Czwartek, 25.04.2024, Imieniny: Marek, Jaroslaw, Wasyl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Etyka w szkole - cz. I

11.04.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A

Etyka jest przedmiotem skierowanym do uczniów, którzy na życzenie rodziców nie uczestniczą w lekcjach religii. Niestety w elbląskich i okolicznych szkołach podstawowych zajęcia takie nie istnieją. Czy w szkołach są potrzebne zajęcia z etyki lub inne zajęcia alternatywne prowadzone w trakcie religii? Czy dzieci wychowane w odmiennej wierze lub rodzinie ateistycznej czują się w szkole szykanowane? Jaki stosunek mają do tego nauczyciele i Kuratorium? A jaki rodzice? Na te pytanie postaramy się odpowiedzieć w Raporcie.

Rodziny głęboko wierzące nie widzą większego problemu, dla nich oczywiste jest, że w szkole powinny być prowadzone zajęcia z religii. Kwestia ta dotyczy głównie dzieci wychowywanych w odmiennej wierze oraz w rodzinach ateistycznych. Dla nich przeważnie nie ma alternatywy w trakcie trwania zajęć z religii lub podczas rekolekcji. – U nas w klasie jest jedna osoba o wyznaniu Jehowym – mówi 12 – letnia Kaja, uczennica Szkoły Podstawowej - Religie odbywa się między lekcjami dlatego w tym czasie ona siedzi na świetlicy. Niektóre szkoły starają się tak zorganizować zajęcia aby religia była na początku lub na końcu zajęć. Nie jest to zadanie łatwe. Ponadto problem pojawia się podczas rekolekcji. – Nie wiadomo co zrobić z tymi dziećmi, czy organizować im zajęcia czy dać po prostu wolne – mówi nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Elblągu – Przeważnie praktykowane jest to drugie rozwiązanie.

Kwestia braku etyki w szkole nie wiąże się tylko z problemem organizacji zajęć. Dla innowierców stanowi pewien przejaw dyskryminacji oraz dyskomfort psychiczny. - Posyłam swoje dziecko na lekcje religii, by oszczędzić mu stresów - mówi, buddystka mama 9 – letniej Kasi – Istnieje presja społeczeństwa wychowanego w tradycji rzymskokatolickiej, która również odczuwalna jest w szkole. Nie chce aby było wytykane palcami, chociaż z drugiej strony czuje, że moje przekonania światopoglądowe w ten sposób zostały naruszone. Istnieje też ryzyko, iż sposób uczenia nastawi dziecko przeciwko moim poglądom. Obawy rodziców przed szykanowaniem nie zawsze są uzasadnione – Mam koleżankę, która jest innego wyznania – opowiada Kaja – w klasie traktowana jest normalnie jak każdy inny. - A u mnie w klasie jest chłopak, świadek Jehowy – wtrąca się jedenastoletni Damian - Trochę dziwny, niektórych rzeczy podczas lekcji z nami nie wykonuje, na przykład gdy przygotowujemy się do Dnia Babci czy mamy lekcję związaną z Bożym Narodzeniem. Wówczas pani wymyśla mu coś innego albo po prostu siedzi i się patrzy. Mama 7 – letniej Iwony widzi potrzebę istnienia zajęć z etyki, mimo tego, że nie wyznaje innej wiary - Nie jestem też praktykującą katoliczką, dlatego moja córka sama podjęła decyzje co do uczęszczania na lekcje religii – mówi - Bierze w nich udział, ponieważ większość dzieci na nie chodzi i trochę z ciekawości. Jednak według mnie etyka byłaby słuszniejszym wyborem, bowiem dziecko w tym wieku nie jest w stanie pojąć istoty wiary. Często też wychowywane jest bez świadomości istnienia innych wyznań. Etyka natomiast pokazuje wartości uniwersale dla wszystkich oraz uczy tolerancji wobec innych przekonań.

Potrzebę istnienia zajęć z etyki w szkole widzą także niektórzy nauczyciele. - Według mnie etyka powinna istnieć w szkole równolegle z religią a nie jako jej zastępstwo – mówi młoda nauczycielka Gimnazjum, Anna - Dzieci również te starsze, nie znają podstawowych pojęć takich jak tolerancja, patriotyzm, moralność. Nie wiedzą czym są wartości, nie znają zasad dobrego wychowania. Dlatego już od pierwszych lat szkolnych należy wprowadzać zajęcia, które przybliżą im taką tematykę, oczywiście w umiejętny i ciekawy sposób oparty na dyskusji.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ nightknight
    Poniedziałek, 11.04

    zwolnić dzieci ateistów z lekcji religii, ewentualnie moga byc zajecia z etyki, ale nie sa konieczne.

  2. 2
    0
    ~ Luki
    Poniedziałek, 11.04

    dla dzieciaków którzy nie uczeszczaja na religie powinna byc etyka

  3. 3
    +1
    ~ tusia
    Poniedziałek, 11.04

    Jestem absolutnie za etyką w szkole dla wszystkich chociaz nie wiem jak miałyby wyglądać, dzieciaki z podstawowki niewiele by rozumialy a religie calkowicie bym z niej usunal powinna byc przy kosciele jak kiedys, bez ocen

  4. 4
    +1
    ~ Soprano
    Wtorek, 10.03

    To, że w Elblągu jest problem z etyką zauważyć można już po formie tego artykułu. Chodzi o to, że została tu ona przeciwstawiona religii i to w taki sposób, że ktoś mógłby pomyśleć, że to jakaś - że się tak wyrażę - "ateistologia" co jest po prostu nieprawdą. Etyka jako dziedzina filozofii nie jest zaangażowana ani religijnie ani anty religijnie ani tym bardziej politycznie. Z jednej strony uczy się na niej o systemach etycznych w obręb których wchodzi również etyka religijna, która daje możliwość wzbogacania wiary, jak i również etyka ateistyczna, czy idealistyczna. Dlatego takie postawienie sprawy jakie miało miejsce w tym artykule nie zdradza profesjonalizmu u jego twórcy. Z drugiej zaś strony porusza się na niej tak ważne kwestie jak eutanazja, wiara, wolność, odpowiedzialność itp. Kto wątpi w potrzebę etyki w Elblągu, niech pomieszka trochę w Olsztynie lub Gdańsku to poziom kultury tamtejszych mieszkańców miło go zaskoczy, tam etyka jest od dawna

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0847489833832