Sobota, 30.09.2023, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Z każdym rokiem jesteśmy biedniejsi? Kolejki po zasiłki coraz większe

09.01.2014, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Z każdym rokiem jesteśmy biedniejsi? Kolejki po zasiłki coraz większe
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
REKLAMA
Każdego miesiąca z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu korzysta kilka tysięcy rodzin. Ludzie ustawiają się w kolejkach po dofinansowanie do zakupu opału lub ciepłej odzieży szczególnie teraz,  w okresie zimowym. To, że zasiłki pobiera w Elblągu coraz więcej osób nie wynika z tego, że mamy cięższą niż zwykle zimę. Miasto po prostu dotknął kryzys. I mimo, że bezrobocie w mieście nieznacznie spadło, statystyki nadal są alarmujące. Na koniec września 2013 roku łącznie w elbląskim PUP-ie zarejestrowanych było 7831 osób.

Coraz dłuższa kolejka potrzebujących ustawia się pod Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Elblągu. W okresie zimowym bardzo dużo osób korzysta z zasiłków na zakup węgla, ciepłej odzieży, czy dożywiania - Tutejszy ośrodek na realizację zasiłków celowych na zakup odzieży, opału oraz żywność w okresie od października 2013r. do grudnia 2013r. przeznaczył łączną kwotę 863.161 zł, a z pomocy skorzystało łącznie 2537 rodzin – podaje Mirosława Grochalska, dyrektor elbląskiego MOPS.

Najwięcej osób z tej grupy skorzystało na dofinansowaniu do kupna opału – aż 1378 rodzin na łączną kwotę 555 642 zł. Pomoc otrzymali przede wszystkim lokatorzy mieszkań znajdujących się w zasobie Miasta. Jeśli by liczbę tę przyrównać do ilości pieców kaflowych, w posiadaniu których jest Zarząd Budynków Komunalnych – a tych jest ok. 9200 sztuk, to widać, iż stanowi to prawie 15 proc. całego zasobu. I nie ma znaczenia fakt, że tej zimy mróz nie daje nam mocno w kość. Ogrzewać mieszkania trzeba, a zważywszy na koszt węgla – ok. 700 zł, którego tona nie zawsze starcza do ogrzania mieszkania zimą - jest to pomoc nie do przecenienia.
 
O tym, że w mieście nie jest dobrze może także świadczyć fakt, że w kolejkę ustawiają się także osoby, którym przyznano zasiłki celowe na zakup żywności - Przeznaczono na to kwotę 203 040 zł, a pomocą objęto 1083 rodziny – wskazuje Mirosława Grochalska. - Ponadto we wskazanym okresie z pomocy w formie dożywiania skorzystało 3345 osób, w tym 968 dorosłych i 2.377 dzieci i młodzieży na łączna kwotę 783 269 zł.

Zaś na realizację zasiłków celowych na zakup odzieży i obuwia przeznaczono kwotę 104.479 zł dla 608 osób. Z pomocy można korzystać w nagłych wypadkach lub wówczas, kiedy spełnia się kryterium finansowe - Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej mają osoby, których dochód nie przekracza kwoty kryterium dochodowego – mówi dyrektor MOPS. - Kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej wynosi 542 zł. natomiast dla osoby w rodzinie wynosi 456 zł.

Oprócz zasiłku celowego na zakup żywności, leków, opału oraz odzieży, potrzebujący i kwalifikujący się do pomocy mogą otrzymać dofinansowanie w formie zasiłku okresowego, przysługującego w szczególności ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność oraz bezrobocie - W szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe może być przyznany specjalny zasiłek celowy w wysokości nie przekraczającej odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, który nie podlega zwrotowi – dodaje Mirosława Grochalska.

Zima to także szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych. Ci mogą liczyć na dodatkową pomoc w formie gorącego posiłku w stołówce „Caritas” przy ul. Zamkowej. Schronienia udzieli im również Dom dla Bezdomnych przy ul. Nowodworskiej 49.
 
