Czwartek, 25.04.2024, Imieniny: Marek, Jaroslaw, Wasyl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Łączyć, czy nie? Jaka przyszłość czeka szpitale miejskie w Elblągu?

24.09.2013, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Łączyć, czy nie? Jaka przyszłość czeka szpitale miejskie w Elblągu?
Jakie będą dalsze losy szpitala miejskiego? Placówka zdrowotna przy Żeromskiego przez wiele miesięcy tkwiła w głębokim kryzysie. Jeszcze w zeszłym roku szpital na półrocze wygenerował stratę w wysokości prawie 1,5 mln zł. Dziś sytuacja jest nieco lepsza, choć szpital nadal jest na minusie. Jednak dyrekcja, podobnie jak i pracownicy placówki już teraz pytają władze miasta, o dalszą przyszłość podupadającej lecznicy.

Podczas kampanii poprzedzającej przyspieszone wybory samorządowe w Elblągu Jerzy Wilk, w swoim programie wyborczym wskazywał na plan zmierzający do zabezpieczenia wszystkich usług medycznych w elbląskich szpitalach na właściwym poziomie. Wspominano tu także m.in o połączeniu placówek Szpitala Miejskiego i dawnego wojskowego w Zespół  Szpitali Samorządowych, prowadzony przez jednego zarządzającego.

W sierpniu, w rozmowie z naszym dziennikiem Jerzy Wilk nadal wskazywał na duże prawdopodobieństwo takiego rozwiązania. Przemawiać za tym miała bliska lokalizacja placówek, uzupełniający się potencjał medyczny i logistyczny. Łączenie miałoby też pozwolić na zabezpieczenia wszystkich usług medycznych w elbląskich szpitalach na właściwym poziomie i przynieść realne oszczędności, gdyż zespół placówek byłby zarządzany przez wspólną dyrekcję.

Powyższe zobligowały p.o. dyrektora szpitala miejskiego do postawienia pytań o dalszą przyszłość tej placówki - Myślę, że bardzo ważne jest, abyśmy określili drogę przyszłości naszych miejskich szpitali – tłumaczyła podczas wczorajszych obrad Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych, Ewa Pietryka. - W którym kierunku pójdziemy? Czy będziemy się łączyć, czy będziemy funkcjonować osobno? Ja, jako dyrektor chciałabym prosić o to, aby powiedziano nam, jak mamy dalej funkcjonować. Jest to bardzo istotne i związane choćby z kontraktowaniem na rok przyszły, łączy się także z perspektywami naszego dalszego rozwoju - wskazywała.

Tymczasem jednak sytuacja wewnątrz szpitala miejskiego może się w niedługim czasie zmienić. Nie wiadomo bowiem, czy na stanowisko nie powróci jego była dyrektorka, Wiesława Lech, zwolniona z pracy dyscyplinarnie, decyzją byłych władz miasta. Na to głównie wskazuje także wiceprezydent Marek Pruszak podkreślając także to, o czym wspominał w rozmowie z naszym dziennikiem prezydent Jerzy Wilk - rzetelne i szczegółowe audyty obu placówek i bezpośrednia współpraca z personelem obu szpitali - Nie możemy teraz konkretnie odpowiedzieć na ten problem, bo po pierwsze muszą zadziałać czynniki formalne czyli audyt w placówkach – mówi wiceprezydent Pruszak.

Aby podjąć jakiekolwiek decyzje w powyższej sprawie, swoją pracę musi też rozpocząć Rada Społeczna szpitala miejskiego - Musi też wyjaśnić się sprawa dyrekcji szpitala, bo przez to jesteśmy w pewnym zawieszeniu, stąd jeszcze jest nam potrzebny czas na podjęcie kluczowych postanowień – mówi Marek Pruszak. - Moim zdaniem powinna być też powołana Rada Społeczna nie tylko w obydwu szpitalach miejskich, ale również zespół, który będzie pracował nad pełną optymalizacją usług w obydwu szpitalach miejskich.

