Niedziela, 3.03.2024, Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ciągle niepewna decyzja ws. szkoleń taksówkarzy. Za kurs jednak 700 zł? (aktualizacja)

30.12.2013, 14:22:16 Rozmiar tekstu: A A A
Ciągle niepewna decyzja ws. szkoleń taksówkarzy. Za kurs jednak 700 zł? (aktualizacja)
fot. arch. red
REKLAMA

Od 1 stycznia 2014 roku wchodzą w życie zasady ustawy deregulacyjnej, która uwalnia niektóre zawody - w tym m.in. zawód taksówkarza. Rezolucja daje jednocześnie samorządom w miastach liczących pow. 100 tys. mieszkańców, prawo do podjęcia uchwały umożliwiającej wprowadzenie obowiązku szkolenia taksówkarzy, które w Elblągu ma wynosić aż 700 zł. Z powyższym nie zgadzają się radni zrzeszeni w klubie Platformy Obywatelskiej i stawiają na dzisiejszej sesji wniosek o wycofanie tej uchwały. Ten jednak nie znajduje większości wśród radnych. Co teraz?

O wycofanie uchwały związanej z obowiązkiem ukończenia szkolenia  taksówkarzy  wystąpił do prezydenta klub radnych Platformy Obywatelskiej – Jest wiele pytań i wątpliwości dotyczących tej uchwały i nie wiem, czy jesteśmy na nie w stanie odpowiedzieć podczas tej sesji – mówi radny Robert Turlej (PO) i proponuje także w imieniu klubu, obniżenie opłat za szkolenie i egzamin.

To nie koniec zaproponowanych zmian. Radni PO chcieliby także transformacji całej formuły kursu i skupienia się podczas szkolenia także na innych zagadnieniach; np. tych, związanych z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej – Proponujemy także zmianę formuły samego egzaminu poprzez zmniejszenie ilości osób, które zasiadają w komisji egzaminacyjnej – dodaje radny Turlej.

Cały komplet, czyli szkolenie i egzamin miałby kosztować – zgodnie z propozycją PO – odpowiednio 450 i 50 zł. Kurs byłby więc tańszy o 200 zł. Wniosek spotyka się jednak z uwagami - Zdecydowanie wnosiłbym o procedowanie tej uchwały w dniu dzisiejszym, a to z uwagi na uzasadnienie wniosku o jej zdjęcie – wskazuje radny Paweł Fedorczyk (PiS). - Jeżeli mogą nas poróżnić kwoty opłat za egzamin to jest to kwestia zgłoszenia zmian do uchwały i wtedy będziemy mogli głosować nad ewentualną poprawką. I tu sporu nie będzie, bo to nie są rzeczy kontrowersyjne – dodaje.

Ostatecznie uchwała nie została wycofana z porządku dzisiejszych obrad. Wprawdzie 12 radnych głosowało za jej wycofaniem (w całości radni SLD, w większości radni PO, oraz radny PiS – Zdzisław Dubiella), ale 12 było przeciw (radni PiS i KWW Witolda Wróblewskiego). Jeden radny wstrzymał się od głosu (Henryk Gawroński, PO) i wniosek Platformy nie uzyskał większości głosów – Tak stanowi statut, głos przewodniczącego nie jest tu decydujący – rozkłada ręce Janusz Nowak, przewodniczący RM.

Powyższemu dziwi się Robert Turlej - Na Komisji Bezpieczeństwa radni, w tym radni PIS-u również byli za tym, żeby zdjąć tę uchwałę z obrad – tłumaczy - Na sesji jednak zagłosowali inaczej. Możemy rozmawiać nad tą rezolucją, czy jaka powinna być cena tego szkolenia i jak ono powinno wyglądać, ale to nie jest i czas i miejsce na to. Jeżeli radni mają zastrzeżenia, to powinniśmy powrócić do tej uchwały na kolejnej sesji RM – uważa Robert Turlej.

Jaką decyzję w tej sprawie podejmą radni? Przed nami jeszcze drugie głosowanie. Czy uchwała zostanie przyjęta i od nowego roku elbląscy kierowcy marzący o zawodzie taksówkarza będą musieli płacić za kurs aż 700 zł? O tym poinformujemy wkrótce.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aktualizacja:


Prezydent w drodze autopoprawki zaproponował zmiany w procedowanej dziś uchwale. Kurs będzie trwał nie 15, a 14 godzin. Zmienią się również stawki za całość kursu. Za szkolenie przyszli taksówkarze zapłacą 400 zł, a za egzamin - 100 zł. Radny Michał Missan (PO) zaproponował także wprowadzenie do regulaminu kursu dwóch godzin z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Radni prawie jednogłosnie - przy jednym głosie wstrzymującym się - przyjęli zaproponowane zmiany. 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 7

%85.7 %14.3


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ sadoś
  Poniedziałek, 30.12

  Będę se taksówkarzem i basta.

 2. 2
  +4
  ~ Obecny taxówkarz
  Poniedziałek, 30.12

  Szanowny Panie Prezydencie,Szanowni Radni prosimy aby zwiększyć ilość taxówek w mieście!!1 Taxówek jest za mało ,a klientów dużo!!!! Uwolnić zawód taxówkarza i basta,niechaj każdy ma zarobek

 3. 3
  +1
  ~ JoloLolo
  Poniedziałek, 30.12

  Szkolenia mogą odbywać się w miastach powyżej 100.000 ludzi ale nie muszą. To tylko decyzja pazernych na kase władz. Elbląg nie ma tylu mieszkańców bo 20-30% uciekło za chlebem. Niech podadzą dane z narodowego spisu powszechnego z roku 2011 i skorygują jeszcze ilu wyjechało w 2012 i w 2013 roku upubliczniając dane. Ale nie , bo prawda wyjdzie na jaw. Elbląg jest w najbiedniejszym regionie Polski. Niedawno był ranking skrajnej biedy. Prowadzimy w całej stawce jako najubożsi ze wszystkich województw a te pasożyty jeszcze z biedoty ściągają ostatni grosz.

 4. 4
  +1
  ~ NowaPrawica
  Poniedziałek, 30.12

  Komunistyczne myślenie znów wygrało z rozsądkiem.

 5. 5
  +6
  ~ taksówkarz
  Poniedziałek, 30.12

  Szkolenie medyczne jest bardzo potrzebne . Do taksówki wsiada młoda laska i mdleje kierowca zjeżdza na pobocze i robi sztuczne oddychanie usta, usta i co dalej sama radośc ,

 6. 6
  +3
  ~ Czahary
  Wtorek, 31.12

  Tak się domyślałem że ta całe deregulacja zawodów , to jakaś lipa będzie. Przecież my tak kochamy koncesje, licencje, egzaminy . Po prosu rewelacja jak rządzący kontrolują, sprawdzają, dopuszczają, pieczątki ważne przystawiają. Nieśmiało proponuję wprowadzić kursy i egzamin z noszenia beretu z antenką, lub białych skarpet frote za skromne 20 PLNów.

 7. 7
  +7
  ~ by było lepiej
  Wtorek, 31.12

  Podwyższyć ZUS,szczególnie składkę zdrowotną,obniżyć taxometry,zwiększyć ilość taxówek w Elblągu

 8. 8
  0
  ~ mieszkaniec
  Wtorek, 31.12

  Słyszałem ,że za oczekiwanie na klienta na postoju dwie godziny będzie miasto dotować . Dobry pomysł , tylko stawiać bryki dobrze wyposażone w spanko .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0374200344086