Sobota, 17.04.2021, Imieniny: Klara, Robert, Rudolf
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pijesz wodę z kranu? Uważaj, bo w Elblągu możesz napotkać na ośliczkę (Aktualizacja)

11.09.2014, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pijesz wodę z kranu? Uważaj, bo w Elblągu możesz napotkać na ośliczkę (Aktualizacja)
źródło: ricosz.flog.pl

 - Moja córka chciała napić się wody z kranu i na szczęście zauważyła, że w szklance coś pływa. Nie chcę nawet myśleć, co by się stało, jakby to coś połknęła - mówi zaniepokojona czytelniczka z prośbą o interwencję. - Coś musi być nie tak, skoro z kranu wyłazi nam jakieś robactwo.

Tajemniczy robak okazał się być ośliczką pospolitą, zwaną również wodną. Ciało tego skorupiaka jest spłaszczone, zbudowane z prawie jednorodnych segmentów. Posiada ona siedem par odnóży, długie, antenowate czułki. Samiec osiąga długości około 13 mm, a samica 8 mm.

Zazwyczaj ośliczka występuje w wodach stojących z obumarłą warstwą roślin na dnie i żywi się szczątkami organicznymi. Rozwój ośliczki, w zależności od temperatury wody, trwa od 18 do 30 dni. Jaja, a później młode, samica nosi w jaśniejszej kieszeni na spodzie ciała.

Informacja o pojawieniu się ośliczek w elbląskich kranach dotarła również do Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, dokąd udał się jeden z odbiorców wody, przynosząc w pojemniku wodę z żyjątkiem. - W związku z otrzymaniem informacji od odbiorcy wody z terenu Elbląga o obecności w wodzie organizmów żywych w filtrze zainstalowanym w mieszkaniu za wodomierzem, podjęto działania prewencyjne - mówi Andrzej Kurkiewicz, zastępca dyrektora ds. technicznych EPWiK Sp. z o.o.

Najpierw pobrano próbki wody do badań bakteriologicznych i fizykochemicznych. - Wyniki w badanym zakresie nie wykazały odchyleń od wymaganych norm sanitarnych - zapewnia  Andrzej Kurkiewicz. - Przeprowadzono identyfikację organizmów żywych ustalając, że organizmem tym jest skorupiak - ośliczka pospolita (wodna - Asellus aquaticus). Potwierdziło to niezależne laboratorium.

Jak informuje  Andrzej Kurkiewicz przystąpiono również do sprawdzenia zbiornika wyrównawczego, który został wytypowany jako najbardziej prawdopodobne miejsce bytowania ośliczki. - Przypuszczenia potwierdziły się, zbiornik opróżniono, wyczyszczono, przeprowadzono dezynfekcję oraz ponowne badania bakteriologiczne i fizykochemiczne, które wykazały, iż woda odpowiada wymaganiom norm sanitarnych - dodaje  Andrzej Kurkiewicz. - Planowane jest  kompleksowe płukanie sieci wodociągowej,  poprzedzane  na bieżąco wydawanymi komunikatami.

EPWiK na swojej stronie internetowej opublikowało stanowisko Zakładu Higieny Środowiska Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Według ich opinii : "Ośliczka wodna jest skorupiakiem mogącym powszechnie występować w systemach wodociągowych, zwłaszcza w tych, w których woda nie jest chlorowana w sposób ciągły. Badania prowadzone w Danii i Holandii ukierunkowane na wykrywanie ośliczki wodnej wykazały, że jest ona stwierdzana w około 50%-80%  systemów wodociągowych i nie zachodzi obawa, aby   występowanie ośliczki wodnej w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi mogło wpływać negatywnie na bezpieczeństwo wody dla zdrowia konsumentów".

W związku z płukaniem sieci wodociągowo-kanalizacyjnych mogą nastąpić zakłócenia w dostawie wody.

Aktualizacja:


Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zapewnia, że uczyni co w jej mocy, aby ośliczki nie były już zmartwieniem dla elblążan. Każdy, kto zetknie się z ośliczką proszony jest o natychmiastowe skontaktowanie się z EPWiK-iem.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 50

%90.0 %10.0


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Stasio
  Czwartek, 11.09

  Oskarżyć EPWiK o narażenie zdrowia i życia mieszkańców. Pieniądze wiedzą jak pobrać od ludzi to niech przed sądem się teraz wykażą.

 2. 2
  +9
  ~ mieszkankabloku
  Czwartek, 11.09

  JA bym chciała, aby ktoś z EPWiKu zbadał wodę, która dopływa do bloków przy ul 1 Maja - ta woda śmierdzi, podczas kąpieli aż się nie da wytrzymać - bardzo prosimy o przekazanie tej informacji odpowiednim organom.

 3. 3
  +8
  ~ Dreptak
  Czwartek, 11.09

  co tam ośliczka - ważne, że EPWiK na polecenie prezydenta dał kasę na kupno obrazu dla muzeum; jakość wody dla elblążan to sprawa drugorzędna... panie Wilk, przy najbliższych wyborach będziemy pamiętać, komu to zawdzięczamy;

 4. 4
  +2
  ~ qqqqq
  Czwartek, 11.09

  Od zjedzenia ośliczki nikt nie umarł, to zwykłe białko zwierzęce. Jeśli ma się uwagi co do jakości wody to zgłosić do EPWiK a przy braku reakcji do Sanepidu.

 5. 5
  +6
  ~ aaaaaa
  Czwartek, 11.09

  Niech wodociągi namalują dla prezydenta obraz Osła lub Ośliczki

 6. 6
  +1
  ~ Machupichcę
  Czwartek, 11.09

  Racja ! Wydrukować w sporym formacie, wziąć autograf od prezydenta, oprawić w ramę i powiesić w muzeum

 7. 7
  +12
  ~ cóż
  Czwartek, 11.09

  Należy sie obniżenie opłaty za wodę bo jest skażona-żyjątkami.

 8. 8
  0
  ~ Traper45
  Czwartek, 11.09

  Jacy delikatni ludzie kiedyś za dziecinstwa to wodę się prosto z rzeczki w lesie piło .

 9. 9
  +6
  ~ gabi
  Czwartek, 11.09

  Ja bym dala dyrekcji EPWiK , niech spozywa taka wode. Bedzie napity i najedzony jednoczesnie. Za dobrze wykonana prace , szklaneczke wody codziennie z osliczka, datek do pesji .

 10. 10
  0
  ~ Franek
  Czwartek, 11.09

  Witam wszystkich,czytam te wypociny niektórych piszących i stwierdzam że iloraz inteligencji niziutki.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2035729885101