Poniedziałek, 14.10.2019, Imieniny: Liwii, Bernarda, Kaliksta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Niskopodłogowe, monitorowane autobusy z lepszą cyrkulacją powietrza wewnątrz. Zmiany w komunikacji miejskiej po 2013 roku

20.03.2013, 14:56:51 Rozmiar tekstu: A A A
Niskopodłogowe, monitorowane autobusy z lepszą cyrkulacją powietrza wewnątrz. Zmiany w komunikacji miejskiej po 2013 roku
fot. Mateusz Smoliński
Jak będzie wyglądała komunikacja miejska w Elblągu po 2013 roku? Powyższe pytanie było tematem przewodnim dzisiejszego spotkania w siedzibie Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu. Pytanie o przyszłość autobusowej komunikacji w naszym mieście nie jest bowiem przypadkowe. Obecnie elbląski ZKM rozpoczął przygotowania do przeprowadzenia przetargu na obsługę linii autobusowych w latach 2014 – 2020.

W kliku słowach dyrektor Zbigniew Orzech podsumował dziś poprzedni rok funkcjonowania spółki Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu. Miniony rok to przede wszystkim dostosowywanie się do najważniejszych inwestycji drogowych prowadzonych obecnie w Elblągu - Począwszy od kwietnia 2012 roku jesteśmy w permanentnym dostosowywaniu się i kreowaniu komunikacji pod sytuację, jaka panuje w mieście: zmianę ruchu, zamykanie odcinków dróg i dostosowywanie rozkładów pod możliwości tzw. jezdne - wylicza Zbigniew Orzech. - W 2012 roku udało się także zakończyć wdrożenie elementów Elbląskiej Karty Miejskiej.

Wewnątrz spółki także przebiegały procesy racjonalizowania struktury kosztowej, zmiany organizacyjne w strukturze samego zarządu - Dzięki nim udało się zredukować koszty funkcjonowania ZKM o ok 15 proc. w stosunku do roku 2011, czyli takie, na które mamy bezpośredni wpływ.

Pozostałe koszty funkcjonowania ZKM, w ponad 90 proc. wynikają z opłacania usług przewozowych (trzech spółek autobusowych i spółki Tramwaje Elbląskie).

Komunikacja miejska po 2013 roku

Kluczowym tego elementem było wcześniejsze przygotowanie przez ZKM Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Gminy Miasto Elbląg, w którym znalazły się zarysy, plany i zasady funkcjonowania komunikacji miejskiej w Elblągu w latach 2013-2020. Na jego podstawie, kolejnym krokiem będzie przygotowanie przetargu na obsługę linii autobusowych w latach 2014 – 2020. Obecnym przewoźnikom kontrakty wygasają bowiem 31 grudnia 2013 roku.

Dyrektor Orzech zapewnia również, że po otwartym spotkaniu z mieszkańcami miasta, które odbyło się w styczniu br. w Ratuszu Staromiejskim, w katalogu wymagań zostały uwzględnione ich propozycje, co do przyszłości autobusowej komunikacji miejskiej.

Do 2020 roku wszystkie zakupione autobusy będą wozami niskopodłogowymi. Wiek takiego wozu nie będzie przekraczał 15 lat (wiek obecnie jeżdżących po Elblągu autobusów nie może przekraczać 20 lat). We wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej docelowo zainstaluje się monitoring wizyjny, a każdy wóz będzie kontrastowo oznakowany na stopniach, co ma być ułatwieniem dla osób niewidzących i niedowidzących.

Wszystkie pojazdy wyposażone będą również w system EKM, rozszerzone o głosowe zapowiedzi przystanków, o urządzenia na zewnątrz pojazdów. Do 2020 roku planuje się również pełną unifikację pod względem malowania nadwozia takich pojazdów. Z autobusów znikną reklamy, a w ich miejsce pojawią się symbole związane z marką Elbląga – np. herb miasta lub jego logo.

ZKM postawi też większe wymagania pod względem czystości, punktualności, wentylacji i ogrzewania w autobusach. Szczególnie na dwie ostatnie położony zostanie większy nacisk. Włączone ogrzewanie w autobusach, które wyjadą na elbląskie ulice po 2014 roku, zależne będzie od przyjętej w tym zakresie temperatury. Także w kwestii wentylacji ZKM podnosi poprzeczkę, jednak, jak zaznacza dyrektor Orzech, w dokumentacji przetargowej nie będzie wymogu klimatyzowania wszystkich autobusów - Poza tym klimatyzacja jest droga i zapewne w znacznym stopniu wpłynęłabym na zwiększenie kosztów komunikacji zbiorowej w Elblągu - mówi dyrektor ZKM - Dlatego w nowych wymaganiach ZKM stawia raczej na pojęcie lepszej wentylacji w pojazdach, by cyrkulacja powietrza w upalne dni była właściwa.

W kolejnych latach ZKM dążyć będzie do rozbudowy systemu EKM na przystankach autobusowych. Na razie na elbląskich przystankach zostały zamontowane trzy tablice elektryczne - Chcielibyśmy sukcesywnie rozszerzać liczbę przystanków, które mogą być wyposażone w kolejne takie – mówi Zbigniew Orzech. 

