Wtorek, 16.08.2022, Imieniny: Nora, Joachim, Roch
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

Pacjenci nie mają zaufania do czystości sal szpitalnych. Jak sytuacja wygląda w Elblągu?

26.06.2014, 09:00:39 Rozmiar tekstu: A A A
Pacjenci nie mają zaufania do czystości sal szpitalnych. Jak sytuacja wygląda w Elblągu?

W Polsce panuje powszechne przeświadczenie, że idąc do szpitala, narażamy się jedynie na dalsze choroby. Pacjenci nie mają zaufania do czystości sal i urządzeń. Boją się chorób zakaźnych i braków w wykształceniu personelu medycznego. Jak sytuacja wygląda w Elblągu?

 
Szpitale są obiektami obejmowanymi szczególnym nadzorem sanitarnym. W Elblągu, każdego roku, kontrolowane są wszystkie 4 placówki. Mimo że stan stanitarno-porządkowy nie budzi zastrzeżeń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, to jednak żaden ze szpitali nie spełnia wszystkich szczegółowych wymagań, jakie według przepisów powinny spełniać pomieszczenia i urządzenia przeznaczone do działalności leczniczej. Wszystkie jednak szpitale posiadają pozytywnie zaopiniowany przez Warmińsko-Mazurskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego program dostosowawczy. Nie istnieje również placówka, w której nie podjęto by już związanych z nim działań.
 
W Elblągu jednak takie dostosowanie obiektów szpitalnych wcale nie jest rzeczą łatwą. Głównym problemem są stare budynki, w których mieszczą się szpitale. Posiadają one spore ograniczenia techniczne. Utrudniona jest modernizacja i dostosowywanie pomieszczeń. Brakuje wielu istotnych elementów. Problem stanowią między innymi źle zorganizowane izolatki, przestrzeń porządkowa i magazynowa, brak wentylacji na salach chorych i dostosowania sal do potrzeb osób niepełnosprawnych. Również same sale posiadają, według przyjętych norm, zbyt małą powierzchnię w stosunku do liczby znajdujących się w nich łóżek.
 
Pozytywnych zmian, które zaszły w elbląskich szpitalach w ostatnich latach jest wiele. W Elbląskim Szpitalu Specjalistycznym z Przychodnią SPZOZ przy ul. Komeńskiego zakończono kapitalny remont pomieszczeń Poradni Ortopedycznej, wyremontowano łazienki dla pacjentów, odmalowano ściany, zapewniono zmywalną i bezszczelinową powierzchnię podłóg. Poradnia Dermatologiczna została przeniesiona do nowych pomieszczeń. Natomiast na oddziale Psychiatrycznym wciąż trwają prace remontowe. W Szpitalu Miejskim przy ulicy Żeromskiego zamontowana została nowa winda. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ulicy Królewieckiej oddano do użytku nowy pawilon, w którym mieszczą się Centralna Sterylizatornia oraz Blok Operacyjny spełniający wszystkie wymagania zawarte w aktualnych przepisach. W szpitalu przy ulicy Związku Jaszczurczego systematycznie remontowane są sale chorych.
 
Bardzo dobrą wiadomością jest również fakt, że we wszystkich szpitalach Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny stwierdził poprawę jakości przeprowadzanych zabiegów dezynfekcyjnych. Wykonywane są one przez wykwalifikowany personel medyczny, systematycznie szkolony oraz będący pod stałym nadzorem. Preparaty są odpowiednio oznakowane, a sposób ich przechowywania jest prawidłowy. Nawet gdy dany szpital nie posiada własnej sterylizatorni, zleca sterylizację narzędzi innej placówce.
 
W prosperowaniu szpitali pod względem sanitarnym w przeciągu ostatnich lat możemy zaobserwować bardzo pozytywne zmiany. Szkoda, że nie dotyczy to również innych, wykonujących podobną pracę placówek. Te czeka jeszcze sporo pracy, by mogły spełniać wymagane w przepisach normy. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zapewnia jednak, że placówki podejmują działania mające na celu wzrost poziomu wiedzy i świadomości personelu medycznego, dotyczące aspektu zagrożeń epidemiologicznych w związki z udzielanymi usługami zdrowotnymi.
WA

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ face
  Czwartek, 26.06

  Jak sale mają być czyste , kiedy przychodzą całe tabuny odwiedzających o każdej porze i nikt nie kontroluje czy mają czyste buty, ubrania itp ?

 2. 2
  +4
  ~ elblążanin/patriota
  Czwartek, 26.06

  zauważyłem, że stan czystości sal jest miernikiem tego czy jesteśmy w umieralni, czy w danym szpitalu jest szansa na wyleczenie - byłem w szpitalu w Warszawie w jednym z bardziej znanych i jedna z jego części to była zwykła umieralnia (i przekonałem się o tym niestety osobiście). był tam brud taki, ze można było ze ścian skrobać, pajęczyny i "koćki" kurzu na każdym kroku, jeszcze takiej masakry nie widziałem nigdzie i faktycznie co chwile się dowiadywałem, że z tamtąd ktoś umiera, niemal codziennie - za to certyfikaty nawieszane na ścianach ISO itd. o mało nie pospadaly, bo tynk sam odchodził ze ścian i nie weszło siętam bez obuwia ochronnego (sprawdzali), a mimo to brud okropny i umieralnia-obsługa miala za nic ten brud i tak samo pacjentów.Ps.toalety w szpitalu dzieciecym Olsztyn-masakra

 3. 3
  +1
  ~ Andrzej12345
  Czwartek, 26.06

  Tu nie ma co marudzić, małymi kroczkami i jest coraz lepiej. Zmieńcie tytuł, bo tylko podnosicie w ludziach złe emocje. Coś jak z wmawianiem komuś choroby, to i się w końcu rozchoruje, a artykuł jest bardziej pozytywny ;)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.91598105430603