Wtorek, 6.12.2022, Imieniny: Mikolaj, Emilian, Leontyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

Włosy pod mikroskopem

08.09.2019, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Włosy pod mikroskopem

Wypadanie włosów jest normalnym etapem w rozwoju włosa. Czas życia włosa wynosi od 2 do 6 lat, przyrasta on około 1 cm co miesiąc i w końcu wypada. Fizjologicznie ubywa nam 100 – 200 włosów na dzień.

Dopiero kiedy zauważymy, że liczba ta wzrasta, a na szczotce zostaje ich zbyt wiele  należy działać! Zarówno kobietom, jak i mężczyznom, utrata włosów kojarzy się z mniejszą atrakcyjnością i przedwczesnym starzeniem. Wypadanie włosów dotyka przeważnie mężczyzn, chociaż, niestety, coraz częściej spotyka się także tą dolegliwość również u kobiet.

Często przyczyną wpadania włosów może być ich złe traktowanie. Nie chodzi tu jedynie o używanie środków kosmetycznych bez rozsądku, ale także o zbyt mocne napinanie włosów, poprzez niektóre fryzury np. „koński ogon", wystawianie skóry głowy i włosów na działanie silnych promieni słonecznych lub gorącego działania suszarki, prostownicy i lokówki.

Szkodliwe czynniki zewnętrzne uszkadzają jednak tylko "łodygę" włosa , część powyżej powierzchni skóry, a nie sam mieszek włosowy. Jeśli mieszek jest zdrowy, to włosy które wypadną odrosną, jednak warto je wzmocnić stosownymi  odżywkami. Wszelkie niedobory związane z drastycznymi dietami, niedożywieniem, niezdrowymi nawykami (palenie tytoniu i picie alkoholu) niekorzystnie wpływają na naszą fryzurę.

Okazuje się, że także stosowanie różnych leków może powodować problemy z włosami . Po stosowaniu antybiotyków, leków przeciwzakrzepowych, cytostatyków, leków immunosupresyjnych, terapii hormonalnych  włosy mogą stać się słabe i cienkie, a w rezultacie wypadać. Częsta jest także utrata włosów po porodzie.

Kobiety mogą stracić wtedy nawet 50% swoich włosów. W czasie ciąży wzrasta wydzielanie estrogenów, które hamują wypadanie włosów. Nagły spadek tych hormonów po porodzie skutkuje wypadaniem tych włosów, które podczas ciąży już dawno powinny wypaść. U młodych matek kondycja włosa poprawia po pewnym czasie się samoistnie, nie ma więc powodu do zmartwień.

Utrata włosów to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim może być objawem schorzeń, dlatego ważne jest znalezienie ich przyczyn i rozpoczęcie leczenia. Jeżeli proces ten utrzymuje się dłużej niż sześć tygodni, warto należy zwrócić  się po pomoc do specjalisty.

Najczęstszymi chorobami związanymi z wypadaniem włosów, są choroby dotyczące bezpośrednio owłosionej skóry głowy:  łuszczyca, grzybica, łupież, łojotokowe zapalenie skóry. Jednak z ubytkiem włosów można kojarzyć też choroby ogólnoustrojowe tj. nadczynność i niedoczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty, anemia, choroby jajników, nadnerczy i zaburzenia hormonalne.

Pamiętajmy, że włosy reagują na to co jemy, a wiec w codziennej diecie powinny znaleźć się ryby, pestki słonecznika, siemię lniane, warzywa surowe i w postaci koktajli, herbata z pokrzywy oraz drożdże.

ek.
Źródło: serwis www.hairmedica.pl

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Anna
  Wtorek, 14.03

  jeśli przyczyną wypadania włosów jest choroba skóry to polecam płyn Linomag z apteki za kilkanaście złotych. U mnie zaleczył ostry stan łuszczycy i włosy przestały mi wypadać

 2. 2
  0
  ~ porada
  Niedziela, 08.09

  A ja polecam biotynę lek 10 mg jedna tabletka przez 3-4 miesiące.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1215000152588