Sobota, 2.03.2024, Imieniny: Antonina, Antoni, Albin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Szpitale mogą pobierać opłaty za wyżywienie i pobyt pacjenta. Jak będzie w Elblągu?

12.07.2012, 11:46:01 Rozmiar tekstu: A A A
Szpitale mogą pobierać opłaty za wyżywienie i pobyt pacjenta. Jak będzie w Elblągu?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (www.radioszczecin.pl)

Pisaliśmy ostatnio o problemie, który być może nas, pacjentów dotknie niedługo najboleśniej. Dziennik „Rzeczpospolita”, powołując się na opinie prawne, poinformował, że szpitale mogą już pobierać opłaty za wyżywienie i zakwaterowanie. Co w takim razie czeka pacjentów elbląskich lecznic? Czy zdecydują się one na wprowadzenie odpłatności za jedzenie dla pacjenta i jego pobyt w szpitalu?

Przypomnijmy: W nieobowiązującej już ustawie o zakładach opieki zdrowotnej  jednoznacznie wskazywało się, że szpital ma zapewnić pacjentom wyżywienie i zakwaterowanie. W nowej ustawie o działalności leczniczej, czyli następczyni ustawy o ZOZ, takiego obowiązku szpital już nie ma.

Istnieje zagrożenie, że jeśli szpitale nie osiągną do końca tego roku rentowności, to albo będą musiały być przekształcone w spółkę handlową, albo do ich działalności będzie musiał dopłacić samorząd. Jednak samorządy nie mają pieniędzy, a długi szpitali przekraczają już 10 mld zł. Aby zahamować dalsze zadłużanie dyrektorzy, poza zwolnieniami personelu i obniżeniu pensji lekarzom i pielęgniarkom, będą szukać oszczędności w inny sposób, chociażby poprzez pobieranie opłat od pacjentów za wyżywienie i zakwaterowanie.

A jak sytuacja wyglądać będzie w Elblągu?

Wystosowaliśmy prośby do trzech elbląskich szpitali, z pytaniem, czy w najbliższym czasie elbląskich pacjentów dotknie problem odpłatności za pobyt w tych placówkach i wyżywienie? Na chwilę obecną odpowiedzi otrzymaliśmy od dwóch szpitali.

Nowa ustawa o działalności leczniczej wprowadza przepisy dotyczące przekształcenia SPZOZ w spółki, choć nie oznacza to obowiązku takich przekształceń. W Elblągu dotknęło to jednak Szpital Miejski im. Jana Pawła II. Jak wynika z przesłanej do redakcji informacji, realizuje on umowę z NFZ na świadczenia opieki zdrowotnej i w związku z tym, zgodnie z zapisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanej ze środków publicznych w skład tego świadczenia wchodzi: świadczenie zdrowotne, świadczenie zdrowotne rzeczowe oraz świadczenie towarzyszące (zakwaterowanie i wyżywienie w zakładzie opieki zdrowotnej całodobowej i całodziennej). Dlatego realizując umowę z NFZ Szpital nie przewiduje wprowadzenia opłaty za zakwaterowanie i wyżywienie. - czytamy w notatce.

Należy jednak pamiętać o tym, że powyższe zasady odnoszą się tylko i wyłącznie do obecnego stanu prawnego Szpitala Miejskiego, który jednak w najbliższych miesiącach zostanie sprywatyzowany.

Jednoznaczne stanowisko w tej sprawie zajmuje natomiast  Elbląski Szpital Specjalistyczny z Przychodnią SPZOZ w Elblągu. Jak podkreśla Jacek Wójcik, Zastępca Dyrektora ds. lecznictwa, szpital żadnych opłat wprowadzać nie będzie - Chciałbym jednoznacznie stwierdzić, że  nasz szpital opłat za zakwaterowanie w czasie leczenia i wyżywienie nie zamierza  wprowadzać. Mimo ewidentnych błędów prawnych, które po raz kolejny wychodzą w praktyce, należy podkreślić, że odpowiednio dobrana dieta jest częścią prawidłowego leczenia. - informuje Jacek Wójcik. - Przyjmując pacjenta do szpitala jednym z podstawowych pytań pielęgniarki w izbie przyjęć jest pytanie o rodzaj stosowanej diety. Tak więc opłat za wyżywienie w szpitalu nie zamierzamy pobierać. - wyjaśnia Wójcik.

