Piątek, 12.08.2022, Imieniny: Klara, Lech, Julian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

„Cicha” choroba

29.09.2019, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
„Cicha” choroba

Niewydolność nerek – choroba podstępna, „cicha”, bo rozwija się nie zwracając naszej uwagi, „cierpliwa”, bo potrafi niszczyć nerki całymi latami nie budząc naszego zaniepokojenia. Wiele osób może nie zdawać  sobie sprawy z tego, że ma problem z nerkami, ponieważ pierwsze objawy mogą być bardzo subtelne. 

Wiedza o tej chorobie w dużym stopniu może nam pomóc ponieważ symptomy choroby zaobserwujemy wcześniej i wcześniej podejmiemy leczenie. Rozróżnia się : ostrą i przewlekłą oraz gwałtownie postępującą niewydolnośc nerek. 

Ostra niewydolność nerek zazwyczaj ,bywa  odwracalna. Przewlekła niewydolność nerek jest procesem nieodwracalnym i postępującym, prowadzącym do nieuchronnej utraty funkcji nerek.

W przypadku niewydolności nerek dochodzi do niedostatecznego oczyszczania krwi i usuwania wody, co prowadzi do wzrostu stężenia produktów przemiany materii, toksyn i przewodnienia. Nerki przestają też pełnić wszystkie inne funkcje regulacyjne. Niewydolność nerek dotyczy nie tylko tego narządu, "zanieczyszczona" krew dociera bowiem do każdego organu i tkanki, zaburzając ich funkcje.

Ostra niewydolność nerek może wystąpić w przebiegu takich schorzeń jak:
 

 • Posocznica (uogólniona ciężka infekcja)
   
 • Ciężka niewydolność krążenia
   
 • Przetoczenie krwi niezgodnej grupy
   
 • Zespół zmiażdżenia (rozległe uszkodzenie mięśni)
   
 • Ciężkie ostre zapalenie trzustki
   
 • Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek
   
 • Szpiczak mnogi
   
 • Choroby naczyń zaopatrujących nerki, co prowadzi do ich zamknięcia
   
 • Zatkanie obu moczowodów (np. przez kamienie w przebiegu kamicy nerkowej) lub cewki moczowej (u mężczyzn z powodu powiększenia prostaty, u kobiet z powodu guzów macicy)
   
 • Zatrucie grzybami lub metalami ciężkimi
   

Charakteryzuje się m.in.:
 

 • Zmniejszeniem ilości oddawanego moczu poniżej 300 ml na dobę
   
 • Osłabieniem, uczuciem zmęczenia, zaburzeniem koncentracji, bólem głowy
   
 • Obrzękami w przypadku towarzyszącego przewodnienia ustroju
   
 • Dusznością
   
 • Brakiem łaknienia, nudnościami i wymiotami
   

Przebieg choroby zależy od przyczyny, która spowodowała ostrą niewydolność nerek oraz stopnia upośledzenia ich czynności. Zwykle kończy się wyleczeniem.

Przewlekła niewydolność nerek rozwija się w następstwie postępującego i nieodwracalnego upośledzenie funkcji narządu. Do rozwoju przewlekłej niewydolności nerek dochodzi stopniowo. Początkowo zaburzone funkcjonowanie nerek nie wpływa na funkcje innych organów i mogą nie występować żadne objawy kliniczne.

Przyczynami zachorowania są:
 

 • Cukrzyca – w Polsce z powodu cukrzycy dializowanych jest około 24% wszystkich chorych  czyli około 648 tysięcy osób
   
 • Kłębuszkowe zapalenie nerek -  które jest efektem walki organizmu z infekcją, wywołaną przez bakterie (najczęściej przez paciorkowce, ale też pneumokoki) rzadziej wirusy
   
 • Nadciśnienie tętnicze –  pokłosiem tej choroby jest aż około 900 tysięcy dializowanych pacjentów
   
 • Inne przyczyny – należą do nich hipoplazja i dysplazja nerek, wielotorbielowatość nerek, wrodzone nefropatie, zespół hemolityczno - mocznicowy.
   