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 28

%71.4 %28.6


Komentarze do artykułu (31)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ litości
  Czwartek, 09.01

  A skąd wiadomo, że kolejki do MOPS są coraz dłuższe, skoro nie podajecie żadnych danych do porównania - np. jak sprawa wyglądała w 2012, 11, 10? Jaja sobie robicie z czytelników.

 2. 2
  +3
  ~ Ja w kolejce do MOPS nie stoję
  Czwartek, 09.01

  Mam zasiłek na koncie.

 3. 3
  +8
  ~ ciekawski
  Czwartek, 09.01

  Redakcjo poproszę o dane jaka część z tych 7831 osób zarejestrowanych w PUP kiedykolwiek pracowała? Parę lat temu zrobiono anonimowe badanie i wyszło z niego, że 60% "klientów" PUP nigdy nie pracowało i nie ma takiego zamiaru!!!

 4. 4
  +11
  ~ leniw e z UM
  Czwartek, 09.01

  A Tusk mowi że mamy dobrobyt jak nigdy dotąd. ...

 5. 5
  +21
  ~ Revers
  Czwartek, 09.01

  "Kryterium dochodowe dla osoby w rodzinie wynosi 456 zł." Czyli jeżeli 1 osoba pracuje w rodzinie za najnizszą krajową, druga jest bezrobotna i maja 1 dziecko co jest dziś standardem w Elblągu to nie załapia się na powyższe dopłaty bo ich dochód mimo skrajnej biedy wyniesie około 490-500 zł .Taka jest polityka żeby NIE DAĆ !Niby coą robią ale robią to tak żeby stworzyć przepisy ograniczające możliwość otrzymania tych zapomóg.Tak sie chwalą jak Polske ominęł wielki kryzys, jak to PKB rośnie, jakie to mamy wzrosty ekonomiczne i jak się Polakom lepiej żyje i zarabia. To ja się pytam dla kogo do jasnej .... jest ta pomoc ?! ?! ?!

 6. 6
  +5
  ~ adaś
  Czwartek, 09.01

  Ryży sie chwali że jesteśmy na zielonej wyspie, tępo dobrobytu rośnie w zastraszającym tępie w 2022 bedziemy w 20 najbogatszych krajów świata. A ma być jeszcze lepiej! Więc nie wiem co za propagande portal sieje.

 7. 7
  --12
  ~ hd
  Czwartek, 09.01

  Nie użalać się,tylko do roboty wysłać naciągaczy!

 8. 8
  +10
  ~ elblążanin/patriota
  Czwartek, 09.01

  to wszystko przekłada się na zachowania ludzi i ogólny marazm - przejdźcie się po mieście i spójrzcie na ludzi - czy widzicie jakis uśmiechnietych dorosłych ludzi? Kazdy gdzieś pędzi, niektórzy tylko chodzą bez większego celu POgrążeni w niemocy, nie mogą odnaleźć sie na tej "zielonej wyspie". By żyło się lepiej... Ps. to nie w pełni moja osobiście opinia ale w pełni sie z nią zgadzam.

 9. 9
  --15
  ~ powiec
  Czwartek, 09.01

  To jest właśnie elektorat pisiorski! Oni nie oczekują pracy tylko większych zasiłków żeby starczyło na picie i palenie!!!

 10. 10
  +14
  ~ turban
  Czwartek, 09.01

  przeciez tusek to ten sam typ co bolek czyli walesa! tamten obiecywal 100 millionow dla kazdego i druga japonie, tussek obiecuje druga irlandie i miejsce w 20 najbogatszych krajow swiata, wczoraj nawet slyszalem ze polska gospodarka ma wyprzedzic gospodarke wielkiej brytani, oczywiscie padlo to z ust tusska. Jak pokazuja sondarze istnieje potezna grupa idiotow(lemingow) ktorzy w to wierza i przy urnach slepo stawiaja na oszusta

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4341740608215