Sobota, 19.09.2020, Imieniny: Konstancja, January
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Frombork także straci włodarza miasta? Burmistrz Krystyna L. została skazana prawomocnym wyrokiem

21.05.2013, 13:38:12 Rozmiar tekstu: A A A
Frombork także straci włodarza miasta? Burmistrz Krystyna L. została skazana prawomocnym wyrokiem
fot. archiwum redakcji

We wrześniu ub. roku sąd w Braniewie wydał wyrok skazujący Burmistrz Miasta Fromborka, Krystynę L. uznając ją za winną nieprawidłowości przy budowie sołeckich centrów kultury na terenie gminy Frombork. Pani burmistrz odwołała się wtedy od zasądzonego wyroku. Sąd Okręgowy w Elblągu, gdzie trafił sprawa, utrzymał go jednak w mocy. Krystyna L. prawomocnym wyrokiem została skazana na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, 1,2 tys. zł grzywny oraz zapłatę kosztów sądowych. Najprawdopodobniej więc Frombork czekają przedterminowe wybory.

Sprawa, którą na wokandzie rozpatrywał elbląski sąd dotyczyła nieprawidłowości przy budowie sołeckich centrów kultury na terenie gminy Frombork w latach 2006-2007. Burmistrz Fromborka, Krystyna L. na te inwestycje dostała dofinansowanie z pieniędzy unijnych. Aby jednak otrzymać kolejne transze pożyczki z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, gmina musiała udowodnić, że wszystkie prace postępują zgodnie z przewidzianym harmonogramem robót. Tymczasem sąd stwierdził, że burmistrz Fromborka przedstawiała protokoły odbioru wykonanych robót oraz wnioski o wypłatę dofinansowania, które nie były zgodne z prawdą.

Okazało się, ze inwestycje powstają przy użyciu materiałów i metodami niezgodnymi z założeniami projektowymi i kosztorysowymi. Tańszy materiał miał spowodować swoiste "oszczędności, dzięki którym wykonano jeszcze dodatkowe prace, których nie było w zakładanych planach - Urząd marszałkowski poinformował, że doraźna kontrola wykazała w dwóch projektach rozbieżność pomiędzy dokumentami dołączonymi przez gminę do wniosku o płatność a stanem faktycznym. Zaszło przypuszczenie nieodpowiedniego przeznaczenia unijnej dotacji, co zostało zgłoszone prokuraturze - pisze na swoich stronach Polska Agencja Prasowa.

Sędzia Dorota Zientara z Sądu Okręgowego w Elblągu wskazuje, iż podczas zeszłorocznej rozprawy Sąd Rejonowy w Braniewie w toku postępowania uznał, że burmistrz Fromborka Krystyna L., działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, przekroczyła swoje uprawnienia działają na szkodę Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie - Razem z nią na ławie oskarżonych zasiadły cztery inne osoby, w tym urzędnik gminy Frombork - mówi Dorota Zientara. - Oskarżeni zostali skazani na kary od roku do 1,2 roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata, a elbląski Sąd Okręgowy 30 kwietnia br. zaskarżony przez panią burmistrz wyrok utrzymał w mocy.

Teraz o wygaśnięciu mandatu pani burmistrz powinna zadecydować Rada Miejska Fromborka.
 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 6

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ buraki NBR NEB
  Wtorek, 21.05

  tam i dalej to samo buractwo te gumofilce dla kasy wszystko zrobią .....z gilami pod nosami !!!!!!!!!

 2. 2
  +3
  ~ Stanley
  Wtorek, 21.05

  To mają powtórkę z rozrywki.Niedługo zabraknie komisarzy.Ostróda,Elbląg,a teraz Frombork.Ciekawe kto następny do odwołania w naszym regionie ?.

 3. 3
  +8
  ~ Elbląg do Pomorza
  Wtorek, 21.05

  NAJPIERW AFERY W olsztynie.Teraz widzimy jaki jest bajzel w tym bagiennym województwie.ELBLĄG NIE PASUJE DO TEGO TOWARZYSTWA!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. 4
  +5
  ~ Limonek
  Wtorek, 21.05

  Pani burmistrz znana była z tego, że przed sezonem "wizytowała" z rodziną i towarzystwem wzajemnej adoracji fromborskie restauracje i tylko te, które "zapomniały" wystawić rachunku po biesiadzie, otrzymywały pozwolenie na dalszą np. sprzedaż napoi alkoholowych. Oczywiście żaden z restauratorów się do tego nie przyzna, ale też żaden chyba nie zaprzeczy...

 5. 5
  +3
  ~ Prawdziwy Frombork!
  Wtorek, 21.05

  Moim zdaniem panu Bojarskiemu na długo starczy pracy!

 6. 6
  +2
  ~ przynadziei
  Środa, 22.05

  !To niesamowite! o wrześniowym wyroku nikt nie wiedział! teraz jest szansa aby wyciąć miasto z folderu bolszewickich skansenów! Pierwszy wybór zadziwił niejednego, że działacz organizacji wykluczonej demokratycznymi wyborami 1989 roku wrócił na piedestał i zaraz zaczął się rządzić metodami trenowanymi w komitecie gminnym przez kolejnych sekretarzy. Cieszę się, że wyrok jest prawomocny, bo lekceważenie dla prawa i zwyczajów w wydaniu KL było(jest) powszechnie znane - i nie są to duperele - jak napisał Limonek! ale poważniejsze nadużycia w postaci obsadzania poddanymi uwikłanymi w relacje zmuszające do posłuszeństwa nawet za cenę łamania prawa np pracy, pomysły restrukturyzowania firm, sprzedaży uprawnień gminy w prywatne ręce, czy gospodarowanie finansami w sposób urągający logice!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.