało umorzone, ale wyrok nie jest prawomocny.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 197§ 2 k.k., tj."inna czynność seksualna", Patryk Lamke złożył 8 grudnia ub.r.

Sprawa dotyczy popełnienia czynu o charakterze seksualnym w stosunku do mojego klienta, w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu. Sprawa dotyczy dokonania innej czynności seksualnej przez kleryka, teraźniejszego diakona Kościoła rzymsko-katolickiego, Marcina M. na jego młodszym koledze

- wyjaśniał adwokat Patryka Lemke.

 
Do zdarzenia miało dojść w 2012 r. Mężczyzna złożył doniesienie do prokuratury. Oskarżył byłego kolegę kleryka o doprowadzenie go do "innej czynności seksualnej". Śledztwo zostało wszczęte przez prokuraturę w styczniu 2016 r. 

Patryk Lamke zapewniał, że o sprawie zawiadomił władze Wyższego Seminarium Duchownego. Nie spodziewał się jednak, że zostanie relegowany z uczelni. 
 
Kuriozalnym jest fakt usunięcia mnie  ze struktur Seminarium przez rektora owej szkoły z powodu zgłoszenia niewygodnego dla niego faktu. Ponadto możliwym jest szeroko rozumiany nepotyzm, jaki ma miejsce w Elbląskim Seminarium. Osoba poszkodowana została wydalona ze szkoły  wraz z negatywną opinią, uniemożliwiającą kontynuowanie nauki w jakimkolwiek Seminarium, zaś jej oprawca pozostał w strukturze Seminarium, mało tego sprawuje on tam niezliczone urzędy reprezentacyjne
 
- podkreślał Patryk Lemke.
 
Były już student Wyższego Seminarium Duchownego stwierdził, że jego historia nie jest pierwszą tego typu. - Z powziętych dotychczas informacji mogę wnioskować, iż ,,takie praktyki" mogą mieć często miejsce. Również władze uczelni są doskonale o takowych faktach powiadomione, mają odpowiednie informacje, nie wywiązują się z nałożonych na nich w takich sprawach obowiązków, zamiatają dane sprawy ,,pod dywan" - stwierdził Patryk Lemke.
 
Tygodnik "Polityka" opisał historię Patryka Lemke. W dzień opublikowania materiału przez "Politykę", na stronie Diecezji Elbląskiej ks. kan. dr. Wojciech Skibicki, rzecznik Kurii i wicedyrektor  Wyższego Seminarium Duchownego wydał oświadczenie.

"Wyższe Seminarium Duchowne w Elblągu dowiedziało się z mediów, że do prokuratury zostało złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia, poza uczelnią, w roku 2012, czynu molestowania seksualnego na 20-letnim studencie przez jego 22- letniego kolegę. 
 
Oficjalnie Seminarium nie zostało poinformowane o takim dochodzeniu, ani nikt z uczelni nie był w tej sprawie przesłuchiwany. W listopadzie 2013 r., student zagrożony wydaleniem z powodu łamania regulaminu, przedstawił władzom WSD zarzut przeciw koledze o czyn karalny, który miał mieć miejsce, poza seminarium, w grudniu 2012 r. Po zbadaniu sprawy oskarżenie okazało się bezpodstawne. Seminarium zależy na wyjaśnieniu sprawy, a organy państwowe dysponują stosownymi środkami do stwierdzenia czy 
doszło do przestępstwa."
 
Ostatecznie Prokuratura Rejonowa w Kwidzynie umorzyła postępowanie w tej sprawie. Wyrok jednak nie jest prawomocny. Oznacza to, że każda ze stron może się od niego odwołać. Patryk Lemke zapowiedział, że z tej możliwości skorzysta.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +55
  ~ jaca5a
  Środa, 02.03

  Tego się można było spodziewać, kościół to państwo w państwie, instytucja nie do ruszenia. Chłopak z powołaniem został usunięty, a taka menda pedalska zostanie księdzem.