Przypominamy, że na najbliższej sesji Rady Miejskiej, elbląscy radni zadecydują o ostatecznym kształcie i  zatwierdzeniu regulaminu działalności  Rady Społecznej placówki przy ul. Żeromskiego.
 
AS

Oceń tekst:

Ocen: 6

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +9
    ~ spowiatowiały
    Wtorek, 24.09

    może skończymy z wycieczkami do Olsztyna, Prabut, Wejherowa itp. na wykonanie podstawowych badań chorych na bezdech nocny,chrapanie,badanie spirometryczne, bronchoskopię itp. słowem chorych na płuca i drogi oddechowe oraz POCHP. Czas na powstanie oddziału chorób płuc z pododdziałem gruźlicy i torakochirurgii. Trzeba rozważyć powstanie stałego i dziennego oddziału geriatrycznego

  2. 2
    --3
    ~ fanfan@o2.pl
    Wtorek, 24.09

    Ten poniżej ma rację.Wszystko trzeba .Tylko skad kasiorke wziąć i ta całą halastre(personel0 utrzymac

  3. 3
    +3
    ~ WYBORCA
    Wtorek, 24.09

    Tak to jest jak każdy ze szpitali sobie rzepkę skrobie. Czas wziąć wszystkie szpitale pod jedno kierownictwo , które opracuje sieć przychodni pod kątem potrzeb pacjentów a nie biznesu jak jest teraz.

  4. 4
    +4
    ~ tym się zajmujcie
    Wtorek, 24.09

    Zaczyna robić się dziadostwo!!!olsztyn buduje szpital za szpitalem od podstaw a w Elblągu są trzy szpitale na tylu mieszkańców i myśli się o łączeniu.DLACZEGO nadal musimy jechać na olsztyn by się leczyć bo w Elblągu bida i dziadostwo.Miały być dwa równorzędne miasta olsztyn i Elbląg.KOMU TEN KIT WCISKANO.

  5. 5
    +2
    ~ jp2
    Wtorek, 24.09

    tylko połączenie, bo nie, to miejski upadnie za rok

  6. 6
    0
    ~ Anna
    Wtorek, 24.09

    Do...tym się zajmujcie... Gdzie ten Olsztyn tak buduje szpital za szpitalem ? Podaj przykład i adres, bo nie wiesz co piszesz. Elbląg też buduje...co nie wiesz ?Tak się składa, ze mam tam rodzinę, chorą siostrę i wiem o jej kłopotach z leczeniem na onkologii. Tam ludzie siedzą od rana i nie wiedzą kiedy będą przyjęci ?...czekanie trwa po kilka godzin. U nas...dostajesz numerek i mniej więcej godzinę przyjęcia.Jest różnica ?Dostać się na mammografię tam i tu...dwa światy.Każdy specjalista dłużej wyczekiwany lub nieosiagalny...u nas łatwiej.I tak mogę pisać więcej przykładów. Nie mówię ,że u nas jest idealnie....ale wcale nie gorzej a w wielu przypadkach lepiej.Nie wiem co tobą kieruje że tak piszesz, ale pewnie ta nienawiść tych dwóch miast względem siebie. Choć Olsztyn tak nas nie obraża .

  7. 7
    0
    ~ kaligula
    Środa, 25.09

    Jak się czyta komentarze, to zdaje się, że wszyscy mają rację. Coś w każdym przypadku znajduje swoje merytoryczne uzasadnienie. Ja chcę poruszyć inny problem. Elbląg jak do tej pory nie "dorobił" się specjalisty w zakresie hematologii. Owszem jest taki przyjezdny lekarz, który przyjmuje w poradni onkologicznej wyłącznie w godzinach wieczornych po ok. 40-50 pacjentów. Pan doktor po swojej pracy "zalicza" swoich cierpliwie czekających pacjentów. Stara się jak może ukryć swe zmęczenie aby pomóc chorym. Czy nie może być normalnie? Zamiast sporów niech decydenci pomyślą i sprowadzą do naszego miasta specjalistę i stworzyć normalne warunki jego pracy dla dobra zmęczonych tym stanem chorych ludzi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2027339935303