Sobota, 2.03.2024, Imieniny: Halszka, Helena, Radoslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Paszport na wyciągnięcie ręki

07.07.2012, 10:30:39 Rozmiar tekstu: A A A
Paszport na wyciągnięcie ręki
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu ( fot. www.biznes.interia.pl.)
REKLAMA

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy w najbliższym czasie zamierzają złożyć wniosek o wydanie paszportu. Rząd chce wprowadzić korektę w prawie i uprościć procedury. Być może już w tym roku wniosek o paszport będzie można złożyć w każdym urzędzie. Dodatkowo szybciej i łatwiej wydawany będzie paszport tymczasowy. Dokument po nowelizacji ustawy ma być więc dostępny na wyciągnięcie ręki.

Projekt korekt w prawie przewiduje jedną fundamentalną zmianę i kilka uproszczeń. Posłowie Platformy Obywatelskiej chcą, aby zniknęła konieczność załatwiania formalności w urzędach paszportowych w miejscowościach, w których jesteśmy zameldowani. W kraju wniosek o wydanie dokumentu będziemy mogli złożyć w dowolnym urzędzie wojewódzkim, a za granicą – u konsula w najbliższej ambasadzie.

I ta zmiana może być istotna również dla naszego miasta. Do tej pory wnioski paszportowe składamy w Oddziale Paszportów, Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, w Delegaturze w Elblągu. Od dłuższego czasu istnieje przypuszczenie, że Delegatura zostanie całkowicie zlikwidowana, a jej wydziały, chociaż w części, zostaną przeniesione do jednostki głównej urzędu - Olsztyna. Tak było np. z dawnym Wydziałem Finansów i Budżetu, który od wiosny 2010 roku funkcjonuje już w Olsztynie, jako Wydział Finansów i Kontroli.

Podobnie miało być z Oddziałem Paszportów. Od dłuższego czasu mówiło się o likwidacji tej komórki w Elblągu. Skoro jednak nowelizacja ustawy wprowadza tak korzystne dla obywatela zmiany, to siłą rzeczy, logicznie rzecz biorąc, elbląski Oddział Paszportów musiałby wtedy zostać utrzymany w mieście. Gdyby się tak nie stało, najbliższy Urząd Wojewódzki, w którym moglibyśmy złożyć wniosek o wydanie paszportu znajduje się albo w Olsztynie, albo w Gdańsku. Zadzwoniliśmy wczoraj do elbląskiej Delegatury Urzędu Wojewódzkiego z pytaniem, jak panie widzą swoją dalszą przyszłość na stanowiskach w  tym miejscu? Jednak żadna z nich nie chciała na ten temat rozmawiać. Od jednej z pań inspektorek usłyszeliśmy tylko „Na razie pracuję na stanowisku w Elblągu… Co będzie dalej? Nie wiem.”

Dostaliśmy za to dokładną i uprzejmą instrukcję jak złożyć wniosek o paszport. Panie zapraszają do siebie, gdzie wypełnia się krótki wniosek, dołącza dwa zdjęcia odpowiednich formatów i wpłaca pieniądze na podane konto (gdyż kasa w elbląskiej delegaturze również została zlikwidowana i przeniesiona do urzędu w Olsztynie). Na odbiór dokumentu czeka się standardowo do 30 dni, ale przy dobrych wiatrach, nawet  po ok. 2 tygodniach, paszport jest gotowy do odbioru.

Nowelizacja starej ustawy wprowadzać będzie także inne ułatwienia dotyczące procedur wydawania paszportu tymczasowego. W obowiązującej ustawie o dokumentach paszportowych nie ma podstaw do jego wydania osobie, która musi pilnie wyjechać w związku z obowiązkami służbowymi, np. zagranicznym kontraktem czy spotkaniem z kontrahentem. Teraz będzie to możliwe. Wielu z nas jest zameldowanych w jednym mieście, pracując w innym. Jesteśmy bardziej mobilni, częściej prowadzimy interesy za granicą. Procedura administracyjna nie może uniemożliwiać wykonywania służbowych obowiązków i utrudniać życia.

Ostatnia zmiana dotyczy procedury wydawania drugiego paszportu. To ważne, gdy w pierwszym ma się wizy, które mogą uniemożliwić wjazd do państwa skonfliktowanego z innym. Niektóre kraje islamskie nie wpuszczają np. osób z wizą izraelską. Dotąd wniosek w tej sprawie należało złożyć w MSW. Teraz będzie to możliwe w każdym urzędzie wojewódzkim lub konsulacie RP.

Projekt nowelizacji tej ustawy ma zostać złożony u marszałka Sejmu w przyszłym tygodniu.

 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Heniek3d
  Sobota, 07.07

  Ciągle tylko nam upraszczają i ułatwiają a ja mam pytanie kto im to wcześniej tak skomplikował ?

 2. 2
  +5
  ~ warto
  Sobota, 07.07

  Dziwi mnie jedno dlaczego do tej pory nie ma rubryki w dowodzie osobistym z grupą krwi w paszporcie też.

 3. 3
  0
  ~ x
  Niedziela, 08.07

  "wniosek o wydanie dokumentu będziemy mogli złożyć w dowolnym urzędzie WOJEWÓDZKIM" - na to zwracaj autorze uwagę, gdyż zdanie: "Rząd chce wprowadzić korektę w prawie i uprościć procedury. Być może już w tym roku wniosek o paszport będzie można złożyć w każdym urzędzie." wprowadza w błąd a część czytelników może nie dostrzec różnicy

 4. 4
  +3
  ~ nigdy
  Niedziela, 08.07

  Zachłanność olsztyna wyjdzie mu bokiem.Urzędy powinny być w Elblągu i olsztynie.DWA RÓWNORZĘDNE MIASTA.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4030339717865