Wtorek, 1.12.2020, Imieniny: Natalia, Blanka, Eligiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Inkubator znajdzie swoje miejsce w Elbląskim Parku Technologicznym. Czy zmiana wpłynie na jego charakter?

26.08.2013, 13:44:49 Rozmiar tekstu: A A A
Inkubator znajdzie swoje miejsce w Elbląskim Parku Technologicznym. Czy zmiana wpłynie na jego charakter?
fot. Monika Skowrońska

W październiku 2012 roku elbląscy radni zadecydowali, że Elbląski Inkubator Nowoczesnych Technologii Informatycznych, który dotychczas znajdował się w hali Centrum Spotkań Biznesowych zmieni swoją lokalizację. Od jesieni 2013 roku EINTI miał zostać przeniesiony na ulicę Królewiecką, do siedziby dawnego zakładu „Plastyk”, którego pomieszczenia planowano wcześniej zaadaptować pod EINTI. Jednak nowa władza ma już inny pomysł i rozwiązania, w związku z lokalizacją Inkubatora.

Celem Elbląskiego Inkubatora Nowoczesnych Technologii Informatycznych, który funkcjonował w Centrum Sportowo-Biznesowym było tworzenie, w szczególności absolwentom Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu i Politechniki Gdańskiej, warunków do rozpoczęcia działalności w sektorze zaawansowanych technologii informatycznych. Inkubacja w EINTI trwała 2 lata.

Nowy adres Inkubatora - Królewiecka 195?


Od 1 stycznia 2013 roku Elbląski Park Technologiczny przejął zadania statutowe Inkubatora, zlokalizowanego do tej pory w Centrum Sportowo-Biznesowym przy ul. Grunwaldzkiej. Dzięki temu w sposób ostateczny uregulowane zostały również zasady funkcjonowania CSB, po wyłączeniu z niego Inkubatora, a nowopowstały Elbląski Inkubator Przedsiębiorczości miał zacząć funkcjonować w strukturach Elbląskiego Parku Technologicznego - jednostki budżetowej miasta.

Całkowite włączenie Inkubatora w struktury EPT miało być jednak możliwe dopiero po zrealizowaniu projektu pt. „Rozbudowa Elbląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości”, na którego Miasto uzyskało dofinansowanie z unijnego programu. I to właśnie modernizacja i dostosowanie całego 2. piętra rozległego gmachu dawnej spółdzielni ''Plastyk '', w którym od jesieni 2013 r. miał działać EINTI, pochłonąć miała większość unijnych pieniędzy.

Jednak Prezydent Jerzy Wilk wycofał się z pomysłu poprzednich władz miasta i przedstawia własny pomysł na nową lokalizację EINTI - Inkubator, który jest wyprowadzany w tej chwili z Centrum Sportowo-Biznesowego nie zniknie z Elbląga - podkreśla Jerzy Wilk. - Miasto pierwotnie na adaptację blisko 800 metrów kw pomieszczeń znajdujących się w dawnym "Plastyku" przy ul. Królewieckiej 195, przeznaczyło blisko 3 mln zł. W przetargu na wykonanie adaptacji wpłynęły jednak oferty, które opiewały na kwotę nie mniejszą niż 4 mln zł. W związku z tym, że Miasto nie ma skąd dołożyć do przetargu, jest decyzja o tym, że z tej lokalizacji rezygnujemy - zapowiedział prezydent.

Jerzy Wilk zwraca także uwagę na to, że piętra po hali dawnego "Plastyku" nie ma sensu remontować - Syndyk prowadząc sprzedaż tych obiektów, zrobił błąd dzieląc np. drogi dojazdowe, windy, czy jego korytarze pomiędzy różnych właścicieli. Tak to jest niefortunnie posprzedawane, że teraz nikt np. nie chce wziąć odpowiedzialności za remont dachu czy dróg, czyli jednym słowem umowy podpisywano na konkretne lokale ale nikt nie wie, jak procedować zasady części wspólnych tego obiektu. Nasza decyzja jest taka, że miasto powinno wyjść z tego obiektu, sprzedając swoje udziały.

Decyzja - Inkubator znajdzie swoje miejsce przy EPT


To właśnie w Elbląskim Parku Technologicznym nowa władza będzie chciała zbudować pełne Centrum Innowacji. Konkretne propozycje prezydent zamierza jednak przedstawić na początku września w EPT, w obecności pracowników Parku Technologicznego - Na pewno jest to tańsze i bardziej funkcjonalne rozwiązanie, wykorzystany zostanie również potencjał samego EPT - wskazuje Jerzy Wilk. - Rozszerzamy również funkcjonowanie EPT na zewnątrz; Elbląski Obszar Funkcjonalny, który powstaje w Elblągu i zrzesza wszystkie gminy naszego powiatu i powiatu braniewskiego, również otrzymał propozycję, że będzie mógł korzystać z zasobów EPT. Te laboratoria otwieramy na naszą młodzież, na edukację, wszystkie uczelnie będą mogły z nich korzystać, jak również policja czy elbląskie jednostki i zakłady.

Co w hali CSB?


Tutaj planuje się położyć nacisk na rozwój sportu, w szczególności rakietowego: kometki, czy tenisa ziemnego  - W tej chwili całkiem nieźle już funkcjonują tam zajęcia gry w squasha - wskazuje wiceprezydent Marek Pruszak. -  Chcemy, żeby budynek CSB stal się w przyszłości centrum sportu, który będzie służył zwłaszcza dzieciom i młodzieży.

AS

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ oli
  Poniedziałek, 26.08

  i bardzo dobre posuniecie :) a w hali csb zrobic kort do gry w tenisa !!!!!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7985651493073