 Gdy nastąpi znaczne zaawansowanie choroby organizm daje sygnały, że nerki nie pracują dobrze:
 

Ogólne osłabienie, znużenie, utrata masy ciała, niedożywienie, u dzieci upośledzenie wzrastania
Skóra sucha, blada lub szaro-brunatna, świąd, siniaki, obrzęki
Układ krążenia nadciśnienie, zaburzenia akcji serca, duszność, zapalenie osierdzia
Układ pokarmowy brak apetytu, zaburzenia smaku (metaliczny smak w ustach), nudności i wymioty, uporczywa czkawka, ból brzucha, krwawienie z przewodu pokarmowego
Układ krwionośny niedokrwistość, skaza krwotoczna (krwawienia z nosa)
Układ moczowy częste oddawanie moczu (zwłaszcza w nocy), zmniejszenie ilości moczu, bezmocz, ból w okolicy nerek
Układ kostny bóle kości i stawów, częste złamania, zerwanie ścięgna
Układ nerwowy zaburzenia koncentracji, pamięci, snu, drżenia, drętwienia lub mrowienia kończyn, zespół niespokojnych nóg
Gruczoły dokrewne zaburzenia miesiączkowania, niepłodność


Zapobieganie przewlekłej chorobie nerek polega na skutecznym leczeniu jej przyczyn, z których obecnie najczęstsze to cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i miażdżyca oraz pierwotne choroby nerek (kłębuszkoweśródmiąższowe zapalenie nerek, wrodzone choroby nerek) – mówi nefrolog, ordynator Oddziału Wewnętrznego z Pododdziałem Nefrologii i Stacji Dializ  Szpitala El-Vita w Elblągu Adam Majewski - należy unikać nadużywania leków przeciwbólowych, zwłaszcza dostępnych bez recepty, gdyż ich stosowanie umyka kontroli lekarskiej.

Konieczne jest skuteczne leczenie ognisk zapalnych, zwłaszcza przewlekłych, gdyż mogą one uruchamiać procesy immunologiczne prowadzące do kłębuszkowego zapalenia nerek. Najczęściej są one zlokalizowane w migdałkach, zębach i tkankach około zębowych.

Rozwojowi przewlekłej choroby nerek często nie można zapobiec, jednak prawie zawsze można zdecydowanie zahamować jej postęp, jeżeli zostanie wcześnie wykryta – dodaje doktor Majewski - dlatego tak ważne jest aktywne jej poszukiwanie w grupach osób zagrożonych, takich jak: chorzy na cukrzycę, nadciśnienie, miażdżycę, osoby otyłe, w podeszłym wieku lub z chorobami nerek w rodzinie.

Niezależnie czy znajdujemy się w grupie ryzyka, czy nie warto stosować profilaktykę – zachęca Adam Majewski - badając okresowo np. raz w roku mocz   oraz oznaczając stężenie kreatyniny w surowicy krwi i na jego podstawie obliczając wielkość przesączania kłębuszkowego (GFR). 

W Elblągu poradnia nefrologiczna, stacja dializ oraz oddział wewnętrzny z pododdziałem nefrologii  mieści się w Szpitalu „EL-VITA”przy ul. Związku Jaszczurczego 22 . W  2008 roku udziałowcy  Spółki pracowniczej „El Vita” zdecydowali o przyłączeniu się do firmyB.BraunAvitum Poland.B.BraunAvitum oferuje dla pacjentów z niewydolnością nerek świadczenia dializacyjne w swoich stacjach na terenie Polski.

Świadczenia medyczne wykonywane są bezpłatnie w ramach kontraktów z oddziałami wojewódzkimi Narodowego. Firma należy do koncernu BBraun – światowego lidera w produkcji urządzeń, narzędzi i materiałów medycznych, stosowanych do diagnostyki i leczenia w wielu specjalnościach medycznych.

Stacja dializ w Elblągu dysponuje 32 stanowiskami dializacyjnymi , miesięcznie dializuje 150 osób z przewlekłą chorobą nerek , zaś oddział wewnętrzny z pododdziałem nefrologii umożliwia leczenie zachowawcze chorób nerek , hospitalizację chorych przygotowywanych do leczenia nerkozastępczego, a także leczenie dializowanych w warunkach szpitalnych z powodu współtowarzyszących niewydolności nerek schorzeń czy  powikłań dializoterapii.

Poradnia nefrologiczna poza świadczeniami o charakterze konsultacyjnym prowadzi przede wszystkim leczenie zachowawcze chorób nerek .

ek.

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ WSzZ
  Poniedziałek, 30.09

  648 tys osób dializowanych z powodu cukrzycowej choroby nerek chyba ! Chyba Pan doktor lekko przesadził.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0825681686401