Piątek, 22.01.2021, Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Radni zadecydowali. Od 1 października za bilety zapłacimy mniej

30.08.2013, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Radni zadecydowali. Od 1 października za bilety zapłacimy mniej
fot. arch. red.
To już pewne. Od 1 października elblążan obowiązywać będą nowe stawki biletów komunikacji miejskiej. Wczoraj (29 sierpnia) radni Rady Miejskiej debatowali m.in. nad wprowadzeniem ich nowych uproszczonych i obniżonych cen. I mimo, że uchwała przeszła na sesji jednogłośnie pozytywnie, radni do przedmiotowej rezolucji wnosili wiele uwag i zapytań.

Obniżka cen biletów w mieście spowodowana jest przede wszystkim ciągłymi utrudnieniami wynikającymi z prowadzenia dużych inwestycji drogowych, które nadal negatywnie wpływają na jakość funkcjonowania elbląskiej komunikacji miejskiej.

Propozycje zawarte w projekcie uchwały dotyczyły przede wszystkim obniżenia ceny biletów jednorazowych oraz zastąpienia biletów wieloprzejazdowych biletami okresowymi bez ograniczonej ilości przejazdów. I tak, od 1 października elblążanie za tradycyjny, jednorazowy bilet normalny zapłacą 2,80 zł. Dla użytkowników EKM cena ta wynosić będzie 2,60 zł, a koszt  biletu promocyjnego na przejazd nieprzekraczający 2 przystanków dla użytkowników EKM został obniżony do kwoty 2,20 zł.

Uproszczono bilety miesięczne i okresowe

Cennik został też powiększony o bilety okresowe na okaziciela również dla strefy II -podmiejskiej, a także o nowy rodzaj imiennego biletu miesięcznego ważnego od poniedziałku do piątku z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, którego cena jest niższa od ceny imiennego biletu okresowego ważnego przez wszystkie dni miesiąca. Cena tego biletu dla strefy I - miejskiej wynosi 80 zł, przy cenie dotychczasowego biletu 30-dniowego, 50-przejazdowego za 85 zł oraz cenie biletu 30-dniowego, 200-przejazdowego za 95 zł. 

Dotychczasowy bilet imienny 30-dniowy bez ograniczonej ilości przejazdów w cenie 110 zł zostaje zastąpiony biletem 30-dniowym imiennym w cenie 90 zł, zaś 30-dniowy bilet 250- przejazdowy na okaziciela w cenie 150 zł będzie zastąpiony biletem miesięcznym na okaziciela w cenie 125 zł. W miejsce biletu jednodniowego radni wprowadzili tzw. bilet 24-godzinny. Powyższe propozycje przeszły bez uwag radnych.

Seniorzy i niepełnoprawni – bezpłatnie za okazaniem EKM czy innego dokumentu?

W projekcie uchwały zaproponowano także wycofanie funkcjonującego obecnie zapisu o dolnej granicy wieku emerytów uprawniającego do przejazdów ulgowych. W przypadku osób powyżej 70 roku życia oraz osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, zaproponowano, by dokumentami potwierdzającymi posiadanie uprawnienia do bezpłatnego przejazdu, obok imiennej karty EKM, był także dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość i wiek osoby oraz dokument poświadczający znaczny stopień niepełnosprawności.

To właśnie ten zapis, wywołał wczoraj, na sali sesyjnej lawinę pytań radnych. Powyższe dotyczyło przede wszystkim obowiązku kasowania EKM przez osoby starsze, czy niepełnosprawne, uprawnione do darmowego przejazdu - We wszystkich miastach wystarczy dowód osobisty, potwierdzający meldunek i to wystarczy, żeby przejechać za darmo komunikacją miejską – przypominał m.in radny Sławomir Kula (SLD). – I kasowanie, które obowiązuje przy wejściu i wyjściu z pojazdu; ja przeżyłem osobistą tragedię z tego powodu; moja siostra kasując przymusowo EKM złamała kręgosłup. W ten sposób nie można narażać osób starszych.

Wątpliwości radnych budził też zapis o dokumencie, który będzie uprawniał osoby niepełnoprawne i po 70 r.ż do darmowych przejazdów. Proszono o doprecyzowanie, czy osoby te będą się musiały legitymować się EKM, dowodem osobistym, czy legitymacją poświadczającą stopień niepełnosprawności, czy wszystkimi dokumentami na raz -  Skąd ta nerwowość? - pytał wczoraj prezydent Jerzy Wilk. - Zrobiliśmy krok do przodu upraszczając ilość kart i biletów papierowych i miesięcznych. Osoby, które skończyły 70 rok życia, są uprawnione do darmowego przejazdu, a prawo to potwierdzają EKM, dowód osobisty lub inny dokument, ważne żeby był ze zdjęciem. Podkreślam – jeden z tych dokumentów, nie wszystkie. Te osoby nie  będą też musiały kasować tych biletów. ZKM nie musi już prowadzić z tego tytułu żadnych statystyk, on ma wszystko wyliczone. Wiem, że ta uchwała jeszcze nie jest doskonała, ale robimy pierwszy krok. Ma być taniej i prościej – dodał prezydent.

Bilety przystankowe - na te jeszcze poczekamy

Na wczorajszej sesji radny Robert Turlej (PO) chciał także wnieść wniosek formalny, by zmniejszyć ceny biletów promocyjnych dla osób posługujących się EKM lub zakupujących bilety przez telefon komórkowy. Szerzej o tym pomyśle piszemy tutaj – Chcemy, ażeby poprzez te obniżki cen biletów, czyli wprowadzenie ceny promocyjnej wzrosła sprzedaż EKM-ek. Dzięki temu Zarząd Komunikacji Miejskiej będzie miał pełne dane o przepływie pasażerów, którzy korzystają z rodzimej komunikacji – wskazywał radny.

