Sobota, 2.03.2024, Imieniny: Halszka, Helena, Radoslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Nastąpiły zmiany w radach nadzorczych spółek miejskich

14.06.2012, 12:30:16 Rozmiar tekstu: A A A
Nastąpiły zmiany w radach nadzorczych spółek miejskich
REKLAMA

Gmina Miasto Elbląg posiada 8 spółek miejskich, których jest stu procentowym właścicielem i 2 spółki, w których ma pakiet większościowy. EPWiK, EPEC, Tramwaje Elbląskie, ZKM, MPO, Zarząd Portu Morskiego Elbląg, Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Zakład Utylizacji Odpadów, to spółki, w których jedynym udziałowcem jest Miasto. Jest jeszcze Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów, w którym 66,4% udziałów należy do Miasta oraz ELMAN w likwidacji, w którym posiada 79,3% udziałów.

W związku z zakończeniem (31.12.2011) kadencji Rad Nadzorczych spółek miejskich, w styczniu br. Prezydent Miasta Elbląga zaprosił chętnych i odpowiednio przygotowanych kandydatów, do pełnienia funkcji członków rad nadzorczych w spółkach prawa handlowego, w których Gmina Miasto Elbląg jest udziałowcem.

Najważniejszym kryterium, które musiał spełniać kandydat było posiadanie dyplomu potwierdzającego złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu na członka rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa lub dokumentu zwalniającego z obowiązku zdawania egzaminu (potwierdzającego wpis na listę radców prawnych, adwokatów, biegłych rewidentów, doradców inwestycyjnych, posiadanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych lub ekonomicznych).

Zapytanie o efekty naboru nowych członków rad nadzorczych spółek miejskich wystosowaliśmy do Biura Prasowego UM. Odpowiedziano nam, że: - Na opublikowane na początku roku w lokalnej prasie zaproszenie Prezydenta Elbląga do zgłaszania kandydatur do pełnienia funkcji członków rad nadzorczych w miejskich spółkach odpowiedziało ponad 70 osób. Zaproszenie do składania ofert na pełnienie funkcji członka w radzie nadzorczej to swoista forma udziału w pracy samorządu. W ten sposób Prezydent Miasta otwiera się na mieszkańców, którzy chcą zdobywać doświadczenie w spółkach należących do miasta. Celem tego było poszerzenie możliwości wyboru rad nadzorczych spośród kandydatów z różnym doświadczeniem, różnych zawodów i specjalności.Warto podkreślić, że tego typu publiczne zaproszenie do składania swoich ofert po raz pierwszy zostały w Gminie Miasto Elblag wprowadzone przez Prezydenta Nowaczyka. Poprzednio tego typu rozwiązania nie były praktykowane.

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, którego jurysdykcji podlegają spółki miejskie, zakończenie trzyletniej kadencji rad nadzorczych skutkuje wyborem nowej Rady.
- W 8 spółkach, z dniem 31.12.2011 roku wygasła 3 - letnia kadencja, a ich mandat wygasa z dniem odbycia zwyczajnego zgromadzenia wspólników – wyjaśnia Biuro Prasowe UM. -  Do tej pory Zwyczajne Zgromadzenia Wspólników odbyły się w 6 spółkach, tj. EPEC Sp. z o.o., Tramwaje Elbląskie sp. z o.o., Zarząd Komunikacji Miejskiej sp. z o.o., Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o., Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., Zarząd Portu Morskiego Elbląg Sp. z o.o.

- W tych spółkach powołano nowe rady nadzorcze na kolejną 3 – letnią kadencję. W pozostałych dwóch spółkach, tj. Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów Sp. z o.o. oraz ELMAN w likwidacji sp. z o.o.  zwyczajne zgromadzenia wspólników, na których wygasną mandaty dotychczasowych rad, odbędą się do końca czerwca br. i zostaną powołane rady nadzorcze na kolejną kadencję  – dodaje Biuro Prasowe UM. - W przypadku ELMAN kadencja będzie bardzo krótka, ponieważ spółka powinna zostać wykreślona z KRS we wrześniu. Członkowie w tych radach zostali wybrani z listy kandydatów, które zgłosiły swoją  ofertę. Łącznie wybranych zostanie 30 osób, w tym 6 z grona załogi. Zaproszenie do składania ofert na pełnienie funkcji członka w radzie nadzorczej to swoista forma udziału w pracy samorządu.

