Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Paszport dla małego dziecka ważny przez 5 lat

25.07.2012, 10:28:16 Rozmiar tekstu: A A A
Paszport dla małego dziecka ważny przez 5 lat
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu ( źródło: www.wczestochowie.pl )

Istotne zmiany w przepisach paszportowych wchodzą w życie już 11 sierpnia. Od tego momentu paszporty dla dzieci do piątego roku życia będą ważne przez 5 lat. Do tej pory wydawane były tymczasowo na 12 miesięcy. Przy zmianie przepisów wzięto pod uwagę opinie rodziców, którzy do tej pory musieli co roku wyrabiać dzieciom nowy dokument.

Te niezwykle istotne zmiany udało sie wprowadzić między innymi dzięki determinacji i interpelacjom rodziców małoletnich dzieci, zaangażowanych w tę sprawę, m.in. radnego Roberta Turleja, który zainteresował tym tematem polskich parlamentarzystów.

- Do tej pory paszporty małoletnim do lat 5 były wydawane tylko na okres jednego roku - czytamy na blogu radnego Roberta Turleja. - To stanowczo za mało, bo do krajów poza UE (np. USA, Egipt, Tajlandia) wymagana jest zwykle ważność co najmniej półroczna - aby spełnić ten warunek niekiedy należało wyrabiać paszport dziecku co pół roku! - pisze radny Turlej.

I zmiany udało się wprowadzić. Od 11 sierpnia, dla dzieci do lat pięciu, podstawowym dokumentem podróży będzie paszport ważny 5 lat od czasu wydania. Po zmianach, przy składaniu wniosku paszportowego, nie będzie już wymagana, jak dotychczas, obecność dziecka. Opłata  pozostaje bez zmian i wynosi 30 zł.

Paszporty dla dzieci w wieku od 5 do 13 lat pozostają aktualne tak jak dotychczas przez 5 lat, a dla dzieci i młodzieży powyżej 13 roku życia - przez 10 lat. W tych przypadkach opłata za wydanie paszportu również pozostaje niezmieniona.

Urząd Wojewódzki przypomina, że każda osoba niepełnoletnia przebywająca poza granicami kraju powinna posiadać ważny dokument tożsamości. W państwach strefy Schengen może to być dowód osobisty lub paszport.

Przypominamy także, że od 26 czerwca straciły ważność wszystkie wpisy dzieci do paszportów.

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ coolpixe25
  Środa, 25.07

  zawsze można jeszcze zostawić dziecko na lotnisku jak ostatnio ta cudowna parka, która najwidoczniej nie dorosła do tego by mieć dzieci

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1025249958038