Piątek, 18.09.2020, Imieniny: Irena, Stanislaw, Józef
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

69. rocznica powstania Orkiestry Wojsk Lądowych w Elblągu

15.05.2013, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
69. rocznica powstania Orkiestry Wojsk Lądowych w Elblągu
fot. archiwum 16 PDZ

W dniu 16 maja 2013 roku mija 69. rok istnienia Orkiestry Wojskowej Wojsk Lądowych z Elbląga. Elbląska Orkiestra jest jedną z najstarszych orkiestr wojskowych w Siłach Zbrojnych RP. Jej rodowód sięga czasów II wojny światowej.

Współcześnie bierze udział w uroczystościach o charakterze państwowym, patriotyczno-religijnym a także we wszelkiego rodzaju koncertach. Znają ją, i jej artystyczne możliwości, zarówno Elblążanie, ale także mieszkańcy innych miast i regionów naszego kraju. Elbląska orkiestra znana jest także za granicą gdzie bierze udział w organizowanych konkursach i koncertach. Muzycy orkiestry uczestniczą w ogólnopolskich przeglądach solistów i zespołów kameralnych.

Zajmują czołowe miejsca i lokaty na szczeblu Wojska Polskiego zdobywając sympatie słuchaczy. W programach koncertów Orkiestry obok muzyki wojskowej znajdują się utwory znanych kompozytorów światowych i polskich, zarówno muzyki poważnej, jak i rozrywkowej, we współczesnych aranżacjach. Orkiestra łączy w niepowtarzalny sposób wrażenia artystyczne i muzyczne z perfekcyjnym opanowaniem zasad musztry. To kolejny element, który budzi aplauz i uznanie wśród specjalistów wojskowych ale także słuchaczy i widzów.

Swoje 69. urodziny orkiestra zamierza uczcić specjalnym koncertem, który odbędzie się w czwartek o godzinie 13 w sali kina „Orzeł” przy ulicy Królewieckiej 167. „Nasza jubilatka” zaprezentuje m. in. utwory z repertuaru Andrzeja Zauchy, Marka Grechuty i Mieczysława Szcześniaka.

Ze swej strony już dzisiaj składamy szacownej ”jubilatce”, a dokładniej wszystkim muzykom naszej elbląskiej orkiestry wojskowej pod dowództwem kapitana Macieja Skrzypczaka, serdeczne życzenia i gratulacje oczekując w zamian kolejnych niepowtarzalnych wrażeń artystycznych.

 


mjr Zbigniew Tuszyński

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ bigotka
  Środa, 15.05

  a dlaczego koncert jest o 13ej? to Elblążanie pracujacy nie posłuchają? a szkoda

 2. 2
  --14
  ~ NIE dla olsztyna
  Środa, 15.05

  A dlaczego orkiestra grała 3.maja w olsztynie a w Elblągu grali ??????????Tak samo dowództwo było w olsztynie a w Elblągu?????????Na dowód TVP olsztyn audycja.

 3. 3
  +3
  ~ via
  Środa, 15.05

  dla mnie ich udział w procesji na Boże Ciało jest najbardziej cenny. każdego roku chociaż przez chwilę idę w procesji aby kilka razy usłyszeć moment, w których zaczynają grać :) nie wiem czy to przez wspomnienia z dzieciństwa czy dźwięki trąbki ale aż mnie ciarki przechodzą i się wzruszam ;))

 4. 4
  +5
  ~ nie bo nie
  Środa, 15.05

  Nie dla elblonga.....bo nie

 5. 5
  +3
  ~ Fredek
  Środa, 15.05

  Sam tez kiedyś grałem w tej orkiestrze,jako żołnierz służby zasadniczej,na tubie B,to dawne czasy,stan wojennym,my,muzycy musieliśmy z milicjantami jeździć na patrole garnizonowe.Wojska jako takiego nie lubiłem,bo było ludowe,ale samo granie dla mnie było wielkim przeżyciem,mieliśmy piękne mundury galowe z akselbantami{sznurami oficerskimi) i patkami,co bardzo wyróżniało orkiestrantów od reszty wojska,dwa razy zaliczyłem odprawę wart w Warszawie-to był przeżycie:).Dla mnie jest czymś niezrozumiałym,że dzisiejsza orkiestra wygląda jak obdartusy-w moro to się grało w jednostce na rozprowadzeniu pułku albo na poligonie,na występach zewnętrznych my orkiestranci wyglądaliśmy naprawdę wspaniale,mundur galowy to coś pięknego cóż,czasy się zmieniają,ale wspomnienia pozostają.

 6. 6
  +3
  ~ Fredek
  Środa, 15.05

  Życzę orkiestrze wszystkiego dobrego i oby nie została rozformowana,jak to często bywa w naszym "zawodowym"wojsku polskim.

 7. 7
  --1
  ~ samo życie
  Środa, 15.05

  Minusujcie wpis co prawda kole w oczy.

 8. 8
  +5
  ~ Fredek
  Środa, 15.05

  Prawda nie może w oczy kolić,ona po prostu jest.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.