Wraz z zakończeniem modernizacji drogi nr 504 w odcinku ul. 12 Lutego pojawią się również dwie nowe wiaty przystankowe. Podobnie rzecz będzie wyglądała na Placu Słowiańskim - Liczymy na to, że w kolejnym rozdaniu uda się pozyskać fundusze unijne, które mogłyby pomóc w doposażeniu infrastruktury przystankowej w Elblągu o jej kolejne punkty - mówi Zbigniew Orzech.
 
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ sd
  Środa, 20.03

  Ja w ta cyrkulacje powietrza nie wierze - sa podwyzki biletow to klienci wymagaja klimatyzacji. KONIEC I KROPKA.

 2. 2
  +6
  ~ M.
  Środa, 20.03

  Jeśli faktycznie trzeba będzie czekać do roku 2020, aby wszystkie autobusy w Elblągu były niskopodłogowe, to gratuluję rychłego dostosowywania elbląskiej komunikacji do aktualnych trendów w Polsce mających miejsce. Wystarczy porównać jak sytuacja wygląda w miastach porównywalnych z Elblągiem. Brak klimatyzacji też do mnie nie przemawia, bo nie za bardzo rozumiem slogan "lepsza wentylacja". No i finalnie chciałbym móc przeczytać, że jednak tramwaje w mieście będą bardziej doinwestowane, albo szerzej zakrojone starania o pozyskanie środków unijnych na nowy tabor i rozbudowę trakcji będą czynione. No dobra, pomarudziłem ;) Tak naprawdę utyskuję nie z racji tego, że jestem Polakiem, tylko dlatego, że brakuje mi w założeniach większych starań i szybszego wdrażania wymogów codzienności.

 3. 3
  +9
  ~ pasażer pyta
  Środa, 20.03

  Bilety powinny być w kioskach nie każdy chce kartę.Przystanki autobusowe i tramwajowe powinny być tak wyremontowane by nie było barier przy wsiadaniu i wysiadaniu dostosować pojazdy by miały ten sam stopień.Autobusy powinny w lato być z klimatyzacją a nie sauna.Szyby powinny być czyste i powinno przez nie można patrzeć.Pojazdy na zewnątrz też .Popatrzcie na inne miasta jak dbają.KIEDY w Elblągu pojawią się przegubowce na liniach gdzie jest dużo pasażerów.Przystanki autobusowe i tramwajowe wszystkie z zadaszeniem a nie klienci mokną czekając na pojazd.Stare pojazdy na złom autobusy i tramwaje .KIEDY konkretna rozbudowa linii tramwajowych bo obietnic jest tyle ale zero efektów.Przykład:ul 12 Lutego i inne.

 4. 4
  +14
  ~ do skutku
  Środa, 20.03

  OBIETNICE !!!!!!!!!!!!! Nie ma zmian w komunikacji na lepsze DO WIDZENIA I NOWY PREZES !!!!!!!!!

 5. 5
  +4
  ~ Tago
  Środa, 20.03

  15- lat nieżle

 6. 6
  +6
  ~ xxx
  Środa, 20.03

  W Warszawie zamawiają autobusy na potęge, montują w nich darmowe wi-fi, a u nas nawet klimatyzacji nie opłaca się zakładać, ta ?

 7. 7
  +7
  ~ A KTO STANIE DO PRZETARGU ?
  Środa, 20.03

  - JEDNYM SŁOWEM NIE ZMIENI SIĘ NIC - TEN SAM SZROT CO JEŹDZIŁ BĘDZIE JEŹDZIŁ DALEJ ,TE SAME DYREKTORY SWOICH PSEUDO ZAJEZDNI CO 20 LAT TEMU . POCO O NA CO KOMU TE PRZETARGI ?? - A DLACZEGO NIE BĘDZIE REKLAM NA AUTOBUSIE ? - REKLAMY CHOCIAŻ TROCHĘ PRZYSŁANIAJĄ TĄ RDZĘ NA TYCH STARYCH AUTOBUSACH . A GDZIE TEN SOLARIS WRÓCIŁ DO GDYNI ? PARĘ DNI TEMU JEŹDZIŁ NA 11

 8. 8
  +4
  ~ 1111
  Środa, 20.03

  PRZEMYSŁÓWKA 03 ANTONI KLECHA firma fair play niby dlaczego kto jej to przyznał za oszukiwanie swoich pracownikow najgorsza firma w elblagu i okolicach czlowieku przez twoje podejcie do pracownika jak do smiecia któremu nie należy sie nic twoje wymagania sa wiekie a sam co dajesz zabralaes nasz SOCJAL złodzieju jestes oszustem po raz kolejny zlodzieju przez ciebie nie mamy świąt świąt

 9. 9
  +15
  ~ Nowa Prawica
  Środa, 20.03

  precz! jeszcze 2 lata rzadow BNowaczyka i mielibysmy w ogole zlikwidowany ruch tramwajowy

 10. 10
  +1
  ~ jartek
  Środa, 20.03

  "będzie kontrastowo oznakowany na stopniach, co ma być ułatwieniem dla osób niewidzących..." Bo napewno ktoś niewidzący zobaczy te oznaczenia.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.