Czwartek, 30.05.2024, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Po spalonych budynkach pozostały tylko zgliszcza.Zobacz materiał zdjęciowy

02.08.2012, 12:38:52 Rozmiar tekstu: A A A
Po spalonych budynkach pozostały tylko zgliszcza.Zobacz materiał zdjęciowy
Zgliszcza spalonych budynków (fot. AS)

Wczoraj ok. godz 9.30 przy ul. Sopockiej w Elblągu wybuchł pożar. Słup czarnego dymu był tak wysoki i intensywny, że było go widać z odległych krańców naszego miasta. Okazało sie, że nieszczęśliwie zapalił się warsztat samochodowy z przyległym do niego sklepem motoryzacyjnym. Jak powiedział nam dzisiaj młodszy brygadier Krzysztof Bogusławski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, akcja pożarnicza była trudna, gdyż sama konstrukcja palącego się budynku skutecznie utrudniała gaszenie pożaru.

O tym, że był to pożar bardzo niebezpieczny – i dla osób znajdujących się w feralnym budynku i dla okolicznych mieszkańców palących się budynków i sąsiednich bloków, jak również dla samych strażaków, mówi sama liczba wozów strażackich wysłanych do akcji pożarniczej. - Ogółem, do gaszenia pożaru zostało wysłanych 10 jednostek Państwowej Straży Pożarnej – wyjaśnia mł. bryg. Krzysztof Bogusławski z KM PSP w Elblągu. - Jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej było na miejscu 3, a łącznie pożar gasiło 44 strażaków Państwowej Straży Pożarnej JRG – mówi strażak. - W akcji pomagały nam też jednostki z OSP w Krzewsku i Markusach.

Wczorajsza akcja pożarnicza trwała 5 godzin i 33 minuty – Pod wszelkimi względami była to akcja trudna. - mówi mł. bryg. Krzysztof Bogusławski. - W warsztacie znajdowały się materiały palne, materiały pędne, paliwo, opony, które bardzo szybko zajęły się ogniem – mówi – Dodatkowo sama konstrukcja budynku bardzo utrudniała gaszenie pożaru – wyjaśnia strażak.

Jak widać na załączonych pod materiałem zdjęciach zgliszcz obydwu budynków, drewniane ściany warsztatu samochodowego, jak i sklepu motoryzacyjnego obite są blachą trapezową, co utrudniało całą akcję gaszenia pożaru. W trakcie pożaru doszło również do kilkukrotnych wybuchów. - Niestety rozszczelniła się instalacja gazowa w samochodzie osobowym, który stał akurat w warsztacie – wyjaśnia Krzysztof Bogusławski – Po zakończeniu akcji pożarniczej znaleźliśmy też - jak wynika ze złożonego meldunku - 9 kanistrów po paliwie, z czego trzy były całkowicie rozerwane, co może sugerować, że  również i one wybuchły.

Niestety w trakcie pożaru spłonął cały budynek warsztatowy, wraz z wyposażeniem. Budynek sklepu motoryzacyjnego wraz z zapleczem magazynowym również prawie w całości spłonął. Strażakom nie udało się ugasić pożaru dachu, który całkowicie, wraz z poddaszem, runął do wnętrza budynku sklepu. W sklepie spaliło się również prawie całe jego wyposażenie. Po zakończeniu akcji gaśniczej, pozostał tylko popalony szkielet budynku.

Czy jednak w trakcie akcji strażakom udało się coś uratować? - W trakcie działań gaśniczych prowadzono ewakuację materiałów, które można było uratować - wyjaśnia mł. bryg. Bogusławski. -  Zagrożenie zawalenia się konstrukcji dachu sprawiło,  że w pierwszej kolejności wyniesiono materiały, które mogłyby dodatkowo podsycać pożar, czyli wszelkiego rodzaju materiały pędne i konfekcjonowane oleje samochodowe – wszystko co było dostępne dla ratowników i co można było uratować w pierwszej fazie akcji. - mówi strażak.

