Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Lucja, Kazimierz, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Większość emerytów otrzymała "czternastkę" na konto bankowe

29.09.2023, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Większość emerytów otrzymała "czternastkę" na konto bankowe

Około 80 proc. emerytów i rencistów pobiera swoje świadczenia, w tym 14. emeryturę, na konto w banku - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tzw. wskaźnik ubankowienia emerytów cały czas rośnie i obecnie wynosi 80,6 proc. W Oddziale ZUS w Elblągu świadczenia przelewem bankowym otrzymuje 78,3%, natomiast w Oddziale w Olsztynie - 77,1%.

 

- ZUS przekazuje 78,3 proc. świadczeń na rachunki osobiste swoich klientów. Oznacza to, że z ok. 9 mln świadczeniobiorców już 7 mln otrzymuje pieniądze na rachunek bankowy – mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

 

-Coraz więcej spośród 6,4 mln emerytów otrzymuje swoje świadczenie na konto bankowe. Tzw. wskaźnik ubankowienia emerytów cały czas rośnie i obecnie wynosi 80,6 proc. Równie wysoki, bo 79,6 proc., jest udział świadczeń krótkoterminowych (zasiłków) wypłacanych na rachunki bankowe - dodała szefowa ZUS.

 

Jak podał Zakład, dodatkowe świadczenie otrzymało już kilka mln osób. ZUS realizuje wypłatę świadczenia zgodnie z przyjętym harmonogramem. Wszystkie 14. emerytury będą wypłacone jeszcze we wrześniu.

 

Dodatkowe świadczenie otrzymują osoby, które na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Można otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej, kwota czternastki jest podzielona między wszystkich uprawnionych po równo.

 

- Czternastka jest wolna od wszelkich innych potrąceń, np. od zajęć komorniczych. Nie wlicza się także do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy o 500 plus dla niesamodzielnych – wyjaśnia Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

 

Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania prawa do niej, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.


Czternasta emerytura w wysokości 2650 zł brutto jest wypłacana osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działa zasada złotówka za złotówkę. Aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto. Ze świadczenia jest pobierana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. i zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

 

 


Anna Grabowska
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ POlak
  Piątek, 29.09

  Kochani Emeryci. 15 października mamy wybory i referendum. To nasz obowiązek aby uczestniczyć i głosować. To gwarantuje nam Konstytucja. Jest natomiast taki osobnik jak Tusk I Wcisla który chce pozbawić Was tych praw. Poprzez reset z Ruskami dokonał zdrady narody Polskiego likwidując jednostki wojskowe na wschodzie Polski pozostawiając Elbląg na rzez przez Ruskow. Poprzez dyktat Niemiec chce nam ściągnąć miliony imigrantow i stworzyć niebezpieczeństwo dla naszych dzieci. Chce abyśmy znów byli tania siła robocza. Chce nam zafundować bezrobocie na poziomie 40 % a Wam emeryci pozbawi 13 i 14 emerytur i przywroci waloryzację emerytur o 5 zł rocznie. Tusk I Wcisla to niebezpieczeństwo dla nas i dla Polski dlatego głosować musimy na PIS a tych złych ludzi wysłać do Niemiec.

 2. 2
  --3
  ~ Felix
  Piątek, 29.09

  My mieszkańcy mamy dość szkodników typu PO Tuska I Wcisly, PSL z nierobami typu Wroblewski oraz z Lewica Falej z Olsztyna który na codzień zabiera nam.fundusze na rozwój.

 3. 3
  --1
  ~ Toga
  Piątek, 29.09

  Wcisla aktuaknie jest zajęty szukaniem jeleni na marsz Tuska Ruska. Chcę się przypodobać rudemu i wydzwania do wszystkich oferując imigrantow do pomocy.

 4. 4
  --4
  ~ Nigdy wiecej PO, PSL i Lewicy
  Piątek, 29.09

  Tusk ściąga do Warszawy samych zdrajcow Polski i celebrytow aby pokazać im paszkwil Zielona Granica

 5. 5
  --3
  ~ Tusk to bieda
  Piątek, 29.09

  Tusk dogadał się już z Weberem aby wpuścić do Polski imigrantow. Tusk zabierze nam emerytury aby utrzymać imigrantow. Bedzie bieda

 6. 6
  +3
  ~ V
  Piątek, 29.09

  Ochłapy

 7. 7
  --3
  ~ Chester POpapraniec
  Piątek, 29.09

  Prababcia Karoliny to troll od Tuska - Ruska i Wcisly. WazeliniasZ

 8. 8
  +4
  ~ Roman
  Piątek, 29.09

  "Większość emerytów otrzymała "czternastkę" na konto bankowe". No cóż. Jest to kolejne, przedwyborcze, zwycięstwo Partii.

 9. 9
  +5
  ~ Zasiłek nie emerytura!
  Sobota, 30.09

  Jak mnie wkurza nazywanie 13tą czy 14 Emeryturą ! Byłaby to prawda,gdyby emeryci otrzymywali 13 czy 14 w pełnej wysokości, jaką otrzymują co misiesiac ! A to jest zasiłek do emerytury Panie Morawiecki!

 10. 10
  +2
  ~ Anna L.
  Sobota, 30.09

  Jestem emerytką. Nigdy nie dostałam żadnej czternastki. Wysokość swojej emerytury wypracowałam sama. Moi Rodzice całe życie powtarzali, że najważniejsza w życiu jest nauka. Ja też tak sądzę i wiem, że jest to prawda. Dzisiaj nikt nie musi mi dawać czegoś z łaski i manipulować moimi poglądami politycznymi. Nie muszę słuchać pisowskiej władzy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0456700325012