 2. 2
  +1
  ~ odmienione oblicze ziemi
  Środa, 02.03

  takie rzeczy to tylko w USA i Australii

 3. 3
  +7
  ~ hunterr1
  Środa, 02.03

  KAŻDY KSIĄDZ NIE DOTRZYMUJĄCY ŚLUBÓW , POWINIEN BYĆ USUNIĘTY Z SZEREGÓW KSIĘŻY . POPEŁNIAJĄCY PRZESTĘPSTWO , CZY TEŻ JEST ZBOKIEM . POWINIEN BYĆ PRZEZ SĄD OSĄDZOWNY I SKAZANY NA WIĘZIENIE ,A NIE CHOWAĆ SIĘ ZA TZW: PRAWEM KANONICZNYM -PRZENIESIENIE DO INNEJ PARAFII. LUB SCHOWAĆ SIĘ W ZAKONIE .

 4. 4
  +1
  ~ Polak
  Środa, 02.03

  jaca5a - jak byś czytał ze zrozumieniem, to byś zauważył, że jedynie z powołaniem to był tam oskarżany diakon, a ten co oskarżał najwidoczniej poszedł tam tylko po to aby mącić (jakiś kolejny lewak - historia zna takich mnóstwo a chyba "najsłynniejszy" to ten, który był przy Janie Pawle II i szpiegował dla prl, a potem był hołubiony przez PO) - został wydalony ze względu na łamanie regulaminu i po 4 latach sobie przypomniał, żeby zgłosić niby molestowanie na policje. Jestem jak najbardziej za karaniem pedofili itp. (w kościele jak i każdej innej instytucji oczywiście także jak najbardziej), jednak ta sprawa śmierdzi prowokacją - w rezultacie umorzono (szkoda tylko, że nie napisali na jakiej podstawie zostało umorzone).

 5. 5
  +3
  ~ taki powód
  Środa, 02.03

  Dlatego pedałow nie wpuszczam do domu.

 6. 6
  0
  ~ Mariusz Lewandowski
  Środa, 02.03

  Pani Kamilo - jaki wyrok ? Umorzenie to Postanowienie i każde śledztwo może być podjęte o ile znajda się nowe w sprawie dowody lub okoliczności. Drogi Polaku nie wypowiadaj się w sprawie ktorej nie znasz. To sprawa Kościoła i kleryk idąc do Seminarium poddaje się woli jego hierarchów w sposób ślepy. Takie są założenie kościoła co wcale nie oznacza że decyzja jest dobra i dla kleryka i dla kościoła. Wydaje się że tak czy tak działanie Pana Lemke ma spory plus bo teraz sprawą powienien się zając Ksiądz Biskup . Bez względu na to czy doszło do przestępstwa i cze da się je udowodnić procesowo sprawę tepienia zboczeń w Kosciele trzeba mocno poprawić i to jest rola Biskupa Diecezjalnego.

 7. 7
  0
  ~ jacek
  Czwartek, 03.03

  inna czynność seksualna to co ? kiełbase mu zrobił ?

 8. 8
  +3
  ~ pracownik
  Czwartek, 03.03

  Pracuję w seminarium jak wykładowca (kobieta). Co prawda nie w Elblągu, ale przez te lata trochę zdążyłam poznać to środowisko. Przyglądając się tej całej sprawie wydaje mi się jednak, że p. Lemke jest typem mąciciela. Zawsze w seminarium jeśli coś nie idzie to cwaniacy łapią się różnych metod. A proszę mi wierzyć - 80 % kleryków to niestety tacy ludzie. Dlatego władze seminarium też "robią duży odsiew" jak tylko zorientują się po co tak naprawdę dany człowiek tam przyszedł. A nikt nie jest w stanie maskowac się przez całe życie.

 9. 9
  --1
  ~ marraewa
  Czwartek, 03.03

  A który sąd w dzisiejszej rzeczywistości skaże kogoś w "sukience" za molestowanie lub gwałt na dziecku ? Który sędzia się odważy skazać takiego zboczeńca ? To są pytania retoryczne.

 10. 10
  --3
  ~ Psiogłowy
  Czwartek, 03.03

  Dziecio *** w koloracie w tym kato-talibanie nikt nie skrzywdzi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0771610736847