Czwartek, 8.12.2022, Imieniny: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Problem z wodą w Elblągu? "Jak długo jeszcze z kranu będzie leciała woda o szpitalnym, chlorowym zapachu?"

14.10.2014, 13:17:38 Rozmiar tekstu: A A A
Problem z wodą w Elblągu? "Jak długo jeszcze z kranu będzie leciała woda o szpitalnym, chlorowym zapachu?"
Fot. arch. redakcji

Z powyższym pytaniem zwrócił się wczoraj do naszej redakcji jeden z  czytelników. - Wiem, że przeprowadzono dezynfekcję sieci wodociągowej w mieście, ale ten przykry zapach wody utrzymuje się już chyba stanowczo zbyt długo?

Problemy w strefie dolnej sieci wodociągowej w mieście pojawiły się przeszło miesiąc temu. Do Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. zaczęły napływać informacje od mieszkańców, że w popularnej "kranówce" odnajdują małe żyjątka.

Te małe żyjątka to ośliczka pospolita, zwana też wodną. EPWiK zareagował błyskawicznie: najpierw pobrano próbki wody do badań bakteriologicznych i fizykochemicznych i przystąpiono również do sprawdzenia zbiornika wyrównawczego, który został wytypowany jako najbardziej prawdopodobne miejsce bytowania ośliczki. Zbiornik został opróżniony, wyczyszczony i zdezynfekowany; przeprowadzono w nim także ponowne badania bakteriologiczne i fizykochemiczne, które wykazały, iż woda odpowiada wymaganiom norm sanitarnych.

Jak wskazuje Andrzej Kurkiewicz, z-ca dyrektora ds. technicznych EPWiK Sp. z o.o. w części systemu wodociągowego uruchomiono ciągłą dezynfekcję strefy dolnej sieci wodociągowej. W efekcie po 25 września smak i zapach wody zmienił się w różnych rejonach miasta - W samym mieście są to dzielnice położone na zachód od ul. Robotniczej, łącznie z  osiedlem "Zawada" i ul. Mazurską oraz dzielnicą "Zawodzie", na południe od linii ulic: Teatralnej, Nowowiejskej, Górnośląskiej, Kościuszki, Bema, Łęczyckiej, do trasy E7 oraz część północnych dzielnic Elbląga: Bielany, Krasny Las, Próchnik, Modrzewina - wymienia Andrzej Kurkiewicz. - W gminie Elbląg to zaś wschodnia część Gronowa Górnego, Bielnik Pierwszy, Władysławowo i część miejscowości Kazimierzowo, od ul. Radomskiej w Elblągu. Do dezynfekcji wody użyty został roztwór wodny podchlorynu sodu. To substancja odkażającą, ponieważ wykazuje silne właściwości utleniające.

(Nie) zwyciężona ośliczka?


Dezynfekcja wody jest prowadzona do odwołania; EPWiK początkowo wskazywał, że zostanie ona przeprowadzona równolegle z płukaniem sieci wodociągowej w mieście. Tymczasem jednak, jak się okazuje tego ostatniego trzeba było zaniechać. Okazało się bowiem, że ośliczka zadomowiła się również na jednym z ujęć wody w Szopach; wodociąg odcięto więc od pozostałej sieci, opróżniono z wody i przystąpiono do jego oczyszczania. Do końca października ujęcie w Szopach ma być czyste od niechcianego żyjątka. Dopiero po tym będzie można przeprowadzić płukanie sieci w Elblągu.

Musimy zatem uzbroić się w cierpliwość i nieprzyjemny, chlorowy zapach wody znosić jeszcze przez jakiś czas - Dezynfekcja wody nadal trwa i potrwa do odwołania. Jak tylko uruchomimy ujęcie w Szopach, wtedy będziemy mieli nadwyżki wody, rezerwy ilościowej i wtedy przystąpimy jeszcze dodatkowo do płukania sieci wodociągowej w mieście - dodaje Andrzej Kurkiewicz.

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Do EPEWIK
  Wtorek, 14.10

  Oj Panie Tadeuszu chyba jakieś lobby sprzedawców butelkowanej wody uderzyło w media. Nie szybko będziemy mogli pić wodę z kranu jak tak dalej będą pisać. Może jakieś dementi Pan napisze???

 2. 2
  +6
  ~ ja
  Wtorek, 14.10

  Na Zawadzie nie idzie przygotowac posiłków z tej wody taki smród

 3. 3
  +9
  ~ ściek
  Wtorek, 14.10

  Ta woda śmierdzi a po przegotowaniu herbata ma dziwny smak.mazurski ściek .

 4. 4
  +1
  ~ szok
  Wtorek, 14.10

  tak długo problem, jak długo ten imbe**l z kitkiem będzie tam prezesem. Do niczego się nie nadaje, jak wygląda tak żądzi

 5. 5
  +8
  ~ H20
  Wtorek, 14.10

  Są dni, że jest lepiej, a są dni że na zawodziu jest tragicznie. Herbata z takiej wody smakuje jak z dodatkiem środka do opryskiwania roślin. Czy to celowe trucie? Niestety zacząłem kupować wodę w sklepie! Moje pytanie: za co my mamy tak drogo płacić? w rzece Elbląg płynie chyba lepsza smakowo woda!

 6. 6
  0
  ~ troll
  Wtorek, 14.10

  Pamiętam jak nam ( elblążanom ) obiecywano że po zakończeniu prac modernizacyjnych elbląskich wodociągów mających na celu poprawę jakości wody jakość wody w Elblągu będzie " najlepsza w kraju" i bez obaw będzie można ją pić prosto z kranu . Niestety nigdy nie doświadczyłem możliwości popróbowania tej rajskiej wody , powiem więcej jakość nie tylko się nie poprawiła przeciwnie jest o wiele gorsza .Nie ma co jej porównywać nawet z jakością wody choćby w Gdańsku.

 7. 7
  +1
  ~ zawada
  Wtorek, 14.10

  Na zawadzie ostro daje stęchlizną

 8. 8
  0
  ~ alergik
  Wtorek, 14.10

  A co mają zrobić osoby z alergią, jestem taką osoba , wode do przygotowania posiłków posiłków kupuje a co z myciem ,od tygodnia myje sie husteczkami dla niemowlat ale wlosów nie umyje husteczkami, musze umyć je woda i zaczął sie mój problem , chyba nikt nie kontroluje ilosci dodawanego srodka dezynfekujacego do wody bo moje skóra daje o sobie znać , swędzi jak nie powiem co nie wspomne o oczach spuchnietych , jak tak dalej pójdzie to chyba wyląduje w szpitalu bo mi leki na alergie nie bardzo juz pomagaja , a tak duzo płacimy za wode , chyba ktos zaniedbał w odpowiednim czasie swoich obowiązków , dlaczego ja mam cierpiec

 9. 9
  0
  ~ pasarz
  Środa, 15.10

  a w ogóle to nie nadaje sie do gotowania ale nic nie jest wspomniane w tym artykule.Płacimy za tą śmierdzą wode i jeszcze teraz musimy kupować w sklepach szok

 10. 10
  +1
  ~ janka
  Czwartek, 09.04

  Chlor bardzo silnie reaguje z wieloma substancjami. W rezultacie aktywności chloru powstaje ok. 250 związków chloropochodnych toksycznych i mutagennych. Chlor tworzy m.in. tzw. trójhalometany (THM) - wyjątkowo silnie rakotwórcze związki, na które w Polsce nie ma żadnych norm! Trujące związki organiczne chloru zwiększają ryzyko zachorowań na raka żołądka i jelita o 100%.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3575508594513