Co do kwestii zakwaterowania, szpital ten również nie zamierza wprowadzać żadnych zmian. - Opłat dla pacjentów nie będzie. Natomiast zgodnie z obowiązującym w szpitalu regulaminie pobierane są opłaty za łóżko i wyżywienie szpitalne w przypadku opiekunów pacjentów. Opłaty te są skalkulowane na poziomie kosztów własnych, powiększone o podatek VAT. - wyjaśnia Jacek Wójcik. - W powyższej sytuacji można spodziewać się pilnej nowelizacji i doprecyzowania zapisów ustawy lub interpretacji prawa przez urzędników Ministerstwa Zdrowia. - dodaje.

Ciągle czekamy na odpowiedż od Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Wystosowane w zeszłym tygodniu pytanie zostało bezpośrednio przekazane dyrektor szpitala, Elżbiecie Gelert, która, jak informuje Małgorzata Twardowska, rzecznik prasowy WSZ w Elblągu,  zajmie się przygotowaniem odpowiedzi osobiście.

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ oswajają was ;D
  Czwartek, 12.07

  widzę że zapowiadany kapitalistyczny dobrobyt wchodzi do Wolski szeroką ławą a to pewnie dlatego że Donaldowi i jego rodzinie PKB musi wzrosnąć.

 2. 2
  +3
  ~ himera
  Czwartek, 12.07

  To za co pobierane są składki zdrowotne ??????????????????

 3. 3
  +1
  ~ robert
  Czwartek, 12.07

  Tym ku..om i zlodziejom z Rzadu od tej kasy juz mozg wyzarlo....

 4. 4
  --1
  ~ o bosze
  Czwartek, 12.07

  No wiesz przecież że wszystkie składki są za niskie zdrowotna, emerytalna, rentowa, VAT, Pit są za niskie PIT zwłaszcza dla słabo zarabiających, od nieruchomości podatek też niewysoki, PCC wprost żałosny - czy ty k.... człowieku uważasz że my będziemy ci do wszystkiego dopłacać. Jak Wolska ma zwiększać PKB jak ty k.... człowieku płacić nie chcesz, no jak???

 5. 5
  0
  ~ pis
  Czwartek, 12.07

  Przecież to jest dybanie dziennikarzy i sianie propagandy.Przestancie ludzi denerwowac.

 6. 6
  +5
  ~ seksowna brunetka
  Czwartek, 12.07

  poznam lekarza któremu obniżono pensję

 7. 7
  +2
  ~ diabeł
  Czwartek, 12.07

  do~ o bosze : jak to kto? ty i tobie podobnie myślący się na wszystko złożycie,przecież ty chcesz za wszystko płacić to płać.Jednak mam wrażenie że jesteś z tych co płacić chcą cudzymi rączkami ale korzystać z publicznych źródeł np.sprzętu medycznego itp. to tylko ja, jak wielu lekarzy zreszta

 8. 8
  +7
  ~ Ana Hana
  Czwartek, 12.07

  To niech się w trąbkę ugryzą bo po jakiego grzyba płaci się składki zdrowotne?? Niech zakładają prywatne subkonta na które będzie się wpłacać składkę i w razie co pokrywać z tych środków koszty leczenia. A i tak założę się, że politycy oprócz darmowych przejazdów (PKS, PKP itp.) immunitetów i innych przywilejów nic nie będą płacić. To ja mam szpital w czterech literach. Położę się w domu i niech do mnie lekarz przyjeżdża. Może taniej będzie...

 9. 9
  +5
  ~ najpierw pacjent
  Czwartek, 12.07

  Politykom zlikwidować darmowe kawki,herbatki,ciasteczka,gazetki ale czepianie się do chorych to szczyt chamstwa.

 10. 10
  0
  ~ oliok
  Czwartek, 12.07

  Kurde biednemu zawsze wiatr w oczy wieje, bogaty nie idzie do Państwowego szpitala ale do prywatnej kliniki ehhhhhh niedosc ze na operacje czeka sie miesiacami czy latami to dochodzi kolejne zmartwienie za co czlowiek zaplaci za pobyt. Toc to jest chore. Oby szpitale tego watku nie podlapaly

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0583829879761