Członkowie rad nadzorczych nie są etatowymi pracownikami spółek, ale za czynności wykonywane na ich rzecz otrzymują symboliczne wynagrodzenie. Jak duże są to kwoty? - Wynagrodzenie członków rad nadzorczych jest różne w zależności od konkretnej spółki i sprawowanej funkcji w radzie – zaznacza Biuro Prasowe UM. - Wynagrodzenie osób pełniących funkcję członka rady nadzorczej mieści się w przedziale od 300 zł do 700 zł miesięcznie brutto. Wynagrodzenie sekretarza rady zamyka się w przedziale od 300 zł do 850 zł brutto miesięcznie. Wynagrodzenie zaś przewodniczącego rady wynosi od 400 zł do 1.100 zł brutto miesięcznie.

Jak nas zapewniono w 9 spółkach wynagrodzenia członków rad nadzorczych od 2009 r. nie uległo zmianie, zaś w jednej spółce w 2010 r. wynagrodzenie miesięczne brutto przewodniczącego rady nadzorczej wzrosło z 350 zł do 400 zł brutto miesięcznie.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Biurwy na pośredniak!
  Czwartek, 14.06

  Teatru tych samych aktorow ciag dalszy. A kiedy ... w stan likwidacji? Lokatorzy nie maja zamiaru utrzymywac wyfiokownych paniusi ***zistołkow siedzących i pijących kawusie szczegolnie przy Krzyzanowskiego.

 2. 2
  +11
  ~ beta
  Czwartek, 14.06

  Farsy ciąg dalszy, aż odchodzi ochota do merytorycznego komentowania. Uczciwość wobec podatników nakazywałaby bowiem podanie składu tychże rad do publicznej wiadomości, a wtedy moglibyśmy ocenić czy jest w tym gronie 82-latek, jak to zdarzyło się w EPEC za poprzedniej prezydentury. To fakt, można zajrzeć na strony poszczególnych instytucji, tam pewnie składy rad widnieją.

 3. 3
  +12
  ~ elblążanin
  Czwartek, 14.06

  Przekręty na żywca. Ludzie, czy Wy tego nie widzicie? Plują Wam w twarz, a mówicie, że to deszcz pada ;]

 4. 4
  +7
  ~ c
  Czwartek, 14.06

  np. tramwaje taiej strony nie maja wiec sie nie zobaczy

 5. 5
  +6
  ~ elblążanin
  Czwartek, 14.06

  Wszystko w tajemnicy, ale ktoś tych włodarzy wybrał, prawda. Dostali się na stołki dzięki dobremu PR. Nowocześni, to ja się pytam jacy nowocześni? Nowoczesne poglądy, czyli ŻADNE poglądy. Elblążanie nie dziwicie się, dlaczego na 1 maja sklepy świecą pustkami. Bo to pan Nowaczyk wypowiedział umowy najemcom, nie musiał nawet podnosić czynszu, bo to nie o to chodzi, chodzi o to, żeby teraz koledzy pana Nowaczyka kupili sobie te sklepy w najbardziej reprezentacyjnym miejscu za bezcen. Koledzy wywindowali pana Nowaczyka na stołek, to teraz pan Nowaczyk musi się odwdzięczyć. Republika bananowa. Ale to od Was Elblążanie zależy, czy pozwolicie się dalej doić...

 6. 6
  +7
  ~ gytr
  Czwartek, 14.06

  Rada w EPEC przewodniczący BW dyrektor banku z Olsztyna , członek - paniusia prowadząca agencję banku na Zawadzie i Franek Sz . Prezydent przyjrzał się i dokonał zmian w EPEC-u zgodnie z obietnicą wyborczą. Ciekawe to już elblązan nie było.

 7. 7
  +6
  ~ leń
  Czwartek, 14.06

  Jak zwykle w radach będa właściwi i zasłużeni bo przecież nikt z zewnątrz się nie dostanie A co do wynagrodzenia w radzie nadzorczej to może te symboliczne wynagrodzenia czałonkowie rad przekażą na szczytny cel dom dziecka lub inną instytucję. CIEKAWE JAK UCZESTNICTWO W RADACH NADZORCZYŁ BY BYŁO ZA DARMO TO CZY KTOŚ BY SIĘ ZGŁOSIŁ - chyba nie

 8. 8
  +9
  ~ zib
  Czwartek, 14.06

  No to może przedstawi się kandydatów rad i ich osiągnięcia bo na stronach firm nie ma takiej informacji

 9. 9
  +11
  ~ frau
  Czwartek, 14.06

  Prosimy o nazwiska osób zasiadajacych w radach nadzorczych,to bedzie kompletna informacja.Przeciez mamy prawo wiedziec KTO.

 10. 10
  +1
  ~ Nowa Prawica
  Czwartek, 14.06

  kolesie z PO podobno robili kursy na czlonkow rad nadzorczych tuz po tym jak Nowaczyk wygral wybory

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.022057056427