Jednak w tej sprawie głos zabrał radny Sławomir Malinowski (KWW Witolda Wróblewskiego) przypominając, że do takiego wniosku należałoby najpierw dołączyć źródła jego finansowania. A Paweł Fedorczyk (PiS) apelował, żeby nie zaskakiwać rady takimi wnioskami podczas sesji.

W tej sprawie poproszono więc o wykładnię prawną radcę prawnego elbląskiego Magistratu. Ten wskazał, że wniosek radnego Platformy Obywatelskiej nie może zostać przyjęty bez podania źródeł finansowania. Robert Turlej odstąpił więc od złożenia wniosku, ale zauważył, że w procedowanej uchwale, w której znajdują się zniżki zaproponowane przez prezydenta radni nie otrzymali żadnych informacji o źródłach finansowania - Nie wiemy jakie skutki ekonomiczne poniesie za sobą obniżka biletów. Co w zamian proponuje ZKM - pytał radny Turlej?

Robert Turlej przypominał także, że analogiczny wniosek zgłosił w poprzedj kadencji ówczesny radny Marek Pruszak, dotyczący zmian stawek w Strefie Płatnego Parkowania - Wówczas zaproponowana zmiana również wpływała na budżet miasta i nie zostały podane źródła finansowania - mówił radny. - Wniosek ten został przyjęty bez żadnych przeciwskazań. Wtedy można było, teraz już nie?
 
Mimo odstąpienia od wspomnianego wniosku, radny Turlej zapowiedział jednak, że klub radnych PO złoży do prezydenta interpelację ws. udziału radnych tej frakcji politycznej w dalszych pracach rady przy ewentualnych, dalszych zmianach w cenniku biletów komunikacji miejskiej.
 
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Uczeń
  Piątek, 30.08

  Co z biletem semestralnym skróconym o miesiąc gdzie cena jest jak za 5 miesięcy ? Chodze do IV kl. szkoły podstawowej i widze że ŁOBUZY chcą nas biednych uczniów oszukać.

 2. 2
  +6
  ~ Maniak_ZKM
  Piątek, 30.08

  A co z biletem miesięcznym, który kosztował 40 zł ? Będzie on w końcu czy nie !?

 3. 3
  0
  ~ Jakie to dziwne?
  Piątek, 30.08

  O cenach biletów i komunikacji miejskiej obradujące ci,ktorzy ani razu nie jechali tramwajem czy autobusem bo wola jeździć swymi full wypasionymi brykami:). Co tp sa "bilety przystankowe"? Ja rozumiem o tak,ze za stanie na przystanku juz trzeba bedzie kasować bilety. A nie pomyśleli,by postarać sie o automaty z biletami. To za trudne na puste głowy w garniturach.

 4. 4
  +6
  ~ pampi
  Piątek, 30.08

  "A Paweł Fedorczyk (PiS) apelował, żeby nie zaskakiwać rady takimi wnioskami podczas sesji." Turlejowi wszystko można ! On czasami sam siebie zaskakuje ! Przykład budowy chodnika przy Odrodzenia itp.""Jednak w tej sprawie głos zabrał radny Sławomir Malinowski (KWW Witolda Wróblewskiego) przypominając, że do takiego wniosku należałoby najpierw dołączyć źródła jego finansowania". ale PO co ?? Najważniejsze , żeby się POkazać a czy to ma sens i podstawę finansową, prawną., nie ważne !! .Ale to MY takich radnych wybieramy !!! Za kilka lat " pójdziemy z torbami " , jak nic.

 5. 5
  --5
  ~ janusz
  Piątek, 30.08

  to lipa, ściema tow. Wilka w porozumieniu z ZKM.....Wystarczy prześledzić nowe przepisy dotyczące abonamentów, biletów, miesięcznych, czy dekadowych.. itd, to widać , jak na dłoni, że tracimy, a nie zyskujemy.. To samo dotyczy mieszkań komunalnych, śmieci, wody...Taka sama lipa, jak likwidacja bezrobocia, czy budowa stadionu..! cdn....

 6. 6
  --2
  ~ Sjoga
  Piątek, 30.08

  Bilety strefowe w tak małym mieście?Ani to Warszawa,ni Trojmiasto ani Katowice,kpina......

 7. 7
  +7
  ~ jasio
  Piątek, 30.08

  patrzcie jak reklamują Turleja na tym portalu a za Nowaczyka gęby nie otwierał bał się Jasia Fasoli czy co???

 8. 8
  0
  ~ ja
  Piątek, 30.08

  2.80 to jest jakas paranoja za przejzd tymi zlomami co jezdza po naszym miescie

 9. 9
  +1
  ~ r14
  Niedziela, 01.09

  i tak kanarów nie ma to po co kupować bilety. Brak ludzi ....

 10. 10
  +1
  ~ cosiedzieje
  Poniedziałek, 02.09

  to jest śmiech na sali, za 1,50 zł kupuje bilet ulgowy w Gdańsku... Elbląg a Gdańsk... wnętrza tramwaji czy autobusów też biją o głowę.. wróćmy do czasu gdy miesięczny ulgowy kosztował 40 zł bez żadnych ograniczeń.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5312418937683