Środa, 30.09.2020, Imieniny: Michalina, Michal, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Studenci zaproponowali nową wizję Elbląga

01.06.2012, 07:36:33 Rozmiar tekstu: A A A
Studenci zaproponowali nową wizję Elbląga
fot. AS

Wczoraj, 31 maja, o godz. 17.00 w Ratuszu Staromiejskim, odbył się pokaz końcowych prac w postaci multimedialnych prezentacji studentów z Politechniki Gdańskiej, którzy w ramach zajęć „Projektowanie urbanistyczne” prowadzonych przez dr Gabrielę Rembarz i dr Justynę Martyniuk-Pęczek zastanawiali się nad przestrzeniami publicznymi w centrum Elbląga. Młodzież akademicka pracowała nad nimi od marca bieżącego roku.

„Historia i nowoczesność. Studium reurbanizacji Elbląga” – pod takim hasłem studenci Politechniki Gdańskiej wraz z młodzieżą ze szkół wyższych, którzy w ramach wymiany studenckiej Erasmus przyjechali do Polski m.in. z Francji i Hiszpanii, pracowali nad 11 projektami związanymi z reurbanizacją terenów Starego Miasta i Wyspy Spichrzów wraz z ich zagospodarowaniem i połączeniem ze Śródmieściem, w związku z rozrostem tych terenów podmiejski. Nad projektami pracowały 34 osoby przez 6 tygodni.

- Dużą inspiracją do podjęcia się tego przedsięwzięcia przez studentów były studia nad kierunkami miasta. - wyjaśniała dr Gabriela Rembarz. -  Nasza praca bardzo ciekawie zbiegła się z działaniami w Elblągu, gdyż kilka tygodni temu wprowadzaliście tu nowy znak promocyjny, który miał być kumulacją energii, aktywizację radość i ruch. Nasze wizualizacje nad projektami rozpoczęły się od pytania co to jest innowacyjność i jak ona wpływa na miasto. 

W procesie projektowania główny cel, jaki przyświecał młodym projektantom to połączyć stare formy miasta i to, co w nim najatrakcyjniejszego, z nowoczesnością. Jednym słowem, co zrobić, żeby młoda generacja chętnie przyjeżdżała do Elbląga na weekend czy na wieczór, niekoniecznie w kontekście odwiedzenia np. filharmonii czy nowoczesnego, ogromnie dużego i spektakularnego budynku.

Powstało więc 11, bardzo różnych koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznych Elbląga – od tych najbardziej realnych, do zupełnie wirtualnych. Studenci zaprezentowali różne koncepcje i wizje miasta, np. połączenie jego struktury z obiegiem wody w projekcie „Inflow outflow” czy wykorzystanie światła i mroku w projekcie. „City of light”.  Najciekawszym i najbardziej realnym z projektów okazała się być wizualizacja Joanny Hoffman i Marii Szymańskiej „Green Web” czyli „Zielona sieć”. – Główną myślą przewodnią naszej pracy jest połączenie terenów zielonych w Elblągu w jedną sieć.  – mówi Joanna Hoffmann. - Zainspirowały nas do tego tereny zielone w samym Elblągu, jego ukształtowanie i położenie nad rzeką, rezerwaty przyrody i parki, jakie znajdują się w mieście. W projekcie znalazło się więc bardzo dużo połączeń pieszych, łączących tereny reurbanizowane ze śródmieściem. poprzez ciągi chodników, deptaków i ścieżek rowerowych. Wszystko to wiązałoby się z promowaniem życia proekologiczngo.- dodaje Joanna Hoffman.

 – Miałyśmy również wizję zreorganizowania struktury miasta poprzez połączenie różnych imprez plenerowych właśnie z terenami zielonymi w nim się znajdującymi, np. organizowanie ulicznych spektakli teatralnych, imprez w zwrewitalizowanych parkach, w których stały by amfiteatry i muszle koncertowe a także jak najwięcej imprez na świeżym powietrzu promujących życie eko.- mówi Marysia Szymańska.

Z młodymi projektantami dalszej współpracy nie wyklucza nasze miasto, reprezentowane na wczorajszym pokazie przez wiceprezydenta Adama Witka. W końcu przecież, Elbląg przyspiesza.
 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ karolg
  Piątek, 01.06

  bardzo ciekawe, czy można prezentacje obejrzeć gdzieś w sieci? bardzo proszę

 2. 2
  --6
  ~ ;
  Piątek, 01.06

  nowaczyk nie pokaze tych planow bo pewnie sa ladsne i by elblag za fajnym miastem byl a jemu chodzi by nas zniszczyc.

 3. 3
  +6
  ~ seth
  Piątek, 01.06

  To bardzo ciekawe, czy gdzieś można znaleźć więcej informacji o tym projekcie ?

 4. 4
  +2
  ~ przestrzeń publiczna
  Piątek, 01.06

  najpierw dajemy ludziom pracę i bezpieczeństwo jeżeli nie chcemy by innowacyjność przejawiała się wyłącznie w złodziejstwie i kombinowaniu

 5. 5
  +5
  ~ Arkadiusz Jachimowicz
  Piątek, 01.06

  Szacun studenci. Gdzie to można obejrzeć?

 6. 6
  +5
  ~ studentka
  Piątek, 01.06

  Władze miasta otrzymały wszelkie materiały w formie elektronicznej, mają być one wydrukowane i zaprezentowane we wrześniu, mamy tez nadzieję, że zostaną zaprezentowane w sieci i to jak najszybciej :)

 7. 7
  +3
  ~ Elbląg do Pomorza
  Piątek, 01.06

  Elbląg do Pomorza i przekop mierzei.TO PRIORYTET I NOWA WIZJA !!!!!!!!!!

 8. 8
  0
  ~ zuzizuza
  Piątek, 01.06

  do przestrzeń publiczna... więc na co czekasz, daj nam pracę. Czekamy na nowe miejsca pracy od Ciebie. Bo miasto już w urzędzie nie zatrudnia, a własnych fabryk nie może budować. Dlatego czekamy na miejsca pracy od Ciebie...

 9. 9
  0
  ~ studentka
  Niedziela, 03.06

  Pani dziennikarz słuchała tylko pierwszej prezentacji? Według czyjej opinii "najciekawszą okazała się być"? Prezentacja opisana przez Panią została najgorzej oceniona przez nasze prowadzące

 10. 10
  +2
  ~ karolwoj
  Niedziela, 03.06

  gorzej nie najgorzej, widzę że powstrzymać się nie można było

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.