Na szczęście w wyniku pożaru nikt nie ucierpiał. Po przyjeździe jednostek straży wszyscy pracownicy warsztatu i właściciel sklepu byli już na zewnątrz, poza palącymi się budynkami. - Nikomu nic sie nie stało - potwierdza Krzysztof Bogusławski. - Pracownicy warsztatu i sklepu pomagali nam również prowadzić ewakuację swojego mienia. - mówi strażak.

Na chwilę obecną nie są jeszcze znane przyczyny wybuchu pożaru. - Dochodzenie w tej sprawie prowadzi już policja. - wyjaśnia Bogusławski. - Z naszych obserwacji wynika, że być może do pożaru doszło w trakcie prac warsztatowych, niebezpiecznych pod względem pożarowym, np. rozlewania i przelewania paliwa. - mówi strażak.

Jednak konkretną opinię, co do przyczyn wybuchy pożaru, wyda organ prowadzący całe dochodzenie, czyli elbląska Policja.


Zdjęcia zamieszczone w galerii pochodzą z różnych źródeł:

Zdjęcia od 1-7 przesłał do naszej redakcji  Pan Adam Pałkowski.
Zdjęcia od 8-15 otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Bezzałogowego statku latającego OPEGIEKA.
Zdjęcia od nr 16-26 wykonała autorka artykułu.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0


Galeria / Pożar przy ulicy Sopockiej ( zdjęć 26 )
Dodano: 2012-08-01 | fot. Adam Pałkowski (zdj. 1-7)/ Bezzałogowy statek latający OPEGIEKA (zdj. 8-15)/ AS (zdj. 16-26)
0

Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --6
  ~ Taki jakis tam
  Czwartek, 02.08

  No, no rozlewania i przelewania pliwa. Może sprawdzić jaki kolor ma to paliwo, skąd pochodzi. Wszyscy sąsiedzi wiedzą, ze ruskim handlowal. Ciekawe co na to ubezpieczyciel?

 2. 2
  +14
  ~ xcvbn
  Czwartek, 02.08

  Strażacy musieli dowozić cysterną wodę bo hydranty były niesprawne. Ciekawe czy ktoś z Elbląskich wodociągów poniesie za to odpowiedzialność.

 3. 3
  +10
  ~ 1
  Czwartek, 02.08

  EPWiK ma wszystko gdzieś, bo to monopolista. Widzicie, jak łatają dziury w jezdni po swoich wykopach - robi się lej po paru dniach, bo wszystko osiada i pięknie i niebezpiecznie samochodzik buja w takiej wyrwie.

 4. 4
  +3
  ~ Elg.
  Czwartek, 02.08

  A buraki zamiast jechać ul.Warszawską stali w autach i przyglądali się cudzemu nieszczęściu co niektórzy nawet robili zdjęcia komórkami typowa Polandia.

 5. 5
  +7
  ~ przezorny
  Czwartek, 02.08

  Może z tej tragedii wyciągnięte zostaną WRESZCIE wnioski by w Elblągu 130 tys mieszkańców ,było więcej lepszego sprzętu gaśniczego i pojazdów dla straży pożarnej!!!!!!!!!!!!! Następnym razem może być za póżno na akcję gaśniczą w Elblągu i mogą zginąć ludzie i mienia nikt nie uratuje bo pożary były i będą !!!!!!!!!!!!

 6. 6
  +1
  ~ 666
  Czwartek, 02.08

  a na ile ubezpieczenie było ??/

 7. 7
  0
  ~ Wójek Dobra Rada
  Czwartek, 02.08

  Postawcie tam...Biedronkę:)

 8. 8
  +2
  ~ kobra
  Czwartek, 02.08

  pewnie komus podpadli albo na odszkodowanie podpalili

 9. 9
  +3
  ~ celnik janek
  Czwartek, 02.08

  gazownik do przemytu paliwa wybuchl ha ha ha

 10. 10
  +1
  ~ pampi
  Czwartek, 02.08

  Ubezpieczyciel będzie czekał na wyniki dochodzenia.Może być problem z wypłacaniem ubezpieczenia.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4826390743256