Sobota, 23.01.2021, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Centrum Rehabilitacji chce powołać nową Pracownię Fizjoterapii. Jednocześnie rezygnuje z transportowania chorych i niepełnosprawnych

17.04.2014, 17:24:07 Rozmiar tekstu: A A A
Centrum Rehabilitacji chce powołać nową Pracownię Fizjoterapii. Jednocześnie rezygnuje z transportowania chorych i niepełnosprawnych
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. Adrian Sajko, archiwum redakcji)
Na najbliższej sesji Rady Miejskiej elbląscy radni zadecydują, czy w naszym mieście powstanie nowa komórka Centrum Rehabilitacji – Pracownia Fizjoterapii, która swoje miejsce ma znaleźć w hali Centrum Sportowo-Biznesowego. Jednak na działalność pracowni nie uzyskano jeszcze kontraktu z NFZ-em co oznacza, że zabiegi tam świadczone będą odpłatne. Centrum Rehabilitacji postanowiło też zlikwidować oferowany wcześniej Transport osób chorych i niepełnosprawnych. Powód? Jak zawsze, pieniądze.
 
Utworzenie nowej komórki pod nazwą Dział/Pracownia Fizjoterapii w hali CSB na ul. Grunwaldzkiej 135 podyktowane jest koniecznością ułatwienia dostępności do ambulatoryjnych zabiegów fizjoterapeutycznych dla części mieszkańców osiedli oddalonych od siedziby zakładu. Propozycja ta została pozytywnie zaopiniowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który po uprzedniej ocenie zapotrzebowania na świadczenia rehabilitacyjne w latach 2012 i 2013 weźmie pod uwagę wniosek o zabezpieczenie środków na ten cel, ale dopiero od 2015 roku.
 
Dodatkową komórkę miałoby prowadzić Centrum Rehabilitacji; do czasu kiedy uzyska kontrakt z NFZ będzie się to odbywało na zasadzie usług komercyjnych dla mieszkańców Elbląga. - Dodatkowo z rehabilitacji oprócz mieszkańców mogłyby korzystać elbląskie kluby sportowe w sposobie finansowania podobnym jak w przypadku korzystania z miejskich obiektów sportowych, i póki nie będzie tego finansowania ze środków NFZ, to ceny muszą być – myślę – konkurencyjne i przystępne – mówi radny Marek Burchardt.
 
Co istotne, pomieszczenia znajdujące się na terenie hali CSB są już wyposażone w sprzęt medyczny; posiada urządzenie do krioterapii zimnym powietrzem Cryoflow 1000, wannę do kąpieli kończyn dolnych, wannę do masażu hydropowietrznego, oraz w dwie sauny: suchą i na podczerwień – To nie jest bardzo bogata oferta usług – wskazuje radna Małgorzata Adamowicz (PO). – Pamiętajmy też, że nawet jeśli dostaniemy kontrakt z NFZ-em na świadczenie tych usług, to potrzeba tu jeszcze zakupić specjalistyczny sprzęt. 
 
Pomieszczenia nowego obiektu oraz urządzenia zostaną przekazane CR-owi w nieodpłatne użytkowanie. Placówka poniesie jedynie koszty bieżącego utrzymania obiektu w zakresie zmiennych opłat czynszowych za media, zgodnie ze wskazaniami urządzeń pomiarowych
 
Na dzisiejszej Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych radni dyskutowali także nad likwidacją Transportu Chorych i Niepełnosprawnych świadczonych dotychczas przez Centrum Rehabilitacji. Powód? Usługa ta w okresie od stycznia 2012 r. do października 2013 r. przyniosła straty; w sumie ponad 85 tys. zł -  Byliśmy przeciwni tej likwidacji: 11 osób w miesiącu, przewożone po kilkanaście razy w jedną i drugą stronę to nie jest dużo (…) być może likwidacja tego transportu pozwoli w przyszłości na wygospodarowanie pieniędzy na aparaturę, która zasili nową komórkę rehabilitacyjną Centrum w hali CSB. Przy procesowaniu tej uchwały ja jednak wstrzymam się od głosu w tej sprawie – dodaje rada Adamowicz.
 
Zgodnie ze Statutem Centrum Rehabilitacji świadczy usługi w zakresie odpłatnego przewozu osób chorych i niepełnosprawnych, zgodnie z cennikiem wprowadzonym Zarządzeniem Dyrektora tej palcówki. Statystyki miesięczne wykazały, że do października 2013 r. z tak zwanych zleceń stałych przewozu korzystało 112 osób, co daje średnio 11 osób na miesiąc. Zlecenia jednorazowe to średnio 3 osoby na miesiąc. Liczba przejechanych kilometrów łącznie w badanym okresie to 4 531 (średnio 453 km miesięcznie). 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ jak długo
  Czwartek, 17.04

  czekamy cierpliwie KIEDY WRESZCIE napiszecie że Elblążanie by się leczyć nie muszą jechać do olsztyna bo w Elbląskich szpitalach będziemy mieli wszystkie oddziały!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. 2
  0
  ~ Poldek
  Piątek, 18.04

  Ano dopóty Olsztyn będzie rozdzielał kasę. A jedynie D Tusk i minister zdrowia jest zadowolony, że jest coraz lepiej a kontrakty szczególnie w ambulatoryjnej opiece z roku na rok są coraz ,mniejsze. Ale PO jest zadowolone i dumne z rządów